Son Dakika Son Dakika Son Dakika
CHP'li Vekiller "Bebek Ölümleri"nin Yaşandığı Hastanede - Son Dakika

CHP'li Vekiller "Bebek Ölümleri"nin Yaşandığı Hastanede

CHP Ankara Milletvekili Yılmaz Ateş Başkanlığı'ndaki Heyet Bebek Ölümleri ile Gündeme Gelen Dr. Zekai Tahir Burak Doğumevi'nde İncelmelerde Bulundu.

CHP\'li Vekiller "Bebek Ölümleri"nin Yaşandığı Hastanede
05.08.2008 - 14:31,

CHP Ankara Milletvekili Yılmaz Ateş Başkanlığı'ndaki heyet bebek ölümleri ile gündeme gelen Dr. Zekai Tahir Burak Doğumevi'nde incelmelerde bulundu. Başhekim Dr. Leyla Mollamahmutoğlu ve hastane yöneticilerinden bilgi alan Yılmaz Ateş, hastanenin kapasitesinin üstünde çalışmasından Sağlık Bakanlığı'nı sorumlu tuttu. CHP'li vekil Ateş, Cumhuriyet savcılarını ise soruşturma başlatılması için göreve çağırdı.

CHP Ankara milletvekilleri Yılmaz Ateş, Nesrin Baytok ve Zekeriya Akıncı bebek ölümleriyle gündeme gelen Dr. Zekai Tahir Burak Doğumevi'nde yaklaşık 1 saat süresince inceleme yaptı. İncelemelerin ardından gazetecilere açıklamalarda bulunan Ateş, Başhekim ve hastane yöneticilerinden bilgi aldıklarını söyledi. Hastanenin hastayı kapıdan çevirmemek için kapasitesinin üzerinde hasta kabul ettiğini belirten Ateş, hastane yönetiminin bir kuvöze birden fazla bebeğin yatırıldığını kabul ettiğini ifade etti. Ankara'daki tüm riskli gebeliklerin bu hastaneye getirildiğini kaydeden Ateş, hastanenin kapasitesinin üzerinde çalışmasından Sağlık Bakanı ve Başbakan'ın sağlık politikalarını sorumlu tuttu. Kendilerine verilen bilgiye göre geçen yılın Temmuz ayından bu yana ölüm oranında binde 2 artış olduğunu anlatan Ateş, bu rakamın dünya standartlarına göre büyük bir oran olduğuna işaret etti.

-SAVCILARI GÖREVE ÇAĞIRDI-

Hastane içinde Sağlık Bakanlığı yetkililerinin inceleme yaptığını dile getiren Ateş, Cumhuriyet savcılarını ise soruşturma başlatılması için göreve çağırdı. Hastane birimlerini dolaştıklarını da söyleyen Ateş, hastane yetkililerinin kendilerine ihmal olmadığını, bebek ölümlerinin enfeksiyondan kaynaklanmadığını aktardıklarını belirtti. Ateş, "Buradaki sorumluluk hastane personelinden ziyade Sağlık Bakanı'na ve Başbakan'a aittir" dedi. Ateş, bir soru üzerine dün saat 14.30'dan itibaren herhangi bir bebek ölümünün yaşanmadığının kendilerine aktarıldığını bildirdi.

CHP'li Nesrin Baytok ise SSK hastanelerinin Sağlık Bakanlığı'na devredilmesinin sonucu olarak hasta sayısında artış yaşandığına dikkat çekerek, bunun Sağlık Bakanlığı yetkililerince gözetilmediğini söyledi. Hastanenin 70 kadar yoğun bakım ünitesi olduğunu ve yüzde 100 kapasiteyle çalıştığını kaydeden Baytok, yoğun bakım ünitesinin zaman zaman bunun üzerinde hizmet verdiğini kaydetti. Hastaneyi aşan bir tabloyu gözlemlediklerini anlatan Baytok, sağlık politikaları gerçekleştirilirken bu verilerin dikkate alınmadığını savundu. Baytok, "Bu kapasitenin artışında önlem alınmamasının, hastanenin bütün çabasına rağmen bu sonuçları engelleyememesine yol açmaktadır. Bu hastaneye gelen hasta sayısı diğer hastanelerden fazladır. Orta Anadolu'ya hitap eden bir hastane olduğu gözardı edilemezdi. Özveriyle çalışan hastane çalışanının hakkını teslim etmek gerektiğini düşünüyorum. Riskli hasta sayısının yüksek oluşu nedeniyle hastane kapasitesini zorlayan bu sonuçların kaçınılmaz olduğunu tespit ettik" diye konuştu.

Bir gazetecinin 'hastanede enfeksiyon olmadığına dair kesin bir kanıya vardınız mı?' şeklindeki sorusunu yanıtlayan Ateş, "Biz son derece hijyenik koşullar olduğunu gördük. Ama daha önce bu ölümler olurken koşullar neydi bilemiyorum" şeklinde konuştu.

CHP heyeti incelemelerinin ardından hastaneden ayrıldılar.(ANKA)

(DNZ/ZG)

Kaynak: ANKA
YORUMLAR

Son Dakika Güncel CHP'li Vekiller 'Bebek Ölümleri'nin Yaşandığı Hastanede - Son Dakika


Advertisement