Zikirler, Anlamları ve Faziletleri - Son Dakika

Zikirler, Anlamları ve Faziletleri

27.11.2015 11:35

1
Zikirler günün her anında, her boş zamanınızda, uygun olan heryerde, yapılabilecek

ve Yüce Allah(C.C) katında çok büyük ecirlere nail olan kısa dualardır.

2
KELİMEYİ ŞEHADET;

" Eşhedü en lâ ilâhe illallah ve eşhedü enne Muhammeden abdühû ve Resûlüh.''

demektir .

3
Şehadeti söylemenin 130 kadar faydası vardır. Bunlardan 30 tanesi şunlardır: Dünyada olan 5 fayda... Adı güzel çağrılır. İslamın emir ve yasakları kendisine farz olur. Cezadan ve aşağılanmaktan kurtulur. Allahü azim-üş-şan, ondan razı olur. Cümle müminler ona muhabbet eder.

4
Ölürken olan 5 fayda; Azrail aleyhisselam ona güzel suretle gelir. Yağdan kıl çeker gibi ruhunu alır. Cennet kokuları gelir.

Müjdeci melekler gelir . Merhaba yâ mümin! Sen cennetliksin denir.

5
Kabirde olan 5 fayda;

Kabri geniş olur.

Münker ve Nekir güzel suretle gelir.

Bir melek ona bilmediğini talim eder( öğretir ) Allahü azim-üş-şan bilmediğini hatırına getirir.

Cennetteki makamı görünür.

6
Arasat'ta olan 5 fayda;

Sual ve hesabı kolay olur. Kitabı sağından verilir.

Mizanda sevabı ağır gelir.

Arş'ın altında gölgelenir. Sıratı yıldırım gibi geçer.

7
Cehennemde olan 5 fayda

Cehenneme girerse, Cehennem ehli gibi gözleri gök olmaz. Şeytanı ile çatışmaz.

Ellerine ateşten kelepçe, boynuna zincir vurulmaz.

Hamim suyundan içirilmez. Ebedi cehennemde kalmaz.

8
Cennette olan 5 fayda;

Cümle melekler ona selam verir.

Sıdıklar ile refik olur.

Ebedi cennette kalır.

Allahü teala ondan razı olur.

Allahü tealanın cemalini görür.

9
En kıymetli tesbih, namazlardan sonra çekilen : Sübhanallah Anlamı: Allah noksanlardan uzaktır, kemal sıfatlarla muttasıftır(sonsuz yüce sıfatlara sahiptir).

10
Elhamdülillah

Anlamı:

Hamd Allahadır( Bütün övgüler ona aittir.Övülmeye değer sadece Yüce Allah (C.C) dir.)

11
Allahü ekber Anlamı: Allah en büyüktür.

12
Namaz tespihatının önemi:

“Resullullah Efendimizden sav rivayet edildiği üzere farz namazın edasından sonra toplam yüz defa tesbih Sübhanellah hamd elhamdülillah tekbir Allahüekber ve bir defa tehlil la ilahe illallah okunmasının sırrı bu fakire göre namaz içindeki eksiklikleri tekbir ve tesbihle telafi etmek bu ibadeti layıkiyle ve tam olarak yerine getiremediğini itiraf etmektir"(İmamı Rabbani Mektubatı Rabbani İstanbul Semerkand yayınları)demiştir.

Yine namazdan sonra tesbihat yapmanın bir diğer önemli hikmeti her bir zikrin insan için birer sadaka hükmünde olmasıdır.(Müslim zekat 53 Mesacid 142)

13
Bu tesbihlerden sonra en kıymetli tesbih ve zikir

La ilahe illallah demektir(aşağıda anlam ve fazileti bulunmaktadır)

14
Peygamberimiz (sav), "İki kelime vardır Söylemesi çok kolaydır Terâzîde çok ağır gelirler ” “SübhânAllahi ve bi-hamdihi sübhânAllahil-azîm”

15
16
Çok önemli zikirler salavatlardır.Sürekli salavat getirin; zira salavat amellerin en üstünüdür.Pek çok salavat vardır.Her birisinde pek çok hikmet vardır. Bu salavat en sık okunan salavatlardandır. “Allahümme salli ala seyyidina Muhammedin ve ala ali seyyidina Muhammed”

17
Anlamı: “Allahım (peygamberimiz) Hz.Muhammed'e ve aline (evladu iyaline) rahmet eyle.” Faziletleri: Peygamber Efendimiz (S.A.V) şöyle buyuruyor:

18
Faziletleri:

Peygamber Efendimiz (S.A.V) şöyle buyuruyor:

KIYAMET GÜNÜ BANA İNSANLARIN EN YAKIN OLANLARI ÜZERİME EN ÇOK SALAVATI ŞERİFE GETİRENLER OLUCAKTIR .

