SON DAKİKA FRANSIZ EDEBİYATI HABERLERİ

Son Dakika Fransız Edebiyatı Haberleri

 • 16 Kasım 2018 11:56 Şehir Hayatına Sığdıramadığı Kitap Aşkını Köyüne Taşıdı Şehir hayatından sıkılarak 15 yıl önce köyüne göç eden 62 yaşındaki Afife Küçükbenli, hem doğayla baş başa yaşam sürüp ev işleri yapıyor hem de çocukluğundan beri hayat tarzı haline getirdiği kitap okuma alışkanlığını sürdürüyor.
 • 02 Ekim 2018 14:39 ''Bu Film, En İyi Türkiye'de Anlaşılabilir' Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen 55. Uluslararası Antalya Film Festivali'nde yarışma seçkisinde yer alan filmler, sinemaseverlerle buluşmaya devam ediyor.
 • 02 Ekim 2018 13:39 55. Uluslararası Antalya Film Festivali Antalya Büyükşehir Belediyesinin ev sahipliğinde 55'incisi düzenlenen Uluslararası Antalya Film Festivali kapsamında, mülteci bir çocuğun hikayesinin anlatıldığı "Capernaum" adlı yarışma filmi sanatseverlerle buluştu.
 • 11 Ocak 2018 17:44 Fransa'da Tarihi Makaleler "Düşünce Özgürlüğünün Sınırlarına" Takıldı Fransa'da bir yayınevi, İkinci Dünya Savaşı döneminde kaleme alınan, ırkçı ve antisemitist içeriğe sahip olduğu gerekçesiyle uzun süre basımı yapılmayan ünlü yazar Louis-Ferdinand Celine'e ait makalelerin yeniden basımı projesini askıya aldığını duyurdu.
 • 21 Kasım 2017 15:44 Ünlü Yazar Nedim Gürsel, FMV Kültür Konferansları'nda Galatasaray Lisesi'nin ardından, Paris Sorbonne Üniversitesi Modern Fransız Edebiyatı Bölümü'nü bitiren ve Paris Sorbonne Üniversitesi karşılaştırmalı edebiyat doktorası yapan Nedim Gürsel, halen Sorbonne Üniversitesi'nde Türk Edebiyatı dersleri vermekte ve C
 • 04 Temmuz 2017 15:25 Fransa İslam Konseyi Başkanı Oğraş: Macron'un Tutumu Olumlu Fransa İslam Konseyi Başkanı Oğraş: Macron'un Tutumu Olumlu Fransa İçişleri Bakanlığı'nın himayesinde kurulan Fransa'da tek ve en büyük Müslüman kuruluşunun Genel Başkanı geçtiğimiz günlerde Türk kökenli Fransız vatandaşı Ahmet Oğraş oldu.
 • 04 Temmuz 2017 14:53 Fransa Islam Konseyi Başkanı Oğraş Macron'un Tutumu Olumlu Fransa Islam Konseyi Başkanı Oğraş Macron'un Tutumu Olumlu Fransa İslam Konseyi Başkanı Oğraş Macron'un tutumu olumluGülten Özbey, Paris, 4 Temmuz, (DHA)- Fransa İçişleri Bakanlığı'nın himayesinde kurulan Fransa'da tek ve en büyük Müslüman kuruluşunun Genel Başkanı geçtiğimiz günlerde Türk kökenli Fransız vatandaşı Ahmet Oğraş oldu.
 • 04 Temmuz 2017 14:46 Fransa İslam Konseyi Başkanı Oğraş: Macron'un Tutumu Olumlu Fransa İçişleri Bakanlığı'nın himayesinde kurulan Fransa'da tek ve en büyük Müslüman kuruluşunun Genel Başkanı geçtiğimiz günlerde Türk kökenli Fransız vatandaşı Ahmet Oğraş oldu.
 • 13 Nisan 2017 11:05 Tarihçi-Yazar Mustafa Armağan: Tarihçi-Yazar Mustafa Armağan: "Türkiye Tarih Yazıyor ve Biz Buna Tanık Oluyoruz" Tarihçi-Yazar Mustafa Armağan: "Türkiye tarih yazıyor ve biz buna tanık oluyoruz"DİYARBAKIR - Diyarbakır'da düzenlenen bir konferansta konuşan tarihçi, yazar Mustafa Armağan, "Bu zamana kadar darbeler gördük, şunu gördük, bunu gördük ama hakikaten Türkiye bir tarih yazıyor.
