Yolsuzluk Soruşturmasındaki Tutuklamalar Dış Basında - Son Dakika

Yolsuzluk Soruşturmasındaki Tutuklamalar Dış Basında

Türkiye'deki yolsuzluk operasyonu dış basının gündeminden düşmüyor.

1
Türkiye'de büyük ses getiren rüşvet ve yolsuzluk operasyonunda bugün iki bakanın oğlu, işadamı Reza Zarrab ve Halk Bankası Genel Müdürü de dahil toplam 16 kişinin tutuklanması ve şimdiye kadarki tutuklu sayılarının 24'e çıkmış olması dış basında da büyük yankı uyandırdı.
2
Reuters haber ajansı, operasyonun şimdiye kadar görülmedik ölçekte bir operasyon olduğunu vurguladı ve "Türkiye'deki yönetici sınıfı kalbinden vurdu" dedi. Reuters ayrıca operasyon sürecinde onlarca emniyet ve şube müdürünün görevlerinden alındığını yazdı.
3
AFP ajansı da bakan çocuklarının tutuklandığı yolsuzluk ve rüşvet soruşturmasının, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı zedelediğini aktardı. Ajans, 2002'den bu yana iktidarda olan Erdoğan'a yakın isimlerin ilk defa bu kadar büyük bir skandalla karşı karşıya olduğuna dikkat çekti.
4
Associated Press ise tutuklananların sayısının 24'e ulaştığını duyurdu ve Başbakan Erdoğan'ın yolsuzluk operasyonunu hükümete yönelik "kirli bir operasyon" olarak gördüğünü aktardı.
5
Bir başka Amerikan gazetesi olan New York Times gazetesi ise Başbakan Erdoğan'ı çevreleyen operasyonun ilk tutuklamalarla birlikte hız kazandığını aktardı. New York Times, operasyonun arkasında Fethullah Gülen olduğunun düşünüldüğünü ve dün de THY'nin yolcularına sunulan gazeteler arasından Gülen'le ilişkilendirilen gazetelerin çıkarıldığını öne sürdü.
6
The Times: Erdoğan'ın yakın arkadaşları “İran'a yardım için rüşvet almış.”
7
Amerikan Washington Post gazetesi ise Associated Press ajansından aldığı haberi kullandı ve başlığında iki bakanın oğlunun resmen tutuklanmış olmasına dikkat çekti.

Haber Yayın Tarihi: 21.12.2013 13:56

Son Dakika Yolsuzluk Soruşturmasındaki Tutuklamalar Dış Basında - Son Dakika

YORUMLAR

Diğer Galeriler

Bir çocuk annesi öğretmen, 14 yaşındaki öğrencisiyle ilişkiye girdi Estetik operasyonundan sonra göğüs uçları düşen genç kadının, insan eti yiyen bakteri kaptığı tespit edildi Sefalet içinde yaşadığı iddia edilen Harika Avcı sessizliğini bozdu Mimar Sinan'ın kalfası inşa etti, 600 yıldır durmadan dönüyor Kylie Jenner, eski halini paylaşan Kim Kardashian'a tepki gösterdi: Hemen sil bunu