Son Dakika Haberleri: Yılda Bir Kez Yıkanıyorlardı!

Yılda Bir Kez Yıkanıyorlardı!

7 yıl önce

Şimdi dünyanın en medeni ülkeleri arasında sayılıyorlar

1
Şimdilerde 'medeni' olarak adlandırılan Avrupa'nın 1500'lü yıllarından, hayli ilginç bilgiler ve hatta bazı deyimlerin çıkış noktaları...
2
İngiltere'de, insanların çoğu Haziran'da evleniyordu. Çünkü senelik banyolarını Mayıs ayında yapıyorlar, Haziran'da hala çok kötü kokmuyorlardı.
3
Ama yine de kokmaya başladıkları için gelinler vücutlarından çıkan kokuyu bastırmak amacıyla ellerinde bir buket çiçek taşıyordu.
4
Banyolar içi sıcak suyla doldurulmuş büyük bir fıçıdan meydana geliyordu. Evin erkeği temiz suyla yıkanma imtiyazına sahipti. Ondan sonra oğulları ve diğer erkekler, daha sonra kadınlar, sonra çocuklar ve en son olarak da bebekler aynı suda yıkanıyordu.
5
Bu esnada su o kadar kirli hale geliyordu ki içinde gerçekten bir şeyleri kaybetmek mümkündü. İngilizce'deki 'banyo suyuyla birlikte bebeği de atmayın' (Don't throw the baby out with the bathwater) deyimi buradan gelmektedir.
6
Evlerin çatıları üst üste yığılmış kamıştan yapılıyor, kamışların altında tahta bulunmuyordu.
7
Yağmur yağdığı zaman çatı kayganlaşıyor ve bazen hayvanlar kayarak çatıdan aşağı düşüyordu. İngilizce'deki 'kedi-köpek yağıyor' (It's raining cats and dogs) deyimi buradan gelmektedir.
8
Yukarıdan evin içine düşen şeyleri engelleyecek hiçbir şey yoktu. Böceklerin ve buna benzer nesnelerin yatakların içine düşmesi büyük bir sıkıntı oluşturuyordu.
9
Etrafında yüksek direkler ve üstünde örtü bulunan İngiliz usulü yataklar buradan gelmektedir.
10
Zemin topraktı. Sadece zenginlerin zemini, topraktan başka bir şeyden yapılmıştı. "Toprak kadar fakir" (dirt poor) tabiri buradan çıkmıştır.
11
Zenginlerin ahşaptan yapılmış zeminleri vardı. Bunlar kışın ıslandığı zaman kayganlaşıyordu. Bunu önlemek için yere saman (thresh) seriyorlardı.
12
Kış boyunca saman sermeye devam ediliyordu. Bir zaman geliyordu ki kapı açılınca saman dışarıya taşıyordu.
13
Buna mani olmak üzere kapının altına bir tahta parçası konuyordu ki bunun adı 'thresh hold' (saman tutan; Türkçesi "eşik") idi.
14
Yemek pişirme işlemi her zaman ateşin üzerine asılı durumdaki büyük bir kazanın içinde yapılıyordu.
15
Her gün ateş yakılıyor ve kazana bir şeyler ilave ediliyordu. Akşam yahni yenirse artıklar kazanda bırakılıyor, gece boyunca soğuyan yemek ertesi gün tekrar ısıtılarak yenmeye devam ediliyordu.Haber Yayın Tarihi: 21.05.2013 05:08 

YORUMLAR


Diğer Galeriler

Kuruluş Osman'ın Burçin Hatun'u Aslıhan Karalar, amuda kalktığı fotoğrafıyla takipçilerini heyecanlandırdı! Kraliçe Rihanna'nın tasarladığı iç çamaşırı koleksiyonu yürek hoplattı! İşte ilk marka elçisi +18 film yıldızından, ünlü basket takımına bomba çağrı: Oyuncunuz borcunu ödesin! Kendisini sağlıklı sanan genç adam, et yiyen bakteriler yüzünden dudağını, kolunu ve bacağını kaybetti! Önce gök gürültüsü duydu sonra ev sallandı! Bahçesindeki manzarayla şoke oldu