Son Dakika Haberleri: BDP'den Seçmene Örnek Oy Pusulası

BDP'den Seçmene Örnek Oy Pusulası

7 yıl önce

İzmir'de BDP'nin desteklediği bağımsız adaylara oy verecek kişilerin sandıkta şaşırıp başka yere mühür basmaması için ilginç bir yola başvuruldu.

BDP'den Seçmene Örnek Oy Pusulası, System.String[]
İzmir'de BDP'nin desteklediği bağımsız adaylara oy verecek kişilerin sandıkta şaşırıp başka yere mühür basmaması için ilginç bir yola başvuruldu. BDP'nin oy tabanının bulunduğu mahallelerde üzerinde 'Örnektir' yazan gerçeğini aratmayan oy pusulaları hazırlanarak dağıtıldı. Oy pusulası şeklinde hazırlanan kağıtlarda seçime giren partilerle BDP'nin desteklediği bağımsız adayların ismi yer aldı. Örnek oy pusulasında bağımsız adayın isminin yer aldığı yuvarlağın altına kırmızı renkte 'Evet' mührü basılarak kapı kapı dağıtıldı. BDP destekli adaylara oy vermesi için seçmenlerin örnek oy pusulalarıyla yönlendirilmeye çalışıldığı iddia edildi. İzmir'de Onur, Yamanlar, Gümüşpala, Kadifekale gibi birçok mahallesinde, BDP'nin desteklediği adayların tanıtımı için oy pusulası şeklinde hazırlanmış kağıtlar 1'i kadın 2'si erkek olan üç kişi tarafından ev ev dolaşılarak dağıtıldı.  Bayraklı ilçesi Onur Mahallesi'nde üzerinde '24. Dönem  Milletvekili Genel Seçimi Siyasi Partiler ve Bağımsız Adaylar Birleşik Oy Pusulası İzmir İli (2) Numaralı Seçim Çevresi' yazan oy pusulasında BDP'nin adayı Erdal Avcı ismi yer aldı. Avcı'nın isminin yer aldığı yuvarlağın için 'Evet' mührü basılarak oy istendi.  Batman'da gerçekleştirilen KCK operasyonunda yapılan aramalarda bilgisayarlarda seçim günü kullanmak üzere basılmaya hazır sahte oy pusulası bulunmuş, bu yöntemle seçime bağımsız giren adayların daha yüksek oy almalarının hedeflendiği iddia edilmişti. Bu gelişme üzerine  Yüksek Seçim Kurulu (YSK) ile il seçim kurulları KCK'nın oy pusulası oyununa karşı uyarıldı.

Son Dakika! İBB Başkanı Topbaş İstifa Etti Görevi Bırakan Topbaş: İnsan Her Şeyi Affeder, Adam Yerine Konmamayı Affedemez
AK Parti'den Kadir Topbaş'ın İstifasıyla İlgili İlk Açıklama: Başkanımızın Takdiridir