 • 13 Nisan 2017 10:33 Diyarbakır Neden Türkiye'nin Mührüdür Konferansı Düzenlendi Diyarbakır Neden Türkiye'nin Mührüdür Konferansı Düzenlendi Diyarbakır’da düzenlenen bir konferansta konuşan tarihçi, yazar Mustafa Armağan, “Bu zamana kadar darbeler gördük, şunu gördük, bunu gördük ama hakikaten Türkiye bir tarih yazıyor.
 • 07 Nisan 2017 10:00 Paris Unesco'da Paris Unesco'da "Yıldız Sarayı Fotoğraf Koleksiyonu" Sergisi Dünyanın en önemli fotoğraf koleksiyonları arasında özgün bir yer işgal eden Yıldız Fotoğraf Koleksiyonu’nun 19. yüzyılda Osmanlı-Fransız ilişkileri teması etrafında derlenmiş örnekleri UNESCO’da uluslararası ve Fransız kamuoyunun beğenisine sunuldu.
 • 07 Nisan 2017 00:27 Paris Unesco'da Paris Unesco'da "Yıldız Sarayı Fotoğraf Koleksiyonu" Sergisi Paris UNESCO'da "Yıldız Sarayı Fotoğraf Koleksiyonu" sergisiPARİS - Dünyanın en önemli fotoğraf koleksiyonları arasında özgün bir yer işgal eden Yıldız Fotoğraf Koleksiyonu'nun 19.
 • 07 Nisan 2017 00:15 Paris Unesco'da Paris Unesco'da "Yıldız Sarayı Fotoğraf Koleksiyonu" Sergisi Dünyanın en önemli fotoğraf koleksiyonları arasında özgün bir yer işgal eden Yıldız Fotoğraf Koleksiyonu’nun 19. yüzyılda Osmanlı-Fransız ilişkileri teması etrafında derlenmiş örnekleri UNESCO’da uluslararası ve Fransız kamuoyunun beğenisine sunuldu.
 • 20 Şubat 2017 20:41 Örümcek Adam' Lakaplı Hırsıza 8 Yıl Hapis Örümcek Adam' Lakaplı Hırsıza 8 Yıl Hapis Paris Modern Sanat Müzesi'nden, 115 milyon dolar değerinde olduğu düşünülen 5 önemli sanat eserini çalan 'örümcek adam' lakaplı hırsızın davası sonuçlandı.
 • 15 Aralık 2016 23:39 Erasmusıstanbul Erasmusıstanbul" Türk ve Fransız Öğrencileri Buluşturdu Fransa'nın İstanbul Başkonsolosu Bertrand Buchwalter, Erasmus değişim programıyla 2015-2016 öğrenim yılında, 850 Fransız öğrencinin eğitim için Türkiye'yi tercih ettiğini belirterek, "Fransa'da okuyan Türk öğrenci sayısı da 3 binin üzerinde.
 • 29 Eylül 2016 18:34 Matbuat Aleminden Sanatkar Çehreler" Paneli Basın İlan Kurumu (BİK) ile Edebiyat, Sanat ve Kültür Araştırmaları Derneğinin (ESKADER) düzenlediği "Matbuat Aleminden Sanatkar Çehreler" panelinde, Yakup Kadri Karaosmanoğlu anıldı.
 • 17 Mayıs 2016 23:58 Necip Fazıl Kısakürek Düzenlenen Panelle Anıldı Şair, düşünür ve yazar Necip Fazıl Kısakürek, Beykoz Belediyesi tarafından düzenlenen, "Bir Adam Yaratmak 80 Yaşında" isimli panelde konuşuldu.
 • 08 Kasım 2015 10:29 Kudüs Şairi" Pakdil İstanbul'da "Kudüs Şairi" olarak tanınan Nuri Pakdil, 34. TÜYAP Kitap Fuarı'nda kitaplarını imzalayacak.
