Züğürt Ağa Arazilerini İstiyor - Son Dakika

Züğürt Ağa Arazilerini İstiyor

12.11.2013 16:18

Şener Şen'in başrollerini oynadığı 'Züğürt Ağa' filminin bir benzeri Mersin'de gerçek oldu.

1
Şener Şen'in başrollerini oynadığı 'Züğürt Ağa' filminin bir benzeri Mersin'de gerçek oldu.
2
Merkez Mezitli İlçesi'ne bağlı Kale Köyü'nün üst kesimlerinde hazine arazisine yaptığı elektriği ve suyu olmayan barakada eşi ve 2 oğlu ile yaşayan Mecit Aslan, çöplerden topladığı plastik ürünleri satarak geçimini sağlıyor.
3
Yörüklerin yaşadığı bölgede 'Mecit Ağa' olarak tanınan Mecit Aslan, 52 yıl önce Dargeçit'ten ailevi nedenlerle Mersin'e göç ettiğini, dedelerine ait 7 köy ve 24 bin metrekare arazilerinin olduğunu söyledi.
4
Arazilerinin kadastro geçtikten sonra hazine ve orman arazisi olarak kaydedildiğini ileri süren Aslan, "Köy ağasıydık, 7 köyümüz vardı. Sahipsiz kalınca, herkes el koydu. Babam öldü, dedem öldü, hepsi sahipsiz kaldı. Sabahleyin kalkıyorum çuvalla plastik topluyorum, omzuma alıyorum geliyorum. Onu satıyorum idare ediyorum. Bizim başka bir işimiz yok." diye konuştu.
5
Babası ile birlikte çöp toplayan Hasan Aslan da 1948'da vefat eden dedesi Hasan Aslan'ın üzerine kayıtlı olan arazilerinin 2008'de yapılan kadastro çalışmasında hazine ve orman arazisi olarak kayıtlara geçirildiğini söyledi.

Son Dakika Züğürt Ağa Arazilerini İstiyor - Son Dakika


YORUMLAR
500
Advertisement