Yurtdışına Çıkacaklar Dikkat: Şehir Şehir Dolandırıcılık Yöntemleri - Son Dakika

Yurtdışına Çıkacaklar Dikkat: Şehir Şehir Dolandırıcılık Yöntemleri

14.02.2017 14:08

1
Justtheflight.co.uk turistlerin hangi ülkede hangi yöntemlerle dolandırıldığını gösteren bir liste hazırladı. Listede İstanbul'da mevcut. İşte dolandırıcılık yöntemleri ve en çok hangi şehirlerde uygulandığı bilgisi...

2
ARKADAŞLIK BİLEKLİĞİ
ARKADAŞLIK BİLEKLİĞİ
Birisi yanınıza yaklaşıp size arkadaşlık bilekliği teklif eder. İstemiyorum da deseniz vazgeçmez. Bileğinize yapışır ve bilekliği takmaya çalışır, bunu başarınca da parasını ister. Bileklik çözülüp geri vermek istenir çözülmez. Para vermek zorunda kalınır.Aynı yöntem ayrıca siz bileklikle uğraşırken dikkatinizi dağıtarak kapkaççıların cüzdanınızı çalmasıyla da sonuçlanabilir. Bu yöntemin en çok kullanıldığı şehirler: PARİS, ROMA, BARCELONA, KAHİRE...

3
KIZ ARKADAŞINIZA GÜL
KIZ ARKADAŞINIZA GÜL
Bir adam ya da kadın yaklaşır ve kız arkadaşınızın eline gül tutuşturur sonra da parasını ister. Ancak çok yüksek bir para ister. Kız arkadaşınıza mahçup kalmamak için parayı ödemek zorunda kalırsınız. PARİS, ROMA, BARCELONA

4
YÜZÜK FIRLATMA
YÜZÜK FIRLATMA
Bir kadın tam sizin önünüzde yüzüğü yere bırakır ve sonra bulmuş gibi yapıp, sizin olup olmadığını sorar. Hayır dersiniz. Yüzüğü inceler "altın bu" der. Aslında altın değildir. Yüzüğü size satmaya çalışır. PARİS

5
BEBEK FIRLATMA
BEBEK FIRLATMA
Bir kadın tam yanınızdan geçerken bebeğini size doğru fırlatır (bu oyuncak bir bebektir).

Ne yapacağınızı şaşırırsınız ve bebeği tutmak için elinizdeki yere bırakırsınız. Siz bebeği tutarken elinizden bıraktığınız çanta ya da cüzdan bebeği fırlatan kadın tarafından yerden alınarak çalınır.

ROMA

6
BUL KARAYI AL PARAYI
BUL KARAYI AL PARAYI
Bir adam "bul karayı al parayı" oynatır. Siz topun hangi fincanın altında olduğunu bulmaya çalışırsınız. Ancak asla bulamazsınız. Siz bir yandan para kaybederken kalabalığı fırsat bilen kapkaççılar da cüzdanları çalar.

PARİS - LONDRA

7
DÜŞÜRÜLMÜŞ CÜZDAN
DÜŞÜRÜLMÜŞ CÜZDAN
Yerde bir cüzdan bulursunuz. Genellikle boştur. Siz o cüzdan için eğilmişken kendi cüzdanınızın gittiğinin farkına dahi varmazsanız.

ROMA - UKRAYNA

8
CEKET KİRLETME
CEKET KİRLETME
Siz dururken birden biri gelip ceketinize ketçup ya da "çakma" kuş pisliği döker. Sonra da onu temizlemek için ısrar eder, siz hayır dersiniz ancak o ısrarına devam eder, bu sırada ceketinizdeki cüzdan, telefon vs. değerli eşyanızı aramaktadır ve genellikle de bulur.

BUENOS AIRES - RIO DE JANEIRO

9
AYAKKABININ TOZUNU ALALIM ABİ
AYAKKABININ TOZUNU ALALIM ABİ
Bir adam ya da çocuk ayakkabı fırçasını tam önünüze atar, siz onu yerden alıp ona verirsiniz o da size teşekkür ediyorum diye ayakkabınızı parlatı verir. Daha sonra da parasını ister, vermezseniz siz zor durumda kalırsınız. İSTANBUL

10
BİBERİYE DALI
BİBERİYE DALI
Yaşlı bir kadın elindeki biberiye dalını size vermeye çalışır. Bunun bir arkadaşlık işareti olduğunu ve size şans getireceğini iddia eder. Sonra da parasını ister. Ödemezsen ailene ve sana lanet okur. Korkarsın ve istediği parayı verirsin.

MADRID - YENİ DELHİ

11
FOTOĞRAFÇI
FOTOĞRAFÇI
Çiftsiniz ve birlikte fotoğraf çektirmek istiyorsunuz. Arkadaş canlısı gözüken bir yerel yanınıza yaklaşıp fotoğrafınızı çekmeyi teklif eder. En iyi ihtimalle biraz para ister, en kötü ihtimalle fotoğraf makinenizi alıp kaçar.