 • 02 Ekim 2015 13:07 Suriyeli Sığınmacı Çocuklar İçin Okul GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ: - Öğrencilerden detay görüntüler, - Öğrencilerin dersliklerindeki görüntüler, - Öğrencilere verilen hediyelerden görüntüler, - Öğrencilerin okul tahtasında yazı yazmaları, - Darıca Kaymakamı Ömer Karaman'ın açıklamaları, - İlçe Milli Eğitim Müdürü İsmail Oğuz'un açıklamaları, - Öğretmenlerden Türkmen Liza Hacıoğlu'nun açıklamaları, - 17 yaşındaki Abdullah Hamid'in açıklamaları, Kocaeli'deki Suriyeli sığınmacı çocuklar için okul- Darıca'daki "Geçici Eğitim Merkezi"nde 510 Suriyeli öğrenci ülkelerindeki müfredata uygun eğitim alıyor ve Türkçe öğreniyor - Öğrencilerden Hamid: - "Suriye'de savaş yüzünden okulu bırakmak zorunda kalmıştım. Ülkemde çocuklar ne yazık ki şu anda okulsuz. Burada eğitimime devam etmekten çok memnunum"- Darıca Kaymakamı Karaman: - "Bakanlığımız bir denklik eğitimi şeklinde Suriye'deki uygulanan eğitim sistemi ile bizim eğitim sistemimizin bir karmasını burada uyguluyor" METİN GİRGİN - Kocaeli Valiliği ve Büyükşehir Belediyesince Darıca ilçesinde yaptırılan 8 derslikli Geçici Eğitim Merkezinde 510 Suriyeli öğrenciye ülkelerindeki müfredata uygun eğitim veriliyor.
 • 02 Ekim 2015 12:04 Kocaeli'deki Suriyeli Sığınmacı Çocuklar İçin Okul Kocaeli Valiliği ve Büyükşehir Belediyesince Darıca ilçesinde yaptırılan 8 derslikli Geçici Eğitim Merkezinde 510 Suriyeli öğrenciye ülkelerindeki müfredata uygun eğitim veriliyor.
 • 30 Haziran 2015 14:39 Yazar Osman Necmi Gürmen Vefat Etti Yazar Osman Necmi Gürmen, Fransa'nın başkenti Paris'te yaşamını yitirdi.
 • 30 Haziran 2015 13:57 Bucak Aşireti Mensubu Yazar Osman Necmi Gürmen Hayatını Kaybetti Bucak Aşireti Mensubu Yazar Osman Necmi Gürmen Hayatını Kaybetti Kaleme aldığı Türkçe ve Fransızca eserleriyle tanınan, Türk edebiyatının değerli isimlerinden Yazar Osman Necmi Gürmen, Paris’te hayatını kaybetti.
 • 30 Nisan 2015 17:30 Beş Şair, Beş Hayat, Beş Dünya Bakışı Beş Şair, Beş Hayat, Beş Dünya Bakışı Onbir yaşına geldiğinde ise özgürlükçü ve alaycı yazarları olan Fransız Edebiyatı'ndan etkilenerek Fransızca şiirler ve komediler yazmaya başlamıştır
 • 07 Nisan 2015 17:04 Edebiyatın Şövalyesi İstanbul Aydın Üniversitesi'nde Nedim Gürsel, Sorbonne Üniversitesi'nde Modern Fransız Edebiyatı okumuş, karşılaştırmalı edebiyat alanında Nâzım Hikmet ve Lui Aragon ile ilgili doktorasını aynı üniversitede tamamlamıştır
 • 03 Nisan 2015 15:07 Edebiyatın Sövalyesi İstanbul Aydın Üniversitesi'nde Nedim Gürsel, Sorbonne Üniversitesi'nde Modern Fransız Edebiyatı okumuş, karşılaştırmalı edebiyat alanında Nâzım Hikmet ve Lui Aragon ile ilgili doktorasını aynı üniversitede tamamlamıştır
 • 03 Nisan 2015 15:03 Edebiyatın Şövalyesi İstanbul Aydın Üniversitesi'nde Nedim Gürsel, Sorbonne Üniversitesi'nde Modern Fransız Edebiyatı okumuş, karşılaştırmalı edebiyat alanında Nâzım Hikmet ve Lui Aragon ile ilgili doktorasını aynı üniversitede tamamlamıştır
 • 05 Aralık 2014 12:21 Aşk'ın Tarifi Üzerine Üç Kitap Aşk'ın Tarifi Üzerine Üç Kitap 'Aşk ve Ölüm Üzerine', 'Aşk Acıları' ve 'Aşkın Tarihi' adlı üç kitap raflardaki yerini aldı.
 • 26 Kasım 2014 23:00 Türk-Fransız Edebiyat Ödülü, Hakan Günday'a Takdim Edildi Türk-Fransız Edebiyat Ödülü, Hakan Günday'a Takdim Edildi Fransa'nın başkenti Paris'te bu akşam düzenlenen törenle bu yıl ki Türk-Fransız Edebiyat Ödülü, "Ziyan" isimli romanıyla Hakan Günday'a takdim edildi.
