Son Dakika Haberleri: Elektrikli Bisiklete Ehliyet Cezası Yargıdan Döndü

Elektrikli Bisiklete Ehliyet Cezası Yargıdan Döndü

7 yıl önce

Sakarya 2'nci Sulh Ceza Mahkemesi, son yıllarda kullanımı artan elektrikli bisiklete A1 sınıfı sürücü belgesi olmadan kullandığı için bir firmaya verilen 290 TL'lik trafik cezasını iptal etti.

Elektrikli Bisiklete Ehliyet Cezası Yargıdan Döndü, System.String[]
 Sakarya 2'nci Sulh Ceza Mahkemesi, son yıllarda kullanımı artan elektrikli bisiklete A1 sınıfı sürücü belgesi olmadan kullandığı için bir firmaya verilen 290 TL'lik trafik cezasını iptal etti. Mahkeme iptal gerekçesinde elektrikli bisikletin motorlu bisiklet tanıtımına uymamasını gösterdi.

Sakarya 2'nci Sulh Ceza Mahkemesi tarafından verilen emsal teşkil edecek kararı Adapazarı'nda servis taşımacılığı yapan bir firmanın servis görevlisinin Sakarya Emniyet Müdürlüğüne bağlı Şehiriçi Trafik Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından yapılan denetimlerde elektrikli bisiklet ile yakalanması ile başladı. Trafik ekipleri servis elemanın elektrikli bisikleti kullanması için A1 Sınıfı sürücü belgesi olması gerektiği söyleyerek ehliyetsiz araç kullanmak suçundan firmaya 290 TL trafik cezası kestikten sonra bisikleti de bağladı.

FİRMA AVUKATI İTİRAZDA BULUNDU

Firma avukatı, trafik şubesi tarafından verilen bu cezaya Sakarya 2'nci Sulh Ceza Mahkemesi nezdinde motosiklet kullanmak için aranan "A1" sınıfı sürücü belgesinin elektrikli bisikletler için zorunlu olmadığını belirterek itirazda bulundu. İtirazı inceleyen mahkeme elektrikli bisiklete ehliyetsiz araç kullandığı için kesilen cezayı iptal etti. Mahkeme, iptal gerekçesine şunları yazdı:

"Trafik Şube Müdürlüğü'nün idari yaptırım kararı ve eklerinin incelenmesinin, başvuruda bulunan yetersiz sürücü belgesi ya da sürücü belgesiz elektrikli bisiklet kullandırdığı gerekçesiyle idari para cezası verildiği ve itirazın süresinde olduğu anlaşılmıştır.

2918 sayılı yasanın 3'üncü maddesinde tanımlanan bu kanunda kullanılan terimlerin tanımları gösterilmiştir. Buna göre 'Motorlu bisiklet silindir hacmi 50 santimetre küpü geçmeyen içten patlamalı motorla donatılmış ve imal hızı saatte 50 kilometreden az olan bisikletlerdir' olarak tanımlanmıştır. Aynı yasanın 38'inci maddesinde ise A1 Sürücü belgesinin motorlu bisiklet kullanıcılarının verilen belge olduğu belirtilmiştir. Başvuruda bulunan kullandığı araçın aşağıda tanımı yapılan motorlu bisiklet tanımına uymadığı bu durumda motorlu bisikletin kullanmak için aranan A belgesini bulundurma zorunlu olmadığı yasa kuralları gereğidir. Bu durum karşısında 5 bin 326 sayılı Kabahatlar Kanununun 2 ve 4'üncü maddelerine göre de kanunsuz kabahat ve idari yaptırım olmayacağı kuralına aykırı olarak düzenlendigi anlaşılan idari yaptırım kararının kaldırılmasına karar verilmiştir."

ELEKTRİKLİ BİSİKLETİN HIZI SAATTE 25 KİLOMETREYİ GEÇMEZ

Trafik cezasına itiraz ederek cezayı iptal ettiren şirketin avukatlığını yapan Zafer Kazan, "Elektrik gücü ile çalışan ve pedalıyla kullanılabilen bir bisiklet. Saatteki hızı en fazla 45 kilometre olan motosikletlerde ehliyet sorulabilir. Elektrikli bisikletin saatteki hızı 25 kilometreyi geçmediği ifade edilmesine rağmen ceza kesilmiş ve uygulamaya devam edilmiş. Ancak, elektrikli bisikletler yasal olarak bisiklet statüsündedir. Bundan dolayı ruhsat ve plakaları bulunmamaktadır. Elektrikli bisiklet için ehliyet şartı aramak yasaya açık bir aykırılıktır. Neticede kesilen ceza yargıdan döndü."

Kazan, şirketin elektrikli bisikleti kullanamadığı günlerde oluşan zararın karşılanması için Sakarya Emniyet Müdürlüğü hakkında tazminat davası açacağını da söyledi. - Sakarya/ Adapazarı


Esad'dan Küstah Afrin Yorumu: Türkiye Terörü Destekliyor ABD'den Son Dakika Afrin Açıklaması: Operasyon Sınırlı Olmalı!
Son Dakika! PYD/PKK'lı Teröristler Reyhanlı'nın Ardından Kilis'e de Roketle Saldırdı