Gazze'nin Yeniden İmarı: 5.4 Milyar Dolar Bağış - Son Dakika
Güncel

Gazze'nin Yeniden İmarı: 5.4 Milyar Dolar Bağış

Gazze'yi yeniden imar konferansında şu ana kadar 5.4 milyar dolar bağış sözü alındı. Katar 1 milyar dolar, Türkiye ise 200 milyon yardım taahhüdünde bulundu.

12.10.2014 21:10  Güncelleme: 21:17

İsrail saldırılarıyla binlerce binanın yıkıldığı Gazze'nin yeniden imarı için yaklaşık 50 ülke Kahire'deki konferansta bir araya geldi. Toplam 5.4 milyar dolar yardım sözü verildi. Tahahhüt edilen toplam yardımın miktarını Norveç Dışişleri Bakanı açıklandı.

Bakan Borge Brende, Mısır'ın devlet televizyonuna yaptığı açıklamada, "Katılımcı ülkeler, Filistinlilerin günlük ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla 5.4 milyar dolar yardım sözü verdi" dedi

GAZZE İÇİN 30 ÜLKE BİRLEŞTİ

Konferansta 30'a yakın ülke dışişleri bakanı düzeyinde temsil edildi. Bu ülkeler arasında ABD, Japonya, Fransa, Ürdün ve Katar da vardı. BM Genel Sekreteri Bak ki-Moon, Arap Birliği Genel Sekreteri Nebil Arabi, AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton ve Ortadoğu Dörtlüsü Temsilcisi Tony Blair da konferansa katıldı.

EN BÜYÜK YARDIM KATAR'DAN

Gazze'nin yeniden inşası için en büyük yardım Katar'dan geldi. Dışişleri Bakanı Halid Atiyye, Katar'ın Gazze'nin yeniden inşası için 1 milyar dolarlık bir bütçe ayırdığını açıkladı.

TÜRKİYE'DEN 200 MİLYON DOLAR

Türkiye ise Gazze için 200 milyon dolarlık yardım sözü verdi. Dışişleri Bakanlığı Ortadoğu ve Kuzey Afrika Masası Genel Müdürü Dizdar, "Türkiye, Gazze'nin imarı için 2014-2017 yılları arasında ilave 200 milyon dolar daha yardımda bulunacak" açıklamasına yaptı.

Dizdar, Türkiye'de düzenlenen Gazze'ye yardım kampanyalarında 32 milyon dolar yardım toplandığı bilgisini paylaştı.

İLK SÖZ ABD'DEN GELMİŞTİ! BAĞIŞI ARTTIRDI

Gazze'nin yeniden imarı için gereken 4 milyar dolar için ilk yardım sözü ABD'den gelmişti. Dışişleri Bakanı Kerry, Washington yönetiminin ilk açıkladığı 118 milyon doların ardından yapılan ek bağışla toplamda 212 milyon dolar bağış taahhüdünde bulundu.

ALMANYA'DA YARDIM EDECEK

Almanya da, Gazze'nin yeniden imarına katkı için 50 milyon euroluk yardımda bulunacağını açıkladı.

Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier, İsrail'in saldırıları sebebiyle büyük yıkımın yaşandığı Gazze'nin yeniden imarı için bugün Kahire'de düzenlenen uluslararası konferans vesilesiyle yazılı bir açıklama yaptı.

Almanya'nın Gazze'nin yeniden imarına katkı için 50 milyon avro yardım yapacağını açıklayan Steinmeier, "Beş hafta süren savaş ve yıkımın ardından Gazze'de yaşayan halk, yeniden imar için bizim acil desteğimize ihtiyaç duyuyor. Gazze'de yaşayanları umutsuz bir şekilde kendi başlarına terk edemeyiz" ifadelerini kullandı.

Gazze\'nin Yeniden İmarı: 5.4 Milyar Dolar Bağış
Kaynak: Haberler.Com

Son Dakika Güncel Gazze'nin Yeniden İmarı: 5.4 Milyar Dolar Bağış - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

    Yorumlar (3)

  • Siverekli: Gazze yerin dibine batsin Kuduste Yahudi kardeslerimin gazasi mubarek olsun :D 0 9 Yanıtla
  • Ali Ünal: Saldirilari durdursanizda hiç kimsenin huzuru kaçmasa daha iyi degilmi. . . 1 0 Yanıtla
  • alper: BUNLAR HEP YAHUDİ OYUNU. ŞİMDİ ÇEMENTOYU KUMU DEMİRİ KİM SATACAK BU ARAPLARA TABİKİ YAHUDİLER. NE GÜZEL İŞ HEM KATLİAM HEM TİCARET. 0 0 Yanıtla

Advertisement