Son Dakika Haberleri: Zeki Alasya Kimdir?

Zeki Alasya Kimdir?

9 yıl önce

1
Tiyatro, sinema oyuncusu ve yönetmen olan Zeki Alasya 1943 yılında İstanbul'da doğdu. Robert Koleji'nin orta kısmından mezun oldu.
2
Sanat yaşamına 1959'da MTTB tiyatrosunda amatör olarak başladı. Bir süre dekoratörlük ve rehberlik yaptı.
3
Sonra Arena, Gen-Ar ve Ulvi Uraz Tiyatrosu'nda çalıştı. Daha sonra Devekuşu Kabare Tiyatrosu'nun kurucuları arasında yer aldı.
4
1973'ten sonra film çevirmeğe başladı. Metin Akpınar ile birlikte Türk sinemasında yeni bir ikili yarattı. 1977'de oyunculuğunun yanı sıra yönetmenliği de denedi.
5
Yönettiği filmlerin çoğunda oyuncu olarak yer aldı. Sinemaya uzun süre ara verdikten sonra son filmi olan "Güle Güle"de oynadı.
6
Oyuncu olarak; Salak Milyoner, Beş Milyoncuk Borç Verir misin, Köyden İndim Şehire, Güler misin Ağlar mısın, Nerden Çıktı Bu Velet, Nereye Bakıyor Bu Adamlar, Hasip ile Nasip, Güle Güle, filmlerde rol aldı.
7
Yönetmen olarak; Aslan Bacanak, Sivri Akıllılar, Caferin Çilesi, Petrol Kralları, Doktor, Köşe Kapmaca, Vay Başımıza Gelenler, Elveda Dostum gibi filmleri var.
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Haber Yayın Tarihi : 03.08.2010 12:50 

YORUMLAR


Diğer Galeriler

Seda Sayan, Canlı Yayında Yüzünü Gerdirdi! Temizlik Yaparken Çektiği Ateşleri Videoları Satarak, Paraya Para Demiyor! Doğduğunuz Saatin Karakterinizi Ele Verdiğini Biliyor muydunuz? Bu Doğum Günü Çok Başka! Çıplak Halini Pasta Süsü Yaptılar Kim Kardashian, Transparan Kıyafetiyle Görenleri Şaşı Etti!