 • 14 Kasım 2014 01:07 Tanzimat Edebiyatı Kitabı Tanzimat Edebiyatı Kitabı kitabının yazarları, yayınevi, baskı tarihi ve diğer tüm bilgileri. Tanzimat Edebiyatı Kitabı kitabının kısa özeti.
 • 07 Kasım 2014 14:37 Ahmet Haşim Kitabı Ahmet Haşim Kitabı kitabının yazarları, yayınevi, baskı tarihi ve diğer tüm bilgileri. Ahmet Haşim Kitabı kitabının kısa özeti.
 • 23 Ekim 2014 14:08 Cahil Hoca Kitabı Cahil Hoca Kitabı kitabının yazarları, yayınevi, baskı tarihi ve diğer tüm bilgileri. Cahil Hoca Kitabı kitabının kısa özeti.
 • 22 Ekim 2014 15:38 Çağdaşımız Victor Hugo Kitabı Çağdaşımız Victor Hugo Kitabı kitabının yazarları, yayınevi, baskı tarihi ve diğer tüm bilgileri. Çağdaşımız Victor Hugo Kitabı kitabının kısa özeti.
 • 20 Ekim 2014 10:38 Bir Psikanalistin Kaleminden Aşk Acıları İş Bankası Kültür Yayınları, psikanalist ve 19. yüzyıl Fransız edebiyatı uzmanı Patrick Avrane'in kaleme aldığı Aşk Acıları isimli psikoloji türündeki yeni kitabını okurların beğenisine sunuyor.
 • 10 Nisan 2014 13:32 Londra Büyükelçilik Rezidansında 'Istanbul Blues Kitabı Tanıtıldı Londra Büyükelçilik Rezidansında 'Istanbul Blues Kitabı Tanıtıldı Ama mesala bir Fransız Edebiyatı var, Rus Edebiyatı var
 • 10 Nisan 2014 13:11 Londra Büyükelçilik Rezidansında 'Istanbul Blues' Kitabı Tanıtıldı Ama mesala bir Fransız Edebiyatı var, Rus Edebiyatı var
 • 01 Ocak 2014 14:19 Kürt ve Afrika Düeti Kürt ve Afrika Düeti Gurbetçi Kürt sanatçı Mizgin Kılıç ile Afrikalı sanatçı Enzo İkah 'Zazaca ve Kongoca' seslendirecekleri bir şarkıda düet yapacak.
 • 30 Aralık 2013 12:03 Elif Şafak: Elif Şafak: "Edebiyatın Bir Köprü Olmasını Arzu Ediyorum" Elif Şafak AA'ya konuştu: “Arap dünyası dediğimizde ben böyle yekpare, tek renkli, tek sesli bir dünya algılamıyorum” “Uzun yıllar boyunca şöyle bir algı vardı dünyada.
 • 01 Mayıs 2013 16:44 İstanbul Modern'de Arap Baharı ve Edebiyat Konuşulacak İstanbul Modern'de Arap Baharı ve Edebiyat Konuşulacak Can Yayınları ve İstanbul Modern, hem edebiyatı hem de günümüz siyasetini yakından takip edenleri mutlu edecek ve çok konuşulacak bir oturuma hazırlanıyor: Ünlü Fransız yazar Mathias Enard ve ödüllü haberci Ahu Özyurt İstanbul Modern'de bir araya gelecek! Avrupalı bir yazarın gözünden Arap Baharı ve edebiyat, ilk kez konuşuluyor! 7 Mayıs 2013 Salı günü, Can Yayınları ve İstanbul Modern iş birliğiyle son ayların en dikkat çekici edebiyat etkinliklerinden birine imza atılacak: Yıllarını Ortadoğu'yu anlamak ve anlatmaya adamış ödüllü haberci Ahu Özyurt ve Fransız Edebiyatı'nın en büyük isimlerinden biri Mathias Enard bir araya gelerek Arap Baharı, Ortadoğu'nun siyasi çalkantıları ve edebiyatın ilişkisini masaya yatıracaklar! Mathias Enard, dünyaca ünlü Fransız bir yazar… Aslında bir "dünya vatandaşı" olarak anılmaktan hoşlanıyor çünkü elle çizilmiş sınırları değil, insanı önemsiyor
 • 01 Mayıs 2013 14:57 Sarah Bernhardt'in Hayatı ve Cyrano De Bergerac Sarah Bernhardt'in Hayatı ve Cyrano De Bergerac Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları'ndan iki özel eser.
 • 05 Şubat 2013 16:11 Gökdemir İhsan: Edebiyatla Oyun Olur mu? Gökdemir İhsan: Edebiyatla Oyun Olur mu? Gökdemir İhsan, Zeytinburnu Belediyesinin düzenlediği bir etkinlikle okuyucuları ile buluşacak.
