Trabzon Şehir Plancıları Odası'ndan Çevre Düzeni Planı'na Eleştiri - Son Dakika
Güncel

Trabzon Şehir Plancıları Odası'ndan Çevre Düzeni Planı'na Eleştiri

Trabzon Şehir Plancıları Odası\'ndan Çevre Düzeni Planı\'na Eleştiri

Şehir Plancıları Odası Trabzon İl Temsilcisi Ayhan Turan, Çevre ve Orman Bakanlığı Tarafından Hazırlanan ve Karadeniz Bölgesi'ndeki 6 İli Kapsayan Çevre Düzeni Planı'nda Kalkınmanın Öne Çıkarılarak Çevrenin İhmal Edildiğini İleri Sürdü.

30.08.2007 16:11

Şehir Plancıları Odası Trabzon İl Temsilcisi Ayhan Turan, Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından hazırlanan ve Karadeniz Bölgesi'ndeki 6 ili kapsayan Çevre Düzeni Planı'nda kalkınmanın öne çıkarılarak çevrenin ihmal edildiğini ileri sürdü.

Turan, Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından hazırlanan ve Trabzon, Rize, Artvin, Ordu, Giresun ve Gümüşhane illerini kapsayan Çevre Düzeni Planı'nın kabul edildiğini ve planın şu anda bir aylık askı süresinin bulunduğunu hatırlattı. Uygulamaya girdiğinde bütün belediyeler ve yerel yönetimlerin çalışmalarını bu plana göre yapacaklarını belirten Ayhan Turan, imar anlamında yörenin anayasası niteliğinde olacak planın uygulanma aşamasında bazı sıkıntılara yol açacağını ileri sürdü. Çevre Düzeni Planı'nın

hazırlanmasına ve içeriğine yönelik eleştirilerde bulunan Turan, "Çevre ve Orman Bakanlığı'nın yetkisine ve planı hazırlayan kadroların yeterliliğine dair endişelerimiz var. Ama plan yapıldı, ihale edildi ve onaylandı. Biz bu planın hazırlanma aşamasında bütün kamu kurumları ve belediyeleri uyarmıştık. Plana katkı koymaya çalıştık. Ama baktığımızda, planın kalkınma hedeflerini ortaya koyarken çevreyi ihmal eden bir yapıda olduğunu görüyoruz" dedi.

Çevre ve Orman Bakanlığı'nın kalkınmaya yönelik kararlar veremeyeceğini savunan Turan, bakanlığın planı hazırlarken yetki ve sorumluluklarını aştığını ileri sürerek, şunları kaydetti:

"Çevre ve Orman Bakanlığı demiryolunun nereden geçeceğine, nerelerin tarım arazisi olacağına, liman olacağına, dolgu sahası olacağına karar veremez. Ancak plan bu şekilde hazırlandı. Ne yazık ki bu kararlara uyulması gerekecek. Başta Trabzon Belediyesi olmak üzere birçok belediye planın hazırlanmasında yaptığımız uyarıları dikkate almadılar."

Kalkınma hedeflerinden vazgeçilmesinin mümkün olmadığını, ancak bu yapılırken çevreden ne kadar ödün verileceğinin ortaya konulması gerektiğini ifade eden Turan, "Kalkınmak için bölgede yatırımların yapılması gerekiyor. Bu şart. Ancak kalkınmak için çevreden ne kadar ödün vereceğiz? Planda bunlar yer almalıydı. Maalesef bunları planda göremiyoruz. Bakanlık, planda çevreye ağırlık vermeliydi. Örneğin şehir merkezlerinde yapılabilecek sanayi tesislerinin çevreye olacak etkilerini araştırmalıydı. Örneğin

Trabzon'daki çimento fabrikasının durumuyla ilgili Çevre Düzeni Planı'nda herhangi bir karar yok. Özetle bu planda kalkınma ön plana çıkartılmıştır, ancak çevre unutulmuştur. Halbuki esas amaç çevredir" şeklinde konuştu.

(MU-MU-CC-Y)

Kaynak: İHA

Son Dakika Güncel Trabzon Şehir Plancıları Odası'ndan Çevre Düzeni Planı'na Eleştiri - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement