Z Kuşağı Hakkında Bilmeniz Gerekenler - Son Dakika

Z Kuşağı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

07.07.2014 21:25

1
1980 sonrası doğan Y jenerasyonunun da yaşlanmasıyla birlikte Z jenerasyonunun önemi ve hakkında yapılan araştırmalar arttı.

2
Yaş aralığı hakkında kesin bir mutabakat sağlanamamakla birlikte çoğu uzman 1990'dan sonra doğan insanlar olarak tanımlıyor Z jenerasyonunu. Z jenerasyonu ne satın alıyor, ne yiyor ve hayattan ne istiyor?

3
1. Dünyayı değiştirmek istiyorlar: Z jenerasyonunun yüzde 60'ı dünyayı değiştirmeyi hayal ediyor. Bu dünyayı değiştirmeyi hayal eden yüzde 39'luk Y jenerasyonundan çok daha fazla.

4
2. Üniversite diplomasını daha az önemsiyorlar: Üniversite diplomasını önemseyen yüzde 71'lik Y jenerasyonunun yanında yüzde 64'lük Z jenerasyonu oranı, onların üniversiteye bir önceki jenerasyondan daha az önem verdiklerini gösteriyor.

5
3. Daha girişimciler: Yapılan araştırmalara göre lise öğrencilerinin yüzde72'si bir gün bir iş kurmak istiyor, yüzde 61'i ise çalışan olmaktansa girişimci olmayı tercih ettiğini söylüyor. Bu oranlar, onların Y jenerasyonundan daha fazla girişimci bir ruha sahip olduklarını gösteriyor.

6
4. Bilgisayarlar ve telefonlar çok önemli: Okullarından arta kalan zamanın yüzde 41'ini telefon ve bilgisayarları birden çok konuşmayı aynı anda idare ederek geçiriyorlar. Ayrıca yapılan araştırmalara göre, Z jenerasyonu 'fırsatı kaçırma korkusu'na (FOMO) sahip ve bu yüzden iletişimin çok kritik olduğunu düşünüyor.

7
5. Yalnız çalışmak istiyorlar: Business Insider'a konuşan Y jenerasyonu uzmanı Dan Schawbel, Z jenerasyonunun aşırı bireyselleşmiş olduğunu, kendilerine bir akıl hocası arayan Y jenerasyonunun yanında, Z jenerasyonunun işlerini kendi başlarına halletmeye çalıştıklarını söyledi.

8
6. Ekonomiye çok önem veriyorlar: Ekonomiye olan ilgileri ve verdikleri önem; toplumsal suçlara, siyasete, ailelerinin iş güvenliğinden veya satın aldıkları ürünlerin maliyetinden daha fazla.

9
7. En yüksek bütçeyi gıda ürünleri oluşturuyor: En fazla parayı yiyecek ve içecek için harcıyorlar. Daha sonra ise giyimleri geliyor.

10
8. Ev yemeklerini tercih ediyorlar: Ev yemeklerini işlenmiş ürünlere tercih ediyorlar. Ayrıca mikrodalgada ısıtılmış yiyecekler yerine ocakta veya fırında kızartılmış besinleri daha lezzetli buluyorlar. Z jenerasyonunun salata tüketiminin önümüzdeki 5 yılda daha da artması bekleniyor.

11
9. Daha az aktifler: 6 - 11 arası çocukların yüzde 66'sı, online oyunların hayatlarındaki en büyük eğlence kaynağı olduğunu söylediler. İlişkili bir bilgi olarak, 1971-2010 yılları arasında gençler arasındaki obezite oranı 3 katına çıktı.

12
10. Marka takıntıları yok: Ürünün kalitesite ürünün markasından daha fazla değer veriyorlar.

13
11. Ailelerine yakınlar: Ebeveyneleri, Z jenerasyonunun hayatları ve kararları üzerinde yüksek kontrole sahip ve bu da onların aileleri çok iç içe olmalarına neden oluyor.

14
12. Kelimeler yerine ifadeler kullanıyorlar: Hızlı sohbet etmeyi seviyorlar ve çoğu zaman kelimeler yerine yüz ifadelerini belirten suratlar kullanıyorlar.

YORUMLAR
500

Son Dakika Z Kuşağı Hakkında Bilmeniz Gerekenler - Son Dakika


Advertisement