 • 11 Kasım 2012 16:02 Numan Kurtulmuş: Tek Başına Seçime Soksanız, Bu Millet Yüzde 25'den Fazla CHP'ye Oy Veremez Numan Kurtulmuş: Tek Başına Seçime Soksanız, Bu Millet Yüzde 25'den Fazla CHP'ye Oy Veremez Ak PARTİ i Genel Başkan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, "Millet CHP'nin karşısında kimi görüyorsa ona oy veriyor."
 • 10 Temmuz 2012 07:25 Elif Şafak Edebiyat Şövalyesi Oldu Elif Şafak Edebiyat Şövalyesi Oldu Elif Şafak, 2010 yılında Fransa tarafından Sanat ve Edebiyat Şövalyesi nişanına layık görüldü.
 • 10 Temmuz 2012 05:50 Elif Şafak'a Fransa'dan Büyük Onur Elif Şafak'a Fransa'dan Büyük Onur 2010 yılında Fransa tarafından Sanat ve Edebiyat Şövalyesi nişanına yazar Elif Şafak layık görüldü.
 • 09 Temmuz 2012 23:43 Elif Şafak'a Sanat ve Edebiyat Şövalyesi Nişanı Elif Şafak'a Sanat ve Edebiyat Şövalyesi Nişanı 2010 yılında Fransa tarafından Sanat ve Edebiyat Şövalyesi (Chevalier dans l'Ordre National des Arts et Lettres) nişanına layık görülen yazar Elif Şafak'a nişanı Fransa'nın Türkiye Büyükelçisi Laurent Bili tarafından takdim edildi.
 • 02 Nisan 2012 13:00 Türkçe ve Atatürk Hayranı Bir Alman Türkçe ve Atatürk Hayranı Bir Alman Almanya'da merak sardığı Türkçe'yi öğrenmek için çok sayıda kursa giden, Yılmaz Toker ile evlenip 1974 yılında Türkiye'ye yerleşen Helga Toker, Atatürk, Nazım Hikmet, Yaşar Kemal, Atilla İlhan ve Aziz Nesin hayranı oldu.
 • 02 Nisan 2012 12:13 Türkçe ve Atatürk Hayranı Bir Alman Türkçe ve Atatürk Hayranı Bir Alman Almanya'da Alman ve Fransız Edebiyatı okuduğunu zamansızlık nedeniyle Türk Edebiyatı okuyamadığını da ifade eden Helga Toker, 'Yaşar Kemal, Atilla İlhan ve Aziz Nesin'in kitaplarını okuduktan sonra her yazarın özel bir dili olduğunu gördüm
 • 01 Mart 2012 14:58 Total Oil Türkiye'ye Yeni Genel Müdür
Total Oil Türkiye'ye Yeni Genel Müdür Antoine Tournand HEC'den ( Ecole des Hautes Etudes Commerciales de Paris) mezun olup, Fransa'da Tarih ve Fransız Edebiyatı alanında eğitimlerini tamamladıktan sonra profesyonel çalışma hayatına 1993 yılında Total Afrika ve Orta Doğu Bölümü Denetim Sorumlusu olarak başladı
 • 07 Şubat 2012 10:02 "Genç İnisiyatif Platformu"ndan Paul Auster Açıklaması Genç İnisiyatif Platformu Başkanı Yrd. Doç. Dr. Savaş Eğilmez, "İfade özgürlüğünü savunan birinin ülkemizi suçlarken, karşılığında Fransa ve İsrail'i savunuyor olması işin rengini değiştirir." dedi.
 • 07 Aralık 2011 16:02 Ayrıntı'nın Sevinç'li Kapakları Ayrıntı'nın Sevinç'li Kapakları Sevinç Altan'ın çizimleriyle zenginlik kattığı kitap kapaklarından oluşan bir sergiyi Fransız Kültür Merkezi'nde izleyicilerle paylaşıyor.
 • 12 Kasım 2011 14:23 Kültür ve Turizm Bakanlığı Çevirmenleri Büyükada'da Buluşturdu Kültür ve Turizm Bakanlığı, Fransa Ulusal Kitap Merkezi (CNL), College İnternational des Traducteures Litteraires (CITL) ve Çevirmenler Meslek Birliği (ÇEVBİR) Türk ve Fransız çevirmenleri İstanbul Büyükada'da düzenlenen Çeviri Çalıştayı'nda bir araya getirdi.