Son Dakika Son Dakika Son Dakika
İstanbul'da terör örgütü DHKP/C pankartı ile ele geçirilen patlayıcılara ilişkin dava - Son Dakika

İstanbul'da terör örgütü DHKP/C pankartı ile ele geçirilen patlayıcılara ilişkin dava

İstanbul Sancaktepe'de 2014'te, terör örgütü DHKP/C propagandasının yapıldığı pankartın asılması ve patlayıcı maddelerin bulunmasıyla ilgili soruşturmada, bir sanığa 46,5 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.

İstanbul\'da terör örgütü DHKP/C pankartı ile ele geçirilen patlayıcılara ilişkin dava
10.01.2023 - 13:52,  Güncelleme: 14:00

İstanbul Sancaktepe'de 2014'te, terör örgütü DHKP/C propagandasının yapıldığı pankartın asılması ve patlayıcı maddelerin bulunmasıyla ilgili soruşturmada, bir sanığa 46,5 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosunca hazırlanan iddianamede, 25 Temmuz 2014'de Sancaktepe'de bulunan patlayıcı maddelere ilişkin Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığınca fezleke hazırlandığı belirtildi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına gönderilen fezlekeye ilişkin hazırlanan iddianamede, olay tarihinde eski Ankara Caddesi ile Atatürk Caddesi arasındaki refüje, şeffaf koli bandıyla sarılı şüpheli paket bağlı DHKP/C silahlı terör örgütünün propagandasının yapıldığı yasa dışı pankart asıldığı anlatıldı.

Paketin bomba imha ekiplerince fünyeyle patlatıldığı ifade edilen iddianamede, karton kutu içerisine taş konularak siyah renkli bez parçasıyla sarılan paketin üst kısmının şeffaf koli bandıyla kapatıldığı, bu şekilde bomba süsü verildiği aktarıldı.

İddianamede, aynı tarihte ve yerde meydana gelen toplumsal olaylar sonrasında bir derneğin yanındaki otoparkta, poşetler içinde, çok sayıda yanıcı ve yakıcı madde olduğu düşünülen balçık madde bulunan fitilli bira şişeleri ve bir çift eldivenin ele geçirildiği anlatıldı.

Maddelerin yakıcı ve tahrip edici özelliğe sahip olduğu belirlendi

İddianamede, İstanbul Emniyet Müdürlüğü Bomba İmha ve İnceleme Şube Müdürlüğünün raporuna da yer verildi. Buna göre, siyah ve beyaz poşetler içerisindeki cam şişelerde nevi belirsiz sıvı ve balçık madde olduğu belirtilerek, ağız kısımları bantla sabitlenmiş iplik fitiller bulunan 87 cam şişenin yangın çıkarıcı özelliği bulunduğu, bunların canlılar üzerinde öldürücü ve yaralayıcı, cansızlar üzerinde de yakıcı, yıkıcı ve tahrip edici özelliğe sahip olduğu kaydedildi.

Ele geçirilen malzemeler üzerinde yapılan incelemede, 5 parmak izinin tutuklu sanık Berker Ozan Taştan'a (27) ait olduğu ifade edilen iddianamede, bu şüphelinin aradan uzun zaman geçmiş olması nedeniyle olayları hatırlamadığını ve suçlamaları kabul etmediğini söylediği anlatıldı.

İddianamede, Taştan'ın DHKP/C silahlı terör örgütünün Sancaktepe/ Sarıgazi mahalli alan yapılanması içerisinde faaliyet yürüttüğü, örgütün düzenlediği etkinliklere katıldığı, örgüt adına duvarlara yazı yazdığı belirtilerek, güvenlik güçleriyle girdiği çatışmada etkisiz hale getirilen Sıla Abalay için Sarıyer Armutlu Cemevi'nde düzenlenen 40 yemeği etkinliğine katılan sanığın ayrıca 26 Kasım 2017'de Kartal'da yapılan Grup Yorum konserini de izlediği kaydedildi.

Sanığın DHKP/C silahlı terör örgütü üyesi olduğu, patlayıcı maddeleri örgüt faaliyeti çerçevesinde olay yerine bıraktığı ve terör örgütü propagandası içerir pankartı asanlar arasında yer aldığı belirtilen iddianamede, Taştan'ın "silahlı terör örgütüne üye olma", "terör örgütü propagandası yapma" ve "silahlı terör örgütü faaliyeti kapsamında tehlikeli maddelerin izinsiz olarak bulundurulması" suçlarından 21 yıldan 46,5 yıla kadar hapisle cezalandırılması talep edildi.

İddianame gönderildiği İstanbul 27. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edildi.

Kaynak: AA
YORUMLAR

Son Dakika Güncel İstanbul'da terör örgütü DHKP/C pankartı ile ele geçirilen patlayıcılara ilişkin dava - Son Dakika


Advertisement