‘Yerim Rahat Anne’ - Son Dakika

‘Yerim Rahat Anne’

11.07.2008 10:50

1
Sadece 14 günlük polis olan Mehmet Önder Saçmalıoğlu, ABD’nin İstanbul Başkonsolosluğu’na düzenlenen silahlı saldırıdan bir gönce annesini aradı.

Annesine, 'Yerim iyi, rahatım. Merak etme' diyen genç polis memuru, ertesi gün erken saatte nöbeti devraldı. Kısa süre sonra teröristlerin saldırısında gözünü kırpmadan çatıştı ama hain kurşunlarla can verdi.

2
ABD’nin İstanbul Başkonsolosluğu önündeki saldırıda iki teröristi öldürüp şehit olan polis memuru 21 yaşındaki Mehmet Önder Saçmalıoğlu sadece 14 günlük polisti. İstanbul Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü’nde 25 Haziran’da göreve başlayan Mehmet Önder Saçmalıoğlu, 3 gün sonra Sarıyer İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne tayin edildi.
3
Burada trafik polisi olarak çalışmaya başlayan Saçmalıoğlu, ilk günlerinde bölgesinde bulunan ABD Başkonsolosluğu’nun duvarında fotoğraf çektirerek elektronik postayla Osmaniye’nin Bahçe Beldesi’ndeki ailesine göndermişti. Genç polis, 8 Temmuz’da annesi Zeynep Saçmalıoğlu’nu arayarak, 'Anneciğim sesini duymak için aradım. İşten şimdi geldim yemek yiyorum. Yerim iyi, rahatım beni merak etme' dedi. Ertesi gün erken saatlerde görevi devraldı.

4
Bir yıl önce ABD Başkonsolosluğu’na yapılan bombalı araç ihbarı nedeniyle konsolosluğun bulunduğu Kaplıcalar Caddesi üzerinde park edilen araçlar çekiciler tarafından kaldırılıyordu. Mehmet Önder Saçmalıoğlu’nun bulunduğu ekipte ilk iş olarak Kaplıcalar Caddesi’ne gitti. Burada araç içinde beklerken silah sesleri üzerine tabancasını çeken Saçmalıoğlu meslektaşlarına yardım etmek için gözünü kırpmadan çatışmaya girdi.
5
Konsoloslukta nöbetçi olan mesai arkadaşı Erdal Öztaç ve Nedim Çalık’ı şehit eden teröristlerden ikisini vurarak öldüren kahraman polis, vücuduna isabet eden mermilerle ağır yaralandı. Sarıyer Devlet Hastanesi’ne kaldırılan Mehmet Önder Saçmalıoğlu tüm müdahalelere rağmen hayatını kaybetti.

6
Acı haberi oğlunun meslektaşlarından alan 44 yaşındaki Zeynep Saçmalıoğlu fenalık geçirdi. Eve gelen sağlık görevlileri acı içindeki anneye sakinleştirici verdi. Sürekli ağlayan Saçmalıoğlu, olaydan bir gün önce kendisini telefonla arayan oğlunun, yerinin iyi ve rahat olduğunu söylediğini aktardı.
7
'Melekler gibi bir çocuktu' diye sürekli gözyaşı döken acılı anne Zeynep Saçmalıoğlu, şöyle feryat etti: '21 yıl emek verdim yavruma. Oğlum polis olduğunda ’Gözün aydın oğlun polis oldu’ dediler. Ben ne yapacağım şimdi. Allah kimseye böyle acı vermesin. Onlar beni yaktı, Allah onları daha beter yaksın.'

8
Mehmet Önder Saçmalıoğlu, Diyarbakır Gaffar Okkan Polis Okulu’ndan 13 Haziran 2008 günü mezun oldu. Kurada Trabzon’u çekti. Yıllardır İstanbul’a gitmek için hayal kuran Saçmalıoğlu’nu Trabzon kurası fazlasıyla üzdü.
9
Kura yerini değiştirmek için arkadaş aradı. Sonunda kurasını değiştirebileceği bir arkadaşını buldu. Polislerin 'Becayiş' olarak adlandırdıkları kura değişimi sonrası İstanbul’un yolunu tuttu.
10
11
12
13
14
15
16

Son Dakika ‘Yerim Rahat Anne’ - Son Dakika


YORUMLAR

Diğer Galeriler

En acı ihmal! Sigara, odada oyun oynayan dört çocuğu hayattan kopardı Aliş'in uğruna başlık parası biriktirdiği Ayşe büyüdü! Güzelliğine diyecek kelime yok TIME dergisi 'Yılın Kişisi' anketini başlattı! Listede Türkiye'den de bir isim var Zorlu yolculuk başladı! Kurt sürüsü saldırıları, göçerlerin korkulu rüyası Yakışıklılığı tescillenen futbolcu Rurik Gislason'ın itirafı şaşırttı! Bir maçla spermlerine talep yağdı