BÜTÜN AVRUPA

12
TREN KAPKAÇÇILARI
TREN KAPKAÇÇILARI
Trenler genelde kalabalık olur ve içleri kapkaççılarla doludur.

BÜTÜN AVRUPA

13
BAGAJDA KALAN BAVULLAR
BAGAJDA KALAN BAVULLAR
Bazı taksiciler sizi havaalanından otele getirdiklerinde bavulları indirirken acele ederler. Siz bunun trafikten olduğunu düşünürsünüz. Ancak durum pek de öyle değildir. Hızla bavulları indirirler, o kadar hızlıdırlar ki "bagajda bir tanesinin" kaldığını farkedemeyebilirsiniz. Bagajı kapatırlar ve bavulunuzla birlikte olay yerinden hızla uzaklaşırlar.

LAS VEGAS

14
KAPKAÇ UYARICILARI...
KAPKAÇ UYARICILARI...
Bazı yereller size yaklaşıp "Dikkat edin burada bir kapkaççı gördüm" der. Siz de refleks olarak cüzdanınızı ya da diğer değerli eşyanızı kontrol edersiniz ve ortaya çıkarırsınız. Ya bu sırada ya da peşinize takılarak uygun bir anda sizi uyaran kişi cüzdanınızı

kapıp kaçar.

BÜTÜN AVRUPA

15
KIRIK YA DA BOZUK FOTOĞRAF MAKİNESİ
KIRIK YA DA BOZUK FOTOĞRAF MAKİNESİ
Birisi ya da kalabalık bir grup sizden fotoğlarını çekmenizi isteyebilir. Siz de nazikçe kabul edersiniz. Ancak size verilen makine kırıktır ya da bozuktur. Fotoğrafı çektikten sonra makineyi verirken itirazla karşılaşırsınız, "Makinemizi kırmışsın, bozmuşsun parasını ödeyeceksin" der.

DÜNYANIN HER YERİNDE

16
PAHALI TAKSİLER
PAHALI TAKSİLER
Bazı taksi sürücüleri çevreyi bilmemenizden faydalanıp sizi 5 dakikalık mesafeye 1 saatte götürür. 10 liralık yola 100 lira ödemek zorunda kalırsınız.

DÜNYADAKİ HERHANGİ BİR ÜLKE

17
SAHTE BİLET
SAHTE BİLET
Size bilet ofisinin önünde sıraya girersiniz. Ancak so sıra bitmeyecek gibidir. Birisi size yaklaşır, sıra beklemek istemezseniz diye kendi biletini önerir. Normal fiyattan daha yüksek para ister. Beklemek istemediğiniz için bileti alırsınız. Sonra iş bileti kullanmaya geldiğinde biletin geçersiz ya da sahte olduğunu öğrenirsiniz.

PARİS - LONDRA

18
HARİTA SATICILARI
HARİTA SATICILARI
Turist olduğunuzu anlayanlar gelip size harita satmak isteyebilir. Haritayı açıp dikkatinizi dağıtırlar. Bu sırada da kapkaç gerçekleşir.

BÜTÜN AVRUPA

19
ÇAKMA DOKTOR
ÇAKMA DOKTOR
Sağlık sigortanızdan para alabilirsiniz diye size bazı tıbbi belgeler satmaya çalışanlar çıkabilir. Belgeleri yüksek fiyatlara satın alırsınız ve sonra sigorta firmasından sahte belge kullandığınız için red cevabı alır bir de sahtekarlık girişiminden dolayı yargılanırsınız.

YENİ DELHİ

20
MÜCEVHER SATICISI
MÜCEVHER SATICISI
Taksici ya da tuk-tuk sürücüsü sizin gitmek istediğiniz yerin o gün kapalı olduğunu söyleyip sizi harika bir yere götürmek isteyebilir. O harika yerde izi bir arkadaşıyla tanışıtırır. O arkadaşı bir mücevher satıcısıdır. Sizi o mücevherleri satın alana kadar rehin tutarlar kurtulmak için başka çareniz kalmaz. BANGKOK, YENİ DELHİ

21
SOKAK MÜZİSYENİ
SOKAK MÜZİSYENİ
Sokakta bir müzisyen görürsünüz, harika bir şarkı çalmaktadır. Siz yanına yaklaşır onu dinlersiniz. Biraz muhabbet edersiniz ve size CD'sini verir. CD sizin elinize geçer geçmez sizden parasını ister. Reddederseniz çevresindeki arkadaşlarıyla birlikte etrafınızı çevirir.

NEW YORK

22
LASTİK PATLATMA
LASTİK PATLATMA
Özellikle kiralık araba kullanıyorsunuz, aracınızın lastiğinin patlatıldığını görebilirsiniz. Mecburen lastiği değiştirmek zorunda kalırsınız. Siz bununla uğraşırken size yardım etmek isteyen biri çıkar. Siz onunla lastiği değiştirirken bir başkası aracınızın içine girmiş, değerli eşyaları çalmaya başlamıştır bile.

