Son Dakika Haberleri: Avrupa ve Türkiye'de Yaşayan Romanların Sıkıntıları Değerlendirildi

Avrupa ve Türkiye'de Yaşayan Romanların Sıkıntıları Değerlendirildi

10 yıl önce

Manisa'nın Akhisar İlçesinde 549. Çağlak Festivali ve Zeytin Şenlikleri Kapsamında "Avrupa'da ve Türkiye'de Romanlar" Adlı Konferans Düzenlendi.

Avrupa ve Türkiye'de Yaşayan Romanların Sıkıntıları Değerlendirildi, System.String[]
Manisa'nın  Akhisar ilçesinde 549. Çağlak Festivali ve Zeytin Şenlikleri kapsamında "Avrupa'da ve  Türkiye'de Romanlar" adlı konferans düzenlendi.Şehit Necdi Şentürk Parkı Kültür Salonu'nda yapılan etkinliğe  Ege Roman Dernekleri Federasyonu Başkanı Özcan  Çayırlı,  Mersin Romanları Sosyal Yardımlaşma ve Eğitim Derneği Başkanı Osman Korkmaz, İzmir Roman Ateş ve Halk Oyunları Derneği yönetim kurulundan Eşref Kalkan, Necati Kaplan,  Manisa Roman Derneği,  Gördes Roman Derneği, İzmir Genç Romanlar İş Adamları Derneği ve Akhisarlı Roman vatandaşlar katıldı.Romanların  Avrupa ve  Türkiye içerisinde yaşadığı sıkıntıları ve bu konuda yapılabilecek gelişmeler ile çıkış yollarını anlatan konuşmacı Orhan Galjus'in tercümanlığını  Cemal Bekle ve  Akhisar Çağdaş Romanlar Derneği Başkanı Erdoğan Yetenç yaptı.Avrupa ve  Türkiye'de Romanların çeşitli tarihlerde büyük ayırımcılık yaşadığını, herhangi büyük bir savaş içerisinde yer almasa da girdiği toplumlarda dışlanma tepkisi ile karşılaşan Romanların sıkıntılarını anlatan Orhan Galjus, şöyle konuştu: "İtalya'da başlatılan Romanların dağıtılarak yok edilmesi çerçevesinde birçok Roman örgütlenmesi ile bunu protesto ederek durdurmayı başardık.  Avrupa'daki bir çok Roman kardeşimiz  Türkiye'deki Roman kardeşlerimizin bu konudaki desteklerini beklemektedir." Dünyada ilk kez birçok Roman'ın bir araya gelerek yaptığı toplantının 1971 yılında gerçekleştiğini anlatan Galjus, şöyle konuştu: "Bu yıllarda bir yayın yapıldı ve Romanların Hint kökenli olduğu bildirildi. Dünyanın çeşitli bölgelerinde Romanlar büyük zorluklar yaşamakta ve büyük ayırımcılıklarla karşı karşıya kalmaktadır. Romanlar da kendi sorunlarını da çözmeye başladıkça bunun iyi bir yönde devam ederek güçlü bir yapıya sahip olacağına inanıyorum. 'Çingen' gibi çeşitli kötü tabirlerle anıldılar, ancak hiçbir zaman bir Roman olmaktan utanmamalıdırlar.  Akhisar Belediye Başkanı bir örnek teşkil ederek  Türkiye' de yapılmayan bir buluşmayı bugün burada bizlere sunarak büyük bir fedakarlık örneği göstermiştir." Program sonunda  Akhisar Belediye Başkanı  Salih Hızlı da söz olarak  Akhisar'daki Romanlara belediye olarak sağlanan imkanlardan söz etti. Başkan Hızlı program sonrası konferans katılımcılarına birer teşekkür plaketi takdim etti.(BG-ÖA-YK-HO-Y)

Adana'da Seyirciler Aleyna Tilki'ye Yumurta Fırlattı, Ardından Sahneye Hücum Etti Barzani'nin Gizli Planı: Kerkük'ü Başkent Yapıp PKK ile Ortak Ordu Kuracak
Kuzey Irak'taki Referandumun Resmi Olmayan İlk Sonuçları Açıklandı! Büyük Fark Var