Yılbaşı Gecesi Bunlara Dikkat! - Son Dakika

Yılbaşı Gecesi Bunlara Dikkat!

22.12.2012 12:12

1
Uzmanlar, yılbaşı gecesini sağlıklı geçirme ve ertesi güne sağlıkla "merhaba" demenin yollarını sıralıyor.
2
Yılbaşı gecesinde, kısa sürede bol miktarda yağlı yiyecek ve tatlı tüketilmesi bir çok sağlık problemlerine yol açabilir. Oysaki yiyecek ve içeceklerin miktar ve çeşitlerinde yapılacak ufak değişiklikler, bu sağlık problemlerinin ortaya çıkmasını engelleyebiliyor.

3
İşte yılbaşı gecesi için yapılması önerilen hazırlıklar...

4
Yılbaşı gecesi öncesi metabolizmanızı hızlandırabilir ve günlük harcadığınız enerjiyi artırabilirsiniz…

5
Öğünlerinizi altıya bölün. En erken iki, en geç dört saatte bir yemek yiyin. Bu saat aralığını takip ederek günde üç ana ve üç ara öğün yapın.

6
Hareketlenmeye başlayın. Haftada sadece üç gün 50 dakika tempolu yürüyüş metabolizmanızı hızlanacağı gibi daha fit bir görünüme kavuşmanızı da sağlar.

7
Vücudunuzun fabrikası niteliğindeki kaslarınızı geliştirin. Haftada üç gün sadece 20 dakika ağırlık çalışarak kas dokunuzu artırabilirsiniz.

8
Günde en az yedi, en fazla sekiz saat uyuyun. Erken yatıp, erken kalkmaya çalışın.

9
Bunların yanında aldığınız kaloriyi de gözden geçirin.
10
Kendinizi aç bırakmayın. Açlık artıkça kontrol etmesi güçleşir. Karnınız acıktıkça günde beş taneyi geçmemek kaydıyla kuru kayısı yiyebilirsiniz.

11
Öğlen ve akşam yemeği arasındaki süreyi azaltmak için öğle yemeğinizi saat 13.00'den önce yememeye çalışın. Öğle yemeğinizde bir kâse çorba, salata ve yoğurt tüketmek faydalı olacaktır. Bu sizin için en hafif ve doyurucu menü seçeneğidir.

12
Akşam yemeklerinde kontrolden çıkıp fazla yememek için saat 16.00 civarında küçük yağsız bir tost veya süt ile 1-2 adet diyet bisküvi tüketebilirsiniz.

13
Akşam yemeklerinde salata ile birlikte yağsız protein kaynaklarına yer vermeye çalışın. Bunun için en iyi seçenek dolabınızda haşlanmış tavuk ve hazır ton balığı bulundurmaktır
14
Akşam canınız bir şeyler atıştırmak isterse, aşırıya kaçmadan bir su bardağı kestane ya da bir su bardağı patlamış mısırla birlikte bitki çayları için.

15
Yılbaşı gecesinde, kısa sürede bol miktarde yağlı yiyecek ve tatlı tüketilmesi mide bulantısı, hazımsızlık, ishal gibi sağlık problemlerine yol açabilir. Oysaki yiyecek ve içeceklerin miktar ve çeşitlerinde yapılacak ufak değişiklikler ile bu sağlık problemlerinin ortaya çıkmasını engellenebilir.

16
Akşam yemeğinde protein, karbonhidrat, yağ, vitamin ve mineral içeriği dengeli bir öğün tüketmeye özen gösterin.

17
Öğününüzü dörde bölün. Bir parçasını sebze ve meyveler, bir parçasını posa içeriği yüksek tahıllar, bir parçasını süt- yoğurt grubu, bir parçasını beyaz et veya kurubaklagiller oluştursun.

18
Yılbaşı yemeğinizde mümkünse katı yağ içeren yiyeceklerden, kızartmalardan, şarküteri ürünlerinden, ağır tatlılardan uzak durun.

19
Yemeklerinizi uzun bir zaman dilimine yayarak, aralıklarla ve yavaş tüketin.

20
Akşam yemeğinizde alkollü içki tüketecekseniz mutlaka tok olmalısınız ve 1 saatte 1 kadehten fazla tüketmemelisiniz.

21
Akollü içki tüketiminden önce, tüketim sırasında ve sonrasında su içmeye özen gösterin. Bu ertesi gün içkinin olumsuz etkilerinin daha az olmasını sağlar.

22
Alkol alımının sonrasında yüksek miktarda sıvı tüketimi çok önemlidir. Toksinleri vücuttan en etkili biçimde atma yolu idrar ve terdir. Bunun için su, taze sıkılmış meyve suları, kuru meyvelerle yapılmış kompostolar, ayran, bitki çayları iyi birer seçenektir.

23
Baharatlı, acılı, sirkeli ve yağlı yiyeceklerden kaçının.

YORUMLAR
500

Son Dakika Yılbaşı Gecesi Bunlara Dikkat! - Son Dakika


Advertisement