Son Dakika Son Dakika Son Dakika
CHP'li Ateş: Bu Sorumsuzluk Bakanlığa Aittir - Son Dakika

CHP'li Ateş: Bu Sorumsuzluk Bakanlığa Aittir

CHP Genel Başkan Yardımcısı Yılmaz Ateş, Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde Yaşanan Bebek Ölümlerine İlişkin Olarak, 'Ortada Bir İhmal Var, Bir Sorumsuzluk Var. Bu Sorumsuzluk Buradaki Personelden Ziyade Sağlık Bakanı'na Aittir, Başbakan'a Aittir' Dedi.

CHP\'li Ateş: Bu Sorumsuzluk Bakanlığa Aittir
05.08.2008 - 13:48,

CHP Genel Başkan Yardımcısı Yılmaz Ateş, Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde yaşanan bebek ölümlerine ilişkin olarak, ''Ortada bir ihmal var, bir sorumsuzluk var. Bu sorumsuzluk buradaki personelden ziyade Sağlık Bakanı'na aittir, Başbakan'a aittir'' dedi.

Ateş, partisinin Ankara Milletvekilleri Zekeriya Akıncı ve Nesrin Baytok ile bebek ölümleriyle gündeme gelen Dr. Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne gelerek incelemelerde bulundu.

Yılmaz Ateş, hastaneden ayrılırken gazetecilere yaptığı açıklamada, hastane başhekimi ve bölüm şeflerinden konuyla ilgili bilgi aldıklarını söyledi.

Hastane personelinin kendilerine başvuran hastaları geri çevirmemek için kapasitenin üzerinde hasta kabulü yoluna gittiğini gözlemlediklerini ifade eden Ateş, ''Tüm Ankara'daki riskli bebek doğumları için, çok acı verici bir rakam, 140 yatak var. Bunun 70'i bu hastanemizde. Bu hastanemizin çok ilginç bir yönü de var; 80 yıllık hastane tarihinde, 4 başhekim değişmiş'' diye konuştu.

Yetkililerin, ''bir yatakta, bir kuvözde birden fazla bebeğin yattığı'' şeklinde basında yer alan haberlerin tamamen kapasite darlığından kaynaklandığını kabul ettiklerini aktaran Ateş, bu yolun iyi niyetle, hastaları geri çevirmemek için tercih edildiğini kaydetti. Ateş, şöyle devam etti:

''Bu hükümetin sanki bir Başbakanı, bir bakanı, bir yetkilisi yok. Buraya daha bir yetkilisi gelip, 'Nedir bu olay?' dememişlerdir. Öyle anlaşılıyor ki bu hükümet Ankara'daki sağlık sorununun çözümünü 'Büyük Doğum' diye bilinen bu hastanemize bırakmış. Yeni bir yatırım, geliştirme yok. Aldığımız bilgilere göre geçen yılın Temmuz ayına göre, hem hasta sayısında bir artış var, hem de ölüm oranında bir artış var. Geçen yıldan bu yıla göre binde 2'lik bir artış var. Demek ki bu olay basında, medyada yer almasa Türkiye'nin de haberi olmayacakmış.''

Ateş, bir gazetecinin ''Gözlemlerinize göre, 'Bu hastanede ihmal yoktur' diyebilir misiniz?'' şeklindeki sorusuna, ''Bizim bir gözetim, denetim olanağımız olmadı. Ama görülen şu ki ortada bir ihmal var, bir sorumsuzluk var. Bu sorumsuzluk buradaki personelden ziyade Sağlık Bakanı'na aittir, Başbakan'a aittir. AKP iktidarının sağlıksız sağlık politikalarından kaynaklanan bir durum mevcut'' yanıtını verdi.

Ateş, CHP'nin konuyu inceleyip TBMM gündemine taşıyabileceğini de söyledi.

Kaynak: AA
YORUMLAR

Son Dakika Güncel CHP'li Ateş: Bu Sorumsuzluk Bakanlığa Aittir - Son Dakika


Advertisement