Yok Olduğu Sanılan Bitki Tespit Edildi - Son Dakika

Yok Olduğu Sanılan Bitki Tespit Edildi

06.11.2014 17:34

1
Orman ve Su İşleri Bakanlığınca aralarında Tunceli'nin de bulunduğu 30 ilde hayata geçirilen "Ulusal Biyolojik Çeşitlilik Envanter ve İzleme Projesi" kapsamında, yok olduğu sanılan "kalan nakılı" bitkisinin Tunceli'de tespit edildiği bildirildi.

2
Projenin Tunceli'de bir heyecan yarattığını ve bilinmeyen biyolojik kaynak değerlerinin ortaya çıkmasını merakla beklediklerini ifade eden Vali Osman Kaymak, "İldeki güvenlik ve sosyal sorunlar nedeniyle uzun yıllar boyunca ciddi bir bilimsel araştırma yapılamamıştır. Bu güzel coğrafyamızın zengin bir biyolojik çeşitliliğe sahip olduğunu düşünüyorum. Bilim dünyasına ilimizden yeni türler kazandıracağımızı şimdiden görmekteyim" dedi.

3
Bu projenin ilde yapılacak bilimsel çalışmalara yön vereceğini ve temel oluşturacağını ifade eden Kaymak, "Biyolojik değerleri ortaya çıkarırken aynı zamanda korunmasıyla ilgili tedbirleri de planlamamız gerekecek. Ülkemiz sahip olduğu zengin biyolojik çeşitlilikten dolayı bilimsel araştırma, koleksiyon ve en nihayetinde ticari amaçlar adına birçok yabancı için çekici hale gelmekte maalesef biyo kaçakçılığa maruz kalmaktadır. İlimizde bu sorunları yaşamamak için tedbirler alacağız" diye konuştu.

4
Orman ve Su İşleri Bakanlığı 15. Bölge Müdürü Ayhan Deligöz de geçen yıldan bu yana devam eden projenin sonuçlarının 15 Aralık'ta açıklanacağını belirtti.

5
6
7
8
9
10
11
12

YORUMLAR
500

Son Dakika Yok Olduğu Sanılan Bitki Tespit Edildi - Son Dakika


Advertisement