Yeşilçam'ın yaşayan efsanesi İlyas Salman'dan acı itiraf: Kardeşimin yanarak ölüşünü izledim - Son Dakika

Yeşilçam'ın yaşayan efsanesi İlyas Salman'dan acı itiraf: Kardeşimin yanarak ölüşünü izledim

23.06.2021 13:44

Armağan Çağlayan'ın YouTube kanalına konuk olan Yeşilçam'ın yaşayan efsanelerinden İlyas Salman, kardeşlerinden 7'sini yoksulluktan kaybettiğini, bir kardeşinin ise yanarak öldüğüne şahit olduğunu söyledi.

1
Yeşilçam'ın efsane isimleri arasında yer alan İlyas Salman Aramağan Çağlayan'ın YouTube kanalında 'Dur Bi Dinle' programında özel hayatıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

2
1960 yılında "Öksüz Mehmet" isimli gösteriyle Yeşilçam'ın kapısını aralayan İlyas Salman, doğum tarihinin nüfus cüzdanında yazan tarihten 4 yıl önce olduğunu söyleyerek başladı zorlu hayat hikayesini anlatmaya.

3
Babasının hamallık yaptığını ve düğünlerde davul çaldığını söyleyen Salman, 11 kardeş olduklarını ancak 7 kardeşini yoksulluk hastalığından kaybettiğini söyledi.

4
Küçük yaşta birçok travmatik kayıp yaşadığını, bundan dolayı hastalık hastası olduğunu söyleyen Salman, bir kardeşinin yanarak öldüğünü ve o ana şahit olduğunu anlattı.
5
Henüz 4 yaşındayken annesinin karlı havada su almaya gittiğini söyleyen usta oyuncu, kendisinden bir yaş küçük kardeşinin sobanın üstünde kaynayan patatese uzanmaya çalışırken eteğinin tutuştuğunu söyledi.
6
Çaresizce kardeşinin yanışını izleyen Salman, bu travmayı hayatı boyunca atlatamadığını ve her gece rüyasında o anı gördüğünü ifade etti.
7
Yeteneğini ilk öğretmeninin keşfettiği Türk sinemasının unutulmaz ismi İlyas Salman, 1954 yılında Malatya ilinin Arguvan ilçesi Asar Köyü'nde doğdu. Aslen Arguvan, Malatyalıdır. Arguvan ilçesi Asar köyü nüfusuna kayıtlıdır.

8
60 sinema filminde rol alan usta oyuncu, uzun yıllar sinema oyunculuğunda, köylü tiplemeleri ile tanındı. Sinema oyunculuğunun yanı sıra yönetmenliğini yaptığı iki sinema filmi bulunmakta.
9
Ayrıca çeşitli tarzda şiirleri ve türkü albümleri bulunmakta. Ankara Birlik Tiyatrosu'nda 1997'den 2000 yılına kadar sahneye çıktı.
10
Son olarak Hasretim Sansürlüdür isimli bir şiir kitabı çıktı. Gülser Salman ile evlidir ve Devrim adında bir kızı, Temmuz Ali adında bir oğlu var.

Son Dakika Yeşilçam'ın yaşayan efsanesi İlyas Salman'dan acı itiraf: Kardeşimin yanarak ölüşünü izledim - Son Dakika Magazin


YORUMLAR (1)
500
Advertisement