Yumurtanın Faydaları Nelerdir? - Son Dakika

Yumurtanın Faydaları Nelerdir?

12.06.2017 12:37

Yumurta zararlı mı? Günde kaç tane yemeli? Peki ya hangi zaman aralığında tüketmeli? Her beslenme uzmanının yumurta hakkında söyleyeceği bir şey oluyor. "Hangisine inanacağız? Ne yapacağız?" derken; günde sadece 2 yumurta yiyerek vücudumuzu şekle sokup, güzelleşeceğimizin haberi geldi.

1
Beyniniz koruma altında!
Beyniniz koruma altında!
Beynin en önemli yapı malzemesi, bir tür vitamin olan 'kolin'dir. Günde 2 yumurta yiyerek beyninizdeki kolin oranını artırarak, hafıza kaybı, erken bunama gibi sorunları önleyebilirsiniz.

2
Görüş açınız sağlamlaşır!
Görüş açınız sağlamlaşır!
Araştırmalar, yumurtanın 'lutein' bakımından zengin olduğunu gösteriyor. Bu madde net ve keskin görme olaylarından sorumlu. Eksikliğiyle, göz dokularında yıkıcı değişiklikler meydana geliyor ve görme duyusu, geri dönüşü olmayan şekilde bozuluyor. Neyse ki günde 2 yumurta yiyerek göz sağlığımızı da korumuş oluyoruz.

3
Balık yağında olduğu kadar, yumurtada da D vitamini var!
Balık yağında olduğu kadar, yumurtada da D vitamini var!
Deseler ki; "1 kaşık balık yağı mı içersin yoksa haşlanmış yumurta mı yersin?" Cevap belli! Balık yağının pek hoş olmayan tadını kimse tercih etmez. Neyse ki her 2 besinde, aynı miktarda D vitamini içeriyor. Üstelik bilim adamları tavukları özel takviyeleri besleyerek yumurta içindeki D vitamini miktarını arttırmanın bir yolunu buldular. D vitamini, kemikleriniz ve dişleriniz tarafından kalsiyumun daha iyi emilmesini; dolayısıyla daha güçlü olmanızı sağlar.

4
İçerdiği B vitamini sayesinde cildiniz ve saçlarınız ışıl ışıl olur!
İçerdiği B vitamini sayesinde cildiniz ve saçlarınız ışıl ışıl olur!
Yumurtanın içerdiği biyotin, B12 vitamini ve sindirilebilir besleyici proteinler, saç ve cildin güçlenmesine katkıda bulunur. Ayrıca yumurtalarda bulunan fosfolipidler, toksinlerin karaciğerden atılmasına yardımcı olur.

5
Kalp hastalığı riskini azaltır!
Kalp hastalığı riskini azaltır!
Yeni araştırmalar daha önceki görüşlere karşıt olarak, yumurtadan alınan kolesterolün fosfatidlerle dengelendiğini ve bu nedenle sağlığımız için zararlı olmadığını gösterdi. Aynı zamanda vücudun kendi kolesterol üretimini de engelliyor. Buna ek olarak yumurta; trigliserit düzeylerini düşüren ve böylece kalp hastalıkları riskini azaltan omega-3 asitleri içeriyor.

6
Kilo vermeye yardımcı olur!
Kilo vermeye yardımcı olur!
Amerikalı bilim adamları, kahvaltıda yumurta tüketilen düşük kalorili bir diyet yapıldığında, kilo vermenin 2 kat daha hızlı olduğu sonucuna vardı. Çünkü hepimizin malumu: Yumurta hem sağlıklıdır, hem de tok tutar.

7
Kanser riskini azaltır!
Kanser riskini azaltır!
Beyin sağlığı için gerekli olan 'kolin', aynı zamanda kanser riskini azaltıyor. Bir araştırmanın sonuçlarına göre, ergenlik çağındaki diyetlerinde yumurta yiyen kadınların meme kanserine yakalanma riski %18 oranında azalıyor.

8
Anne karnındaki çocuğa yardımcı olur!
Anne karnındaki çocuğa yardımcı olur!
B vitaminleri, cinsel hormonların oluşumunda yer alırlar. Örneğin B9 vitamininin bir başka adı da 'folik asit'tir. Folik asitin yardımıyla, alyuvarlar ve fetüsün sinir tüpü oluşur ve bir çocuğun zeka geriliği riski azaltılır. B9 vitamini gebelik planlaması sırasında kadınlar için işte bu kadar gereklidir. 1 tavuk yumurtasında 7mcg vitamin bulunur.

9
Yaşlanmayı geciktirir!
Yaşlanmayı geciktirir!
Günde 2 yumurta yiyen 35-40 yaş arasındaki kadınların %87'sinde yaş lekeleri kayboluyor ve cilt yenileniyor. Erkeklerdeyse göz çevresindeki kırışıklıklar gözle görülür.

Son Dakika Yumurtanın Faydaları Nelerdir? - Son Dakika


YORUMLAR

Diğer Galeriler

7 yıl önce ölen babasının görüntülerini Google Earth'de bulan adam hüznünü sosyal medyada paylaştı Yeşilçam'ın vamp güzelinin olaylı gecesi! Gerdeğe girmeyince evin içinde kıyamet kopmuş Arjantin'de 98 milyon yıllık dinozor fosili bulundu! Yeryüzünün en büyüğü Kendilerini işkenceyle öldürüyorlar! Canlı canlı mumyalanan rahipler görenleri ürkütüyor Bu halini hatırlayan yok! Şimdi İtalyanları peşinden sürüklüyor