19
KİM Kİ BANA BİR DEFA SALAVATI ŞERİFE GETİRİRSE ALLAHU TEALA O KİMSEYE ON DEFA SALAVAT GETİRİR.

20
KİM Kİ CENABI HAKKA ONU MEMNUN VE RAZI ETMİŞ OLDUĞU HALDE KAVUŞMAYI SEVİNÇLE İSTERSE BENİM ÜZERİME ÇOKCA SALAVATI ŞERİFE GETİRSİN .

21
KİMKİ BANA BİR KERE SALAVAT GETİRİRSE ALLAHU TEALA O KİMSEYE ON DEFA SALAVAT GETİRİR. VE ONUN ON GÜNAHINI BAĞIŞLAR VE ONUN DERECESİNİ ON DEFA YÜKSELTİR VE ONUN SEVAB DEFTERİNE ON SEVAP YAZAR .

22
EY ÜMMETİM! CUMA GÜNLERİ BANA DAHA ÇOK SALAVATI ŞERİFE GETİRİNİZ ÇÜNKÜ ÜMMETİMİN CUMA GÜNLERİ GETİRMİŞ OLDUĞU SALAVATI ŞERİFE BANA ARZALONUR . KİM Kİ BANA SALAVATI ŞERİFE GETİRİRSE BANA DAHA ÇOK YAKIN OLUR.

23
ÜMMETİMDEN HERHANGİ BİR KİMSE BANA SALATU SELAM GÖNDERİRSE ALLAH BANA RUHUMU İADE EDER . BENDE ONUN SELAMINI ALIRIM.

24
ÜMMETİMDEN HER HANGİ BİRİ İŞİ GÜCÜ BOZULUP İHTİYAÇLARI ZORLAŞIP ÇIKMAZA GİRDİĞİ ZAMAN BENİM ÜZERİME ÇOK ÇOK SALEVATI ŞERİFE OKUSUN ZİRA BENİM ÜZERİME OKUNAN SALAVATI ŞERFİLER TÜM HÜZÜN VE KEDERLERİ SIKINTI VE TASALARI MÜSİBETLERİ İZALE EDER. RIZIKLARI ÇOĞLATIR İŞLERİN İHTİYAÇLARIN GÜZELCE SONA ERMESİNİ SAĞLAR.

25
KİM Kİ BENİM ÜZERİME BİR GÜNDE BİN (1.000) KERE SALEVATI ŞERİFE GETİRİRSE CENNETTEKİNİ YERİNİ GÖRMEDEN ÖLMEZ.

26
KİM Kİ BANA SABAHLEYİN ON DEFA VE AKŞAMLEYİN ON DEFA SALEVATI ŞERİFE GETİRİRSE KIYAMET GÜNÜ ŞEFAATİM ONA ULAŞIR.

27
KİM Kİ BENİM ÜZERİME BİR SALEVATI ŞERİFE GETİRİRSE ALLAHU TEALA ONA BİR KIRAT SEVAB YAZAR KIRAT İSE UHUD DAĞININ BİR MİSLİ KADARDIR.

28
EY ÜMMETİM NEREDE OLURSANIZ OLUN BANA SALATU SELAM OKUYUN ÇÜNKÜ SİZİN SALATU SELAMINIZ BANA ULAŞIR.

29
BENİM ÜZERİME SALAVATI ŞERİFE GETİREN KİMSE İÇİN SIRAT KÖPRÜSÜ ÜSTÜNDE BİR NUR OLACAKTIR . BİR KİMSE SIRATTAN GEÇERKEN NUR EHLİ OLUNCA ARTIK CEHENNEM EHLİ OLMAZ.

