Yolların Yeni Gözdesi Hyundai İ40 - Son Dakika

Yolların Yeni Gözdesi Hyundai İ40

12.11.2013 17:18

Çıkardığı her yeni modeli ile parmak ısırtan Hyundai, Sonata'nın yerini alan i40 modeliyle konfor isteyenlere adres gösteriyor. Haberler.com okurları için Esad Sivri Hyundai i40'ı test etti.

1
Çıkardığı her yeni modeli ile parmak ısırtan Hyundai, Sonata'nın yerini alan i40 modeliyle konfor isteyenlere adres gösteriyor. Haberler.com okurları için Esad Sivri Hyundai i40'ı test etti. İşte yeni Hyundai i40.
2
Avrupalı müşteri için Almanya'da tasarlanan i40 Hyundai'nin yeni tasarım diliyle vücut bulmuş. Stationwagon karoserli versiyonu ile tanıtılan i40 ülkemize sedan versiyonu ile geldi.

3
1.6 litre benzinli motor ve 1.7 litre dizel motor seçenekleri ile satılmaya başlanan i40'ın benzinli versiyonu sadece Prime donanımla satılırken, dizel versiyonu ise sadece Executive donanım seviyesiyle satılıyor.

4
Motor hacminden dolayı vergi artışından etkilenen dizel versiyonun fiyatı biraz yüksek ancak 1.6 lt GDI benzinli versiyonu rakipleri ile benzer bir fiyata sahip.

5
Hyundai i40 heybetli tasarımı D segmentindeki pek çok rakibinden daha ilgi çekici. Modelin ön tasarımı yenilenen i30 ile büyük benzerlik taşıyor. Hyundai'nin artık karakteristik bir özelliği olan altıgen ön ızgara ve desenli far yapısı bu araçta da kendisine yer bulmuş.

6
İ40'ın sis farları sivri kısımları araca agresif bir görüntü katıyor. i40'ın boyutları aracın üzerinde durduğu 17 inçlik jantları bile ön plana çıkarmıyor.

7
Yan kısımdaki derin omuz çizgisi ciddi hareket getirmiş,4.740 mm uzunluğundaki araç, segmentinin en kompakt modellerinden biri. Arka tasarımında ağırlığını yansıtan i40'ın 503 litrelik bagaj hacmi oldukça kullanışlı

8
Hyundai i40'ın iç mekanı da diğer Hyundai modellerinden tanıdık geliyor. Üç kollu direksiyon simidi üzerinde ses sistemi, telefon ve hız sabitleyici kumandaları bulunuyor. Hyundai'nin favori rengi mavi ile aydınlatılmış göstergeler iyi okunuyor ve çok parlak bir yapıdalar.

9
Aracın yol bilgisayarı gösterge grubunun ortasına yerleştirilmiş ve hoş grafiklere sahip. İç mekanda bol sayıda kapaklı eşya gözüne sahip araç elektronik bir el freni kullanarak yer tasarrufuna gitmiş.
10
El freni butonunun hemen arkasında joystick benzeri bir görüntü oluşturmuş 3 adet buton bulunuyor. Çok havalı dursa da çok fonksiyonel olarak kullanılmamış.
11
Aracın geniş ön konsolunda ise maalesef sıradan bir müzik sistemi mevcut. Ne yalan söyleyelim gözler multimedya bir ekran arıyor. Hyundai i40 Türkiye için böyle bir opsiyon maalesef sunmuyor. Sıradan görünen müzik sistemi USB, AUX ve Bluetooth üzerinden müzik çalabiliyor.

12
Klimanın büyük tuşları kullanım kolaylığı sağlarken sıcaklık ayar tuşu aracı tanımayanlar için karıştırılmaya müsait. İç mekânda kullanılan malzemelerin kalitesi eski Hyundai modellerine oranla büyük bir gelişme kaydetmiş, prestijli bir otomobil kullandığınızı hissediyorsunuz.

13
Hyundai i40 park manevralarını kolaylaştıran geri görüş kamerasına sahip. Geri vitese takıldığında minik bir kamera yardımı ile aracın arkasını devreye giren dikiz aynası ekranından izleyebiliyorsunuz.

14
İşte Hyundai i40'ın en iddialı olduğu nokta. i40'ın çok geniş yaşam alanı 5 kişi yapılan yolculukları bile çok konforlu bir hale getiriyor. Arka koltuklarda sunduğu diz mesafesi çok başarılı.

15
Haberler.com okurları için test konuğumuz aracımızda 1.6 litrelik atmosferik benzinli motor ile donatılmıştı. Kendisine benzer motorlar içerisinde en güçlülerinden biri olan 1.6 litrelik motor 6.300 d/d'de 135 hp güç üretiyor.

16
Değişken supap zamanlaması teknolojisine sahip olan motorun 164 Nm'lik torku 4.850 d/d'de üretiliyor. Benzinli i40, 6 kademeli manuel bir şanzımanla satılıyor ve maalesef otomatik şanzıman opsiyonuna bulunmamakta.

17
Ağırkanlı bir görüntü çizen i40, 11.6 saniyede 100 km/s hıza çıkıyor ve 197 km/s maksimum hıza ulaşabiliyor. Ara hızlanmalarda dikkatli olmayı gerektiren i40'ı devirli kullandığınız zaman performans açısından çok sıkıntı yaşamıyorsunuz.

18
Hyundai i40 stationwagon karoserli, 1.7 dizel GLS versiyonu ile girdiği EuroNcap çarpışma testinden 5 yıldız ile ayrıldı. Önden çarpışmada i40'ın yolcu kabini stabil kaldı. Sürücü diz hava yastığının standart sunulduğu modelde, sürücünün diz, uyluk, karın alt ve göğüs bölgesinin yeterince korunduğu görüldü.

19
20
21
22
23
24

YORUMLAR
500

Son Dakika Yolların Yeni Gözdesi Hyundai İ40 - Son Dakika


Advertisement