Son Dakika Haberleri: Yeşilçam'ın Kötü Kadını, Ödenmeyen Senetlerden Bikini Yaptı!

Yeşilçam'ın Kötü Kadını, Ödenmeyen Senetlerden Bikini Yaptı!

2 ay önce

Kimi zaman aşıkları ayırdı, kimi zaman körpe kızları kötü yola düşürdü ama başarılı oyunculuğuyla her zaman alkış topladı. İşte, Yeşilçam'ın 'hafif kadını' Suzan Avcı ve sıra dışı öyküsü...

1
Hepimiz Suzan Avcı'yı, Yeşilçam kuşağındaki siyah jartiyeri ve şeytani fikirleriyle tanıdık.
Hepimiz Suzan Avcıyı, Yeşilçam kuşağındaki siyah jartiyeri ve şeytani fikirleriyle tanıdık.
2
1937 yılında Bursa'da dünyaya gelen Avcı, babasını kaybettiğinde henüz 6 yaşındaydı.
1937 yılında Bursada dünyaya gelen Avcı, babasını kaybettiğinde henüz 6 yaşındaydı.
3
Annesi, çocuklarıyla bir başına kaldı
Annesi, çocuklarıyla bir başına kaldı
3 çocuğuyla parasız ve kimsesiz kalan annesi, tekstil atölyelerinde çalışarak geçimini sağlamaya çalışıyordu.
4
Sinema tutkusu çok küçük yaşta başladı
Sinema tutkusu çok küçük yaşta başladı
9 yaşında arkadaşlarıyla gittiği 'Edison'un Hayatı' filmini izlerken oyuncu olmak istediğini fark etti ve bu istek, onun için adeta bir saplantıya dönüştü. Aynı zamanda dikiş nakış işlerinde de oldukça başarılıydı. Öyle ki bir dönem, annesini işten çıkararak, evi tek başına geçindirdi.
5
Annesi oyuncu olmasına engel oldu
Annesi oyuncu olmasına engel oldu
13 yaşındayken, Metin Erksan'ın yeni filminde oynatmak için 13-14 yaşlarında esmer bir kız aradığı ilanı gördü. O dönem esmer bir kız olduğu için ilana mektup yazdı ve birkaç gün içinde görüşmeye çağrıldı. Annesinin izni olduğu yalanını söyleyen güzel yıldız, film için uygun bulundu ancak annesi bir şekilde bu yalanı öğrenerek, Avcı'nın oyuncu olmasını engelledi.
6
Sevgilisi, nişanlı çıktı
Sevgilisi, nişanlı çıktı
Avcı, henüz 15 yaşındayken Samatya sahilinde denize girerken tanıştığı 20 yaşlarındaki Alp adında bir çocukla flört ediyordu. Ancak Alp nişanlıydı ve Avcı bunu öğrendiğinde kıyameti kopararak, sevgilisinden ayrıldı. Alp, İzmir'den İstanbul'a Bahriyeli olarak gelen bir gençti ve Suzan'ın peşini hiç bırakmadı.
7
'Yuva yıkan kadın'
Yuva yıkan kadın
Suzan Avcı, barışma çabalarını, Alp'in yüzüğü atması şartıyla kabul etti ve Alp, yüzüğü İzmir'e postalayarak, ailesine bu işin bittiğini yazdı. Avcı, mahkeme kararıyla yaşını büyüterek, Alp ile dünyaevine girse de, eşinin annesi tarafından 'yuva yıkan kadın' olarak görüldü ve onlara bir torun verene kadar hiç sevilmedi.
8
Evliliğini bitirdi
Evliliğini bitirdi
Evlenerek sinema hayalinden git gide uzaklaşan talihsiz sanatçı, Yıldız Mecmua'sının düzenlediği sinema güzeli yarışması ilanlarını görür görmez, oğlu Mete'yi de yanına alarak, İstanbul'a annesinin yanına döndü ve yarışmaya katılarak 3. oldu. Ancak, beklediği gibi herhangi bir rol teklifi gelmedi ve çareyi tiyatroya yazılmakta buldu. Orada da, oğlu henüz çok küçük olduğu için turnelere bir türlü katılamıyordu.
9
Saçlarını boyayınca, şöhretin kapıları açıldı
Saçlarını boyayınca, şöhretin kapıları açıldı
Tiyatrodan arkadaşı olan Alev Sururi'nin önerisiyle, saçlarını sarıya boyadı ve bambaşka bir görünüme büründü. Sarışınlığın çok yakıştığı Suzan Avcı'nın bir anda yıldızı parladı ve herkes etrafında pervane olmaya başladı.
10
İyi kız rolleri ona göre değildi
İyi kız rolleri ona göre değildi
Suzan Avcı, o dönem Neriman Köksal'ın yerine geçmek istiyordu ancak iyi kız rolleri buna izin vermiyordu. Ve nihayet, 1962 yılında 'Şehvet Uçurumları' filmiyle sarsılmaz bir ün yakalamayı başardı.
11
Turist Ömer filmi sayesinde ikinci evliliğini yaptı
Turist Ömer filmi sayesinde ikinci evliliğini yaptı
1966 yılında Turist Ömer filminin çekimleri için Sadri Alışık'ın rol arkadaşı Sevda Ferdağ, Almanya'ya gidebilmek için sevgilisinden izin alamadı ve yerine Suzan Avcı çağrıldı. Avcı, Turist Ömer filminin senaristi Erdoğan Tünaş ile film çekimlerinde aşk yaşamaya başladı ve 3 yıllık beraberliğin ardından evlendiler. 1 yıl sonra da, Binnaz isimli bir kız çocukları doğdu.
12
İlk eşcinsel sahne
İlk eşcinsel sahne
Suzan Avcı, Türk sinema tarihinin ilk eşcinsel sahnesinde oynayan kadın oyuncusudur.
13
Ödenmeyen bonolardan bikini
Ödenmeyen bonolardan bikini
Oynadığı rollerin ödemelerini nakit olarak almak yerine bono üzerinden alıyordu. Yapımcılar tarafından ödemeleri zamanında yapılmayan güzel oyuncu, emeğinin karşılığını alamadığı için ödenmeyen bonolardan bikini yaparak, bu durumu protesto etmişti.
14
Elia Kazan'ı reddetti
Elia Kazanı reddetti
Ses getiren ilginç protestosuyla akıllara kazınan Avcı, o yıllar yönetmen Elia Kazan'ın, büyük bir projesini parasını beğenmediği için reddederek, hayranlarını şoke etmişti.
15
Oğlunu kaybetti
Oğlunu kaybetti
Suzan Avcı'nın, evlenip Almanya'ya yerleşen oğlu Mete, bir alışveriş merkezinde beyin kanaması geçirerek hayatını kaybetti. Avcı, oğlunun acısıyla yıllarca eve kapandı, gelen bütün teklifleri reddetti.
16
Son hali
Son hali
Şimdilerde 81 yaşında olan Suzan Avcı, 54. Uluslararası Antalya Film Festivali'nde 'Onur Ödülü' alan isim olmuştur.
Haber Yayın Tarihi : 21.03.2019 11:00 

YORUMLAR


Diğer Galeriler

Cinsel İçerikli Film Yıldızıydı, Yeni Mesleği Tartışma Yarattı! Ağaçta Uyuyan Mükemmel Kamufle Baykuşu Görebiliyor musunuz? Acun'dan Boşanan Şeyma, Cesur Pozlarıyla Mest Ediyor! Ateşli Model, Miami Sahillerinde Fırtına Gibi Esti! Tarih Tekerrür Etti! 50 Yıl Önce İnönü de Yaşadı