Zeki Alasya Kimdir? - Son Dakika

Zeki Alasya Kimdir?

03.08.2010 12:50

1
Tiyatro, sinema oyuncusu ve yönetmen olan Zeki Alasya 1943 yılında İstanbul'da doğdu. Robert Koleji'nin orta kısmından mezun oldu.
2
Sanat yaşamına 1959'da MTTB tiyatrosunda amatör olarak başladı. Bir süre dekoratörlük ve rehberlik yaptı.
3
Sonra Arena, Gen-Ar ve Ulvi Uraz Tiyatrosu'nda çalıştı. Daha sonra Devekuşu Kabare Tiyatrosu'nun kurucuları arasında yer aldı.
4
1973'ten sonra film çevirmeğe başladı. Metin Akpınar ile birlikte Türk sinemasında yeni bir ikili yarattı. 1977'de oyunculuğunun yanı sıra yönetmenliği de denedi.
5
Yönettiği filmlerin çoğunda oyuncu olarak yer aldı. Sinemaya uzun süre ara verdikten sonra son filmi olan "Güle Güle"de oynadı.
6
Oyuncu olarak; Salak Milyoner, Beş Milyoncuk Borç Verir misin, Köyden İndim Şehire, Güler misin Ağlar mısın, Nerden Çıktı Bu Velet, Nereye Bakıyor Bu Adamlar, Hasip ile Nasip, Güle Güle, filmlerde rol aldı.
7
Yönetmen olarak; Aslan Bacanak, Sivri Akıllılar, Caferin Çilesi, Petrol Kralları, Doktor, Köşe Kapmaca, Vay Başımıza Gelenler, Elveda Dostum gibi filmleri var.
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20

Son Dakika Zeki Alasya Kimdir? - Son Dakika


YORUMLAR

Diğer Galeriler

Dev timsah 8 yaşındaki çocuğu yuttu! Cansız bedeni, hayvanın içinden feryatlarla çıkarıldı 19 yaşındaki genç kız, hamile olduğunu tuvalette doğum suyu gelince anladı Bu kareleri görmediniz! İşte Yeşilçam efsanelerinin ölmeden önceki son görüntüleri Duygulanmamak elde değil! Atatürk'ün daha önce hiç görülmemiş fotoğrafı tam 91 yıl sonra ortaya çıktı Bu manzara hem acının hem şehadetin habercisi! 11 yiğidimizin evleri al bayraklarla donatıldı