30
ÜMMETİMDEN BİR KİMSE CENABI HAKTAN BİR DİLEKTE BULUNACAĞI ZAMAN ALLAHIN PEYGAMBERİNE SALAVAT GETİRSİN . SALAVATI ŞERİFE GETİRDİKTEN SONRA İSTEYECEĞİ ŞEYLERİ İSTESİN VE SONRA YİNE ALLAHIN PEYGAMBERİ HZ MUHAMMED (a.S) A SALAVATI ŞERİFE GETİREREK DUASINI BİTİRSİN ÇÜNKÜ İKİ SALAVAT ARASINDAKİ DUA KABUL OLUR ZİRA CENABI HAK ÇOK MERHAMETLİ ÇOK KEREM SAHİBİDİR İKİ SALAVATI ŞERİFEYİ KABUL BUYURUP DA İKİSİ ARASINDAKİ İSTEKLERİ BOŞ ÇEVİRMEZ REDDETMEZ ONLARIDA KABUL EDER VE VERİR .

31
Her namazın arkasından, her günah işlediğinizi düşündüğünüz anda,dua etmeden önce, aklınıza geldiği an mutlaka tevbe edin.Sık sık bu zikri yapın. Aşağıda en sık kullanılan tevbe zikri verilmiştir.

“Estağfirullahel'azîm (el kerim, er rahim) ellezî lâ ilâhe illâ huv el-hayyel-kayyume ve etubü ileyh.”

32
Anlamı:

“Kendisinden başka ilah olmayan, ebedî hayatla diri olan “Hay”, her şeyin varlığı kendisine bağlı olup, her şeyi ayakta tutan, kâinatı yöneten,”Kayyum” (keremi ve ihsanı bol “Kerim”, merhameti ve bağışlaması bol, esirgeyen “Rahim”) olan Yüce Allah'dan beni bağışlamasını diler ve günahlarıma tövbe ederim.!”

33
Fazileti:

Hadis-i şerifte, (Her namazdan sonra, üç kere, Estağfirullahel'azîm ellezî lâ ilâhe illâ huv el-hayyel-kayyume ve etubü ileyh okuyanın, bütün günahları afv olur) buyuruldu"

Yatağa girince 3 defa "Estağfirullah el azim ellezi lâ ilahe illâ hüvel hayyel kayyum ve etubü ileyh" okuyan kimsenin günahları, deniz köpüğü kadar pek çok olsa da, affolur. [Tirmizi]

Günde en az 99 tevbe zikri edilmesi önerilir.

Okuyan kimsenin günahlari, deniz köpügü kadar pek çok olsa da, affolur.

34
35
36
37
38
39
40
41
42
43
44
45
46
47
48
49
50
51
52
53
54
55
56
57
58
59
60
61
62
63
64
65
66
67
68
69

Anlamı: "Yüce Allah'in ismiyle hareket ederim. O yüce Allah ki, O'nun mübârek ismiyle hareket edildigi (O'nun ismi söylendigi) vakit, yerde ve gökte hiçbir sey okuyana zarar veremez. O yüce Allah, her seyi en iyi isiten ve en mükemmel bir sekilde bilendir.."

70
Fazileti:

Sabah-akşam, 3 defa, "Bismillâhillezî lâ yedurru maasmihi şeyün fil erdı velâ fissemâi ve hüvessemîul alîm" okuyan, büyücü ve zalimden emin olur. Sabah okuyan akşama kadar, akşam okuyana da, sabaha kadar hiç belâ gelmez [İ. Mâce]

"Bu duanın akşam sabah okunması tavsiye edilmektedir.”

71
"Allahümme inniy es-elüke bi enne lekel hamdü la ilahe illa ente ya hannanü,ya mennanü,ya bediy-as semavatı vel ardı ya zel celali vel ikram".

İsmi Azam duası. Enes radıyalahü anh .den rivayet edilen bir hadiste Efendimiz Aleyhisselam adamın birinin dua ederken duasını işitince ona, sen İsmi Azam ile dua ediyorsun.Bu dua ile dua edip okuyan kimsenin mutlaka dilek ve muradı hasıl olur,buyurdu.

