Yorgunluğunuzun Bilinmeyen Nedenleri - Son Dakika

Yorgunluğunuzun Bilinmeyen Nedenleri

11.04.2014 18:27

Yorgun olmanıza neden olabilecek 4 ilginç unsur, alışılmışın dışındaki çözüm yollarıyla birlikte Mehmet Öz açıklıyor.

1
Yorgun olmanıza neden olabilecek 4 ilginç unsur, alışılmışın dışındaki çözüm yollarıyla birlikte Mehmet Öz açıklıyor…
2
Midedeki zararlı bakteriler derin uykuyu engeller...
3
Dünya nüfusunun 3’te 2’sinin midesinde Helicobacter pylori olarak adlandırdığımız zararlı bakteriler yaşamaktadır. Bu zararlı bakteriler yorgunluğun başlıca nedeni olabilir.
4
Midenizin iç zarı yiyecekleri sindirmek için asit üretirken aynı anda bu asitten korunmak için de koruyucu mukus üretir. H. Pilori bakterileri mideyi ele geçirerek koruyucu mukus tabakasını yok eder ve sizi ülser veya mide yüzeyinde ufak yaralara karşı korunmasız hale getirir.
5
Neyse ki H. Pilori enfeksiyonu teşhisi ve tedavisi zor değildir. Doktorunuzun yapacağı basit bir nefes testi bakteriyi tespit edecektir. Antibiyotikler zararlı bakterileri yok edebilir ve asit azaltıcı ilaçlar ülseri tedavi edebilir.
6
Balgam, solunum yollarını tıkayabilir...
7
Uyuduğunuz zaman boğazınızın arka tarafında balgam oluşabilir ve burundan ciğerlere giden oksijen yolunu tıkayabilir. Ağzınızdan nefes alarak bunu telafi edebilirsiniz ancak bunun kandaki oksijen seviyesinde ciddi derecede düşüş ile alakalı olduğunu ve bunun da yorgunluğa neden olabiliyor.
8
Her sabah, ağız bakım suyu veya tuzlu suyla gargara yapmak boğazdaki balgamın temizlenmesine yardımcı olarak ciğerlerinize daha çok oksijen ulaşmasını sağlar ve bu da enerjinizi artırır.
9
Sabah kahveniz sizi daha da yoruyor olabilir: Çoğumuz sabahları uyanabilmek için kahve veya çay içmeyi tercih ediyoruz ama bu yorgunluğunuzun nedeni olabilir.
10
Fazla tüketildiğinde, kahve uyuyan metabolizmanızın birden fazla çalışmasına neden olur. Kafeinin dehidrasyon etkisi yaratmasıdır. Uyandığınız zaman zaten saatlerdir su içmediğiniz için su kaybedersiniz. Başka içecekler tüketmezseniz, kahveniz daha fazla dehidrasyona (su kaybı) neden olarak enerjinizi azaltır. Önemli olan kafeini ölçülü tüketmek ve dehidrasyonu önlemek için kahvenizle aynı zamanda dolu bir bardak su içmektir.
11
Aşırı rahatlık sizi daha da yorgun hale getirebilir. Bol ve esnek kıyafetler daha kambur ve “hımbıl” durmanıza neden olarak eklemlerinizi ve kaslarınızı zorlar ve vücudunuza oksijen dağıtmak için daha çok çalışırlar...
12
Kıyafetlerinizin rengi de sizi yoruyor olabilir. Siyah, lacivert ve kahverengi uykunuzu getiren kimyasal olan melatonin salınımını harekete geçirir.
13
Beyaz giysiler uyku hormonu melatonin salınımını bastırır ve beyninizdeki mutluluk hormonu olan serotonin seviyesini yükseltir. Kırmızı, daha aktif olmak için idealdir. Ayrıca kırmızı kan akışını hızlandırır ve böbrek üstü bezlerini harekete geçirir. Sarı, beyni harekete geçirir, özgüven sağlar ve iyimserliğe teşvik eder.

YORUMLAR
500

Son Dakika Yorgunluğunuzun Bilinmeyen Nedenleri - Son Dakika


Advertisement