SAN JOSE/ KOSTA RİKA

23
UYUŞTURUCU SATICISI
UYUŞTURUCU SATICISI
Fotoğrafta görmüş olduğunuz Tuk-tuk kullandığınızda şoför size uyuşturucu teklif edebilir. Eğer kabul edersen kendisinin polis olduğunu iddia eder (genellikle polis değildirler). Size hapse atacağını söyler. Bu durumdan kurtulmak için büyük miktarlarda para teklif etmek zorunda kalırsınız.

Koh Phangan/ TAYLAND

24
GECE OTOBÜSLERİ
GECE OTOBÜSLERİ
Seyahatseverler kimi zaman iki şehir arasında gezerken ucuz diye otobüsleri tercih eder. Genelde gece otobüsleri ucuzdur ancak valiz başına ekstra para isterler. Daha da kötüsü bavulunuzu açılmış bulabilirsiniz. İçinde değerli eşyanız varsa unutun. BANGKOK

25
YARDIMSEVER YERLİLER
YARDIMSEVER YERLİLER
Kibar bir dil kullanan iyi görünümlü bir adam ya da kadın, ATM'nin önünde size yardım edebileceğini söyler. Kendisine şöyle bir bakıp "düzgün görünüyor" deyip yardım teklifini kabul edersiniz. Size yardım ederken pin kodunuzu gözlerler. Daha sonra işiniz bitince kapkaç yöntemiyle kartınızı çalıp içini boşaltırlar. Bazen de ATM'den çektiğiniz parayı çekip alıp kaçarlar.

BÜTÜN AVRUPA

26
YAVAŞ SAYAN KASİYER
YAVAŞ SAYAN KASİYER
Yine bir markettesiniz, ödemenizi yaptınız kasiyer parayı sayıyor. Sayıyor ama çok yavaş, arada da duruyor baştan alıyor. Sabrınızı kaybetmek üzeresiniz ve tamam deyip saymadan paranızının üstünü alıyorsunuz. İşte o arada paranın üstünün tam olmadığından emin olabilirsiniz.

AVRUPA'NIN HER YERİNDE

27
DİLENCİLER
DİLENCİLER
Dilenciler genelde ya yaşlıdır ya da hamiledir. Onlara yardım etmek istersiniz. Bu kötü bir şey değil. Ancak dilenciler olduğu yerlerde birçok kapkaççı da gözetlemededir. Cüzdanınızı çıkardığınız anda bir anda belirebilirler.

BÜTÜN DÜNYA

28
BEDAVA MASAJ
BEDAVA MASAJ
Siz plajda güneşlenirken birisi yanınıza yaklaşıp size bedava masaj teklif edebilir. Siz hayır deseniz bile ısrar ederler. Bir kez başladı genelde herkes tamam der. Ancak iş ödemeye gelince yüksek ücret talebiyle karşılaşırsınız.

BARBADOS, BAHAMALAR

29
ELİNDE TELEFON OLAN KASİYER
ELİNDE TELEFON OLAN KASİYER
Bir markette alışveriş yaptıktan sonra parayı ödemek için kasaya geldiğinizde kasiyer elinde telefonla oynuyorsa kredi kartınızın fotoğrafını çekiyor olabilir. Sonra bir gün bankanızdan kredi kartınızdan 1000 dolar çekildi diye bir mesaj alırsanız şaşırmayın.

BARCELONA

30
İNGİLİZCE ÖĞRENMEK İSTEYEN MASUM KIZ!
İNGİLİZCE ÖĞRENMEK İSTEYEN MASUM KIZ!
Eğer İngilizce konuşuyorsanız bunu duyup yanınıza yaklaşan masum görünümlü kız sizinle İngilizce pratik yapmak istediğini söyler. Birkaç kelime güzel güzel İngilizce konuştuktan sonra konu kızın ne kadar zor durumda olduğuna, evine dönmek için paraya ihtiyacı olduğuna gelir. Ya da sizi favori kafesine götürmüştür. Orada konuşursunuz da konuşursunuz. Sonra yüklü hesap gelir.

ŞANGAY, PEKİN VE XIAN

31
FLÖRT
FLÖRT
Bekar bir erkek gezgin bir anda karşısında çekici bir kadın bulur. Kadın gezginle flört etmeye başlar. Sonunda gezgin kendini kadının gitmek istediği gece kulübünde bulur. Kulüpten çıkmak için dudak uçuklatan hesabı ödemekten başka çareniz yoktur.

ATİNA

32
KARTPOSTAL
KARTPOSTAL
Zavallı gibi görünen bir çocuk size yaklaşır ve eve mektup yazmak için sizden yardım ister. O sırada da size acılarla dolu hayatından bahseder, siz üzülürsünüz ve ona para verirsiniz.

ROMA

Son Dakika Yurtdışına Çıkacaklar Dikkat: Şehir Şehir Dolandırıcılık Yöntemleri - Son Dakika


YORUMLAR
500
Advertisement