72
Cebrail Aleyhisselam, Resulullah –s.a.v- Efendimizin yanına geldi ve ‘'Ya Muhammed! Hasta mısın?'' diye sordu. ‘'Evet'' cevabını alınca Cebrail Aleyhisselam şu duayı okudu: * Bismillahi erkike min külli dain yü'zike ve min şerri külli nefsin ev ayni hasidin Allahü yeşfike bismillahi erkike*

73
Anlamı: ‘'Allah'ın adıyla. Sana eza veren bütün hastalıklara karşı, bütün kötü nefis ve hasetçi gözlere karşı sana okuyorum. Allah sana şifa versin. Ben Allah'ın adı ile sana dua ediyorum.''

74
‘'Allah'ın adıyla. Sana eza veren bütün hastalıklara karşı, bütün kötü nefis ve hasetçi gözlere karşı sana okuyorum. Allah sana şifa versin. Ben Allah'ın adı ile sana dua ediyorum.''

75
Peygamberimiz (S.A.V) nin çok okuduğu dua olarak naklediliyor.

“Allahümme inni eselükes-sıhhate vel-afiyete vel-emanete ve hüsnel-hulkı verrıdae bilkaderi birahmetike ya Erhamerrahimin”

76
Anlamı:

‘Ya Rabbi, senden, sıhhat ve afiyet ve emanete hıyanet etmemek ve güzel ahlak ve kaderden razı olmak isiyorum Ey merhamet sahiplerinin en merhametlisi! Merhametin hakkı için, bunları bana ver!.''

77
“Sübbûhun Kuddûsün (Rabbuna ve) Rabbül melâiketi verrûh”

78
“Allâh-ü Teâlâ bütün noksan sıfatlardan münezzeh ve mukaddestir Meleklerin ve Rûh (Cebrâil)'in Rabbidir”

79
Bu zikir meleklerin yaptığı bir zikir olup, yapılması önerilir.

80
" Sübhanallahi velhamdülillahi ve la ilahe illallahü vallahü ekber. vela havle vela kuvvete illah billahil aliyül azim”

81
Manası:

Allah'ı hamd ve tesbih ederim. Allah'tan başka ilah yoktur ve O en büyüktür.

82
- diyen kimse için cennette bir ağaç dikilir ki, bir atlı 500 sene gitse gölgesini bitiremez

-(En üstün tesbih Sübhanallahi velhamdülillahi ve la ilahe illallahü vallahü ekber' dir.) [Müslim]

-Günahları affettiren en kıymetli tesbih

83
-Bir kimse (Sübhanallahi velhamdülillahi ve la ilahe illallahü vallahü ekber. vela havle vela kuvvete illah billahil aliyül azim) derse:

Hem tespih: Subhanallah

Hem tekbir: Allahüekber

Hem Tahmid: Hamd

Hem Tehlil: La ilahe illallah.

Hem temcid: vela havle vela kuvvete illah billahil aliyül azim.

Söylemiş olmakla, en kıymetli tespihi okumuş olur.

84
°Yatarken 3 kere "Estağfirullah el Aziym Ellezi La İlahe İllahü El Hayyel Kayyumu ve Etübü İleyh"

85
diyenin deniz köpüğü kadar günahı olsa afvedilir. (tam bir pişmanlıkla söylenmeli)

86
"Zikrin Efdali LAİLAHEİLLALLAH (1 kere söylediğinde 4000 derece yükselirsin ve defterinden 4000 büyük günah silinir), duanın makbulü ELHAMDÜLİLLAH'dır"

87
Hadis'i Şerif (Tirmizi)

° Her zikri ALLAH'ın C.C. huzuruna Melekler yükseltir “LÂ İLAHE İLLALLAH” ise aracısız, engelsiz ve direk olarak ALLAH'ın C.C. huzuruna çıkar, ALLAH'ın huzurunda söyleyen kişinin mağfiret olunması için inler durur. “LÂ İLAHE İLLALLAH” ile ALLAH C.C. arasında perde yoktur. Cennet'in 8 kapısı üzerinde yazar. Yedi kat gökleri ve yerleri ve içindeki her şeyi ve yaratılmış her şeyi, terazinin bir kefesine koysanız bir kefesine “LÂ İLAHE İLLALLAH” Kelime-i Tevhid'ini koysanız, “LÂ İLAHE İLLALLAH” ağır gelir. Seksen senelik kafir'i bile bir kere kalp ve dille söylemesiyle tertemiz eder BİİZNİLLAH.

