Son Dakika Son Dakika Son Dakika
CHP'li Ateş'ten Gökçek'e "Aoç'u Talan Ediyor" Suçlaması - Son Dakika

CHP'li Ateş'ten Gökçek'e "Aoç'u Talan Ediyor" Suçlaması

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Ankara Milletvekili Yılmaz Ateş, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'i, "Atatürk Orman Çiftliği'ni Talan Etmekle' Suçladı.

CHP\'li Ateş\'ten Gökçek\'e "Aoç\'u Talan Ediyor" Suçlaması
24.09.2008 - 12:08,

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Ankara Milletvekili Yılmaz Ateş, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'i, "Atatürk Orman Çiftliği'ni talan etmekle' suçladı. Ateş, Gökçek'in, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı ile Valiliği devre dışı bırakarak Ankara İl Tarım Müdürlüğü'ne yazı yazarak Atatürk Orman Çiftliği'nin toprak analizini yaptırdığını, analizin ardından hazırlanan ve AOÇ'un yüzde 70'inin tarım amaçlı kullanılamayacağını öngören raporun ise Vali'nin olmadığı bir dönemde, Vali Yardımcısı Selahattin Ekremoğlu tarafından imzalandığını bildirdi. Ateş 2006 yılında çıkarılan kanunla Ankara Büyükşehir Belediyesi'ne AOÇ'u koruma amaçlı imar yetkisi verildiğini belirterek "bu yetki koruma amaçlı verildi ancak Gökçek talan amaçlı kullanıyor" dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Ankara Milletvekili Yılmaz Ateş, Ankara Milletvekili Zekeriya Akıncı ile birlikte Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, Atatürk Orman Çiftliği arazisi konusunda Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'i suçladı. AOÇ'un koruması amacıyla 2006 yılında Meclis'te bir kanun çıkardıklarını ve Gökçek'e, AOÇ'la ilgili imar yetkisi verdiklerini belirtti. Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin yaptığı 5 yıllık planda AOÇ'u ortadan kaldırmak olduğunu savunan Ateş, Gökçek'in Tarım ve Köyişleri Bakanlığı ve Valiliği devre dışı bırakarak Ankara İl Tarım Müdürlüğü'ne yazı yazdığını kaydetti. Ankara İl Tarım Müdürlüğü'nün ise meslekte yeni iki mühendisi görevlendirerek, AOÇ'un toprak analizini yaptırdığını kaydeden Ateş, hazırlanan raporun ise Vali ve İl Tarım Müdürlüğü'nden sorumlu Vali Yardımcısı tarafından imzalanmamasına rağmen, Vali Yardımcısı Selahattin Ekremoğlu tarafından imzalandığını bildirdi.

AOÇ'la ilgili 2002 yılında hazırlanan raporda 33 bin 220 dekarlık alanın yüzde 72'sinin tarım arazisi olduğunun belirtildiğini ancak Gökçek tarafından hazırlatılan raporda, yüzde 70'inin tarım amaçlı kullanılamayacak arazi olarak tanımlandığını kaydeden Ateş, şöyle konuştu:

"AOÇ'u koruma amaçlı olarak imarla görevlendirilen Ankara Büyükşehir Belediyesi AOÇ7u talan ediyor. Ankara'nın akciğerleri olan bir alan önümüzdeki günlerde talan edilecek. Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin AOÇ'un toprak analizini yapma görevi yok. AOÇ'un talan belgesi valinin olmadığı bir ortamda imzalanmıştır. Bu talanı yargı durduracaktır. Bunlar ne kanun dinliyor ne devlet yönetme ciddiyeti var. Ankara Büyükşehir Belediyesi kanun tanımaz mı başbakan buna nasıl seyirci kalır, 33 bin dekarlık alan nasıl 9 bin 64 dekara indirilebilir?"

Basın toplantısında soruları da yanıtlayan Ateş, 2006 yılında Büyükşehir Belediyesi'ne kanunla verilen yetkiden pişman olup olmadıklarına ilişkin bir soruya "o yetki koruma amaçlı verildi ancak beyefendi talan amaçlı kullanıyor. Tarım amaçlı arazinin hiçbir şekilde yapılaşmaya açılamadığı için de böyle bir rapor hazırlattı. Herhangi bir kusurumuz sözkonusu olamaz. Biz Ankaralıya Ankara'da yaşamayı kolaylaştırmak için bu kanunu çıkardık. Ancak öyle görünüyor ki bir sabah uyanacağız AOÇ'un içinde gökdelenler dikilmiş. Kanunda sorun yok ancak uygulamada sorun var, kapkaççı gibi hareket ediliyor" karşılığını verdi. (ANKA)

(EG/ZG)

Kaynak: ANKA
YORUMLAR

Son Dakika Güncel CHP'li Ateş'ten Gökçek'e 'Aoç'u Talan Ediyor' Suçlaması - Son Dakika


Advertisement