Son Dakika Haberleri: Yorgun Hissetmeye Sebep Olan Günlük Hareketler

Yorgun Hissetmeye Sebep Olan Günlük Hareketler

4 yıl önce

1
Kendinizi yorgun ve durgun hissediyorsanız bunun pek çok sebebi var. İşte o nedenler...

2
Kendinizi enerjik hissetmemenizin tek sebebi uykusuzluk değil. Yaptığınız veya yapmadığınız küçük şeyler kendinizi tükenmiş hissetmenize neden olabilir.

3
Uzmanlar, bu konuda ayrıca kötü alışkanlıkların da kişinin kendisini yorgun hissetmesine neden olacağını açıklıyor. Yaşam tarzınızda yapacağınız olumlu birkaç değişiklikle daha sağlıklı olabilirsiniz...

4


Yatmadan önce e-postalarınızı kontrol ediyorsanız yorgun olursunuz. Telefonunuzun ya da tabletinizin göz alıcı ışığı, vücudunuzun doğal sirkadiyen ritmini bozar, uyku düzeniniz bozulur.

5


Bu nedenle teknoloji ile ilgili ihtiyacınızı genel olarak yatmadan önce bir iki saat içinde gidermiş olmalısınız.

6


Yorgun olduğunuzda spor yapmamanın size enerji tasarrufu sağladığını düşünebilirsiniz. Ama bu çok da doğru değil...

7


Georgia Üniversitesi'nde yapılan bir çalışmaya göre; haftada üç gün boyunca yapılan hafif egzersiz (en az 20 dakika) kişilerin daha az yorgun ve daha enerjik hissetmesini sağlıyor. Düzenli egzersiz, güç ve dayanıklılığı artırıyor, kardiyovasküler sisteminizin daha etkili çalışmasına yardımcı oluyor. Ayrıca dokulara oksijen ve besin sağlıyor. Bu yüzden bir kanepede uzanmak yerine yürüyüş yapmak sizi pişman etmeyecektir...

8


Ofisinizin düzenli olmaması sizi yorar. Kalabalık bir masaya sahip olmak sizi zihinsel açıdan yorar. Bunun da bir çözümü var her günün sonunda, iş ve kişisel eşyalarınızı organize edin ve daha düzenli olmaya gayret gösterin.

9


Yeterince su içmiyorsanız, kendinizi yorgun hissetmeniz normal. Vücutta su kaybı ile kan hacminde azalma meydana gelir. Böylece kalp yeterince verimli bir şekilde kan pompalayamaz, dolayısıyla kendinizi yorgun ve halsiz hissedersiniz.

10


Yeterince demir almıyorsanız bu yine kendinizi yorgun hissetmenize neden olacaktır. Demir eksikliği ayrıca halsizlik, sinirlilik gibi ortaya çıkabileceği gibi odaklanmanızda zayıflık ile de kendini gösterebilir. Kaslara ve oksijenlere yetersiz oksijen gitmesi, sizi yorar...

11


Demir eksikliğini gidermek için yağsız sığır eti, fasulye, tofu, yumurta (sarısı), koyu yeşil yapraklı sebzeler, fındık, fıstık ezmesi ve bu yiyeceklerle beraber, emilimi artırmak için C vitamini tüketebilirsiniz.

12


Mükemmelliyetçi bir kişiliğiniz varsa bu da sizi yoracaktır. New York Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikoloji profesörü Irene S. Levine, "Gerçekçi olmayan, yapılması zor ya da imkansız olan hedefler koymak, sonunda tatmin olamama duygusuna neden olur" diyor.

13


Prof. Levine, projeler için belirli bir zaman limiti koyma ve buna uymanın, konulan bu ekstra zamanın işleri daha da geliştireceğini söylüyor.

14


Pireyi deve yapıyorsanız bu da yorgun hissetmenize neden olacaktır. Mesela patronunuz sizi aradığında, işten kovulacağınızı düşünüyor ya da 'kaza yaparım' korkusuyla araba kullanmıyorsanız. Bu durumda suçlusunuz... Çünkü bu tarz anksiyete; beyninizi yorar. Bu şekilde düşünmeye başladığınızda derin bir nefes alın, açık havaya çıkabilir, meditasyon veya egzersiz yapabilir ya da endişelerinizi bir arkadaşınız ile paylaşabilirsiniz.

15


Uyandığınızda yakıta ihtiyacınız var, bu da kahvaltı... Kahvaltı yapmadığınız takdirde kendinizi daha halsiz ve yorgun hissedersiniz.

16


Uzmanlar, kepekli tahıllar, yağsız protein ve sağlıklı yağ içeren bir kahvaltı öneriyor. Yulaf ezmesi ile fıstık ezmesi; bir meyve suyu, az yağlı süt ve badem ezmesi; ya da yumurta, iki dilim tam tahıllı ekmek ve az yağlı yoğurt yiyebilirsiniz.

17


Abur cubur yiyorsanız bu da sizi yorgun hissettirecektir. Bu tarz yiyecekler, yüklü şeker ve basit karbonhidrat içerir. Bu tarz karbonhidratlar kan şekerini artırır. Bu da yorgunluğa neden olur. Her öğün, kan şekerinizi sabit tutmalısınız, tam tahıllı ile birlikte yağsız protein alabilirsiniz.

18


Her şeye 'evet' demek de bir sorun... İnsanlara karşı daha sempatik görünmek ya da onları kırmamak için her tekliflerine 'evet' demek sizi yorgun hissettirecektir. Uzmanlar, 'hayır' diyebilmeniz için kendi kendize egzersiz yapmanız gerektiğini söylüyor. Kendi kendinize yükse sesle 'hayır' diyerek, deneme yapabilirsiniz...

19


Tatilde bile iş yapıyorsanız yorgun olmanız normal... Havuz kenarında bile maillerinizi kontrol ediyorsanız, gerçekten dinlenmeye ihtiyacınız var demektir. Çünkü mola, işe döndüğünüzde daha yaratıcı, verimli ve etkili olmanızı sağlar.

20


Yatmadan önce içtiğiniz alkolün, sizi rahatlatacağını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Şarap, adrenalin sisteminde ani bir dalgalanma yaratır. Eğer içerseniz, gecenin ortasında uyanmanız kaçınılmaz olacaktır... Bu nedenle en sağlıklısı yatmadan önce alkol tüketmemek...

21


Gün içerisinde maksimum kahve tüketme miktarı üç fincan olmalı. Ancak tüketilen aşırı kahve fazla kafein almanıza neden olarak, uyku-uyanıklık döngünüzü bozabilir. Bazı uzmanlar içilen kahvenin, içtikten sonraki son altı saatimizi etkilediğini söylüyor.Haber Yayın Tarihi: 22.05.2016 08:09 

YORUMLAR


Diğer Galeriler

Ünlü şarkıcıdan çıplak protesto! Bir anda ceketini açıp, göğüslerini gösterdi Cinsel ilişkiye girdiğiniz kişiye dikkat! Korkunç hastalık Türkiye'de sinsi sinsi yayılıyor 10 yaşındayken 'Küçük Ceylan' olarak ünlenmişti! Yeni imajı sosyal medyayı salladı Burnunun ucunda çıkan noktayı ben sanmıştı! Gerçeği öğrenince dünyası başına yıkıldı Latin güzeli Jennifer Lopez, uğradığı cinsel tacizi anlattı: Göğüslerini aç!