Yeşilçam Filmlerinde Gözden Kaçan 17 Absürt Çekim Hatası - Son Dakika

Yeşilçam Filmlerinde Gözden Kaçan 17 Absürt Çekim Hatası

23.10.2017 10:39

Yeşilçam filmlerinde, sinemaya gönül vermiş olan sinema emekçilerimiz oldukça zor şartlar altında, düşük bütçeler, kısıtlı imkanlarla ellerinden geleni yapmış ve bize çok naif bir sinema mirası armağan etmişlerdir. Özellikle bu filmlerin bir başından bir sonundan çekildiğini düşünürsek ufak tefek tutarsızlıkların olması hoş görülebilir...

1
BANKER BİLO
BANKER BİLO
Başrollerinde Şener Şen, İlyas Salman ve Meral Zeren'in yer aldığı Banker Bilo filminde bir çekim hatası göze batıyor.

2
Meral Zeren ile Şener Şen'in bir sahnesinde yönetmen Ertem Eğilmez'in kafası kısa süreliğine kadraja giriyor. Ertem Eğilmez kazara da olsa bir cameo hatırası bırakmış oluyor.

3
SAVULUN BATTAL GAZİ GELİYOR
SAVULUN BATTAL GAZİ GELİYOR
Natuk Baytan'ın yönettiği Savulun Battal Gazi Geliyor filminde, Cüneyt Arkın'ı tutan çelik ip net bir şekilde görülüyor.

4
SULTAN
SULTAN
Kartal Tibet'in yönettiği Sultan filminde Bulut Aras ve Adile Naşit'in karşılıklı oynadığı bir sahnede ilk önce Adile Naşit'i başı açık bir şekilde görüyoruz.

5
Akarak devam eden sahnenin bir sonraki planında ise Adile Naşit'in baş örtüsü sıkı sıkıya bağlanmış şekilde görülüyor.

6
TARKAN VİKİNG KANI
TARKAN VİKİNG KANI
Kartal Tibet'in muhteşem peruğu ve süper minisiyle canlandırdığı Tarkan karakterinin meşhur dev, canavar ahtapot sahnesini çoğunuz hatırlarsınız.

7
İlk sahnesi deniz kenarında çekildikten sonra, Tarkan'ın su altında canavarla boğuşma sahnesi ise bir otel havuzunda çekilmiştir.

8
Ve sahnede bir kadraj hatası sonucu çok kısa bir süre “denizde” havuz duvarlarını izlemek durumunda kalıyoruz.

9
BİR TESELLİ VER
BİR TESELLİ VER
Orhan Gencebay, “Bir Teselli Ver” filminde arka koltukta araba kullanarak yine tabuları yıkıyor, ne de olsa hatasız kul olmaz.

10
GÜLŞAH KÜÇÜK ANNE
GÜLŞAH KÜÇÜK ANNE
1976 yapımı “Gülşah Küçük Anne” filminde o dönemin çocuk oyuncusu Gülşah Soydan ve Ayşen Gruda'nın eve girdiği sahnede bir set çalışanını görmek mümkün.

11
Sahne ilerleyince, odada bulunan aynadan yansıyan bir kameraman görüyoruz.

12
ÜÇ KAĞITÇI
ÜÇ KAĞITÇI
Yönetmenliğini Natuk Baytan'ın yaptığı 1981 yapımı “Üç Kağıtçı” filminde Sabahat Işık'ı aynı sahnede iki farklı kıyafet ile görüyoruz.

13
ŞAHANE ZÜĞÜRTLER
ŞAHANE ZÜĞÜRTLER
Başrolünde Ayhan Işık'ın yer aldığı “Şahane Züğürtler” filminin bir sahnesinde, arabadan yansıyan görüntüde çekimi izleyen bir kişi görülüyor.

14
HABABAM SINIFI SINIFTA KALDI
HABABAM SINIFI SINIFTA KALDI
“Hababam Sınıfı Sınıfta Kaldı” filminde çocuklar okuldan atılmasın diye Hafize Ana'nın, Semra Hoca'yı ikna turları sırasında bir çekim hatası yaşanıyor

15
Sahne ilerledikçe kadraja giren bir set işçisi net bir şekilde görülüyor.

16
BANKER BİLO
BANKER BİLO
Ertem Eğilmez'in yönettiği “Banker Bilo” filminde üçkağıtçılığı kralından öğrenen Bilo, kendisini defalarca kazıklayan Maho'nun sahip olduğu holdingi eline geçirmeyi başarır.

17
Ancak sonraki sahnede makamında otururken duvardaki ilanda hala Mahmut Holding yazdığı dikkat çekmektedir.

YORUMLAR
500

Son Dakika Yeşilçam Filmlerinde Gözden Kaçan 17 Absürt Çekim Hatası - Son Dakika


Advertisement