- LÂ İLAHE İLLALLAH 99 belayı defeder, en hafifi ise sıkıntıdır.

88
“Lâ ilâhe illallahü vahdehü lâ şerîke leh lehülmülkü ve lehülhamdü ve hüve alâ külli şey'in kadîr”

89
Manası:

Allah'tan başka ilah yoktur. İbadete layık yalnız Allah'tır, O birdir, ortağı yoktur, kâinat Onun mülküdür, hamd Ona mahsustur, O her şeye kadirdir.

90
Fazilet:

Bir kere söyleyen Hazret-i İsmâil neslinden on köle azad etmiş gibi sevaba nâil olacağı ve tam bir ihlâsla kalben tasdik, lisânen de söylediği takdirde, Hazret-i Allah Celle ve A'lâ'nın o zikri söyleyen kuluna re'fet ve rahmet nazarıyla bakacağı ve onun tevhidini ve şükrünü kabul edip, taleb ve isteklerine icâbetle hacetlerini de kaza edeceği gibi, bu tesbihi zikredenlerden daha çok bir sàlih amel sahibi de bulunmayacağı ayrıca bildirilmiştir. (Et-Tergîb, 2/418)

Duaların en hayırlısı, Arafe gününde yapılan duadır. Ben ve benden evvelki bütün peygamberlerin dualarının en hayırlısı da, (Lâ ilâhe illallàhu vahdehû lâ şerîke leh, lehül-mülkü ve lehül-hamdü ve hüve alâ külli şey'in kadîr.) zikridir." (Feyzül-Kadîr, 3/4005)

91
Evinden çıkarken

“Bismillahi, tevekkeltü alellahi, La havle vela kuvvete illa billah”

diyen, tehlikelerden korunur, şeytan ondan uzaklaşır.[Tirmizi]

92
Manası:

Ben Allah'a tevekkül ettim, güç ve kuvvet sadece Allah'ın lütuf ve ihsânıyladır"

93
YÜZDEKİ YARALAR İÇİN DUA:

“Allahümme musağğıra'l kebir ve mükebbire's sağir! sağğır ma bi “

Anlamı : ey küçüğü büyüten,büyüğü küçülten allahım bendeki bu rahatsızlığıda küçült yok et

26***************************

Şükür zikri:

(Allahümme mâ esbaha bi min nimetin ev bi-ehadin min halkıke, fe minke vahdeke, lâ şerike leke, fe lekel hamdü ve lekeşşükür)

94
Manası:

Ya Rabbi, bana ve diğer yarattıklarına verdiğin maddi ve manevi nimetlerin sabaha (akşama) kadar bizim yanımızda kalması yalnız Sendendir. Senin ortağın yoktur. Sana hamd ve şükrediyoruz.

95
Nazar değene okunacak dua:

(Euzü bi-kelimatillahittammati min şerri külli şeytanin ve hammatin ve min şerri külli aynin lammetin)

96
[Bu dua her sabah ve akşam üç defa okunup kendi üzerine veya hastanın üzerine üflenirse, göz değmesinden ve şeytanların ve hayvanların zararından korur.]

97
Manası:

Şeytanların, haşaratın ve kem gözlerin şerrinden Allah'ın kusursuz kelamlarına [âyetlerine yani Kur'ana] sığınırım. [Zira âyetlerinde gizli açık her ilim, her ihsan, her tedbir vardır.]

Son Dakika Zikirler, Anlamları ve Faziletleri - Son Dakika


YORUMLAR

Diğer Galeriler

Hem güzel hem de yetenekli! 2021 Kainat Güzeli Meksikalı yazılım mühendisi Andrea Meza oldu Yardım fonundan 100 bin dolar çalan uyanık fenomeni lüks paylaşımları yakalattı Erkek hemşirenin tecavüzüne uğrayan kovid hastası kadın hayatını kaybetti Leyla ile Mecnun hasretini bitirecek haberi Ahmet Mümtaz Taylan duyurdu Sezonu bahçede açtı! Tuğba Özerk'in mayokinili paylaşımı hayranlarına bile aşırı geldi
Advertisement