Son Dakika Haberleri: "Endonezya Meclis Başkanı, Ülkenin Her İline Bir Türk Okulu İstedi"

"Endonezya Meclis Başkanı, Ülkenin Her İline Bir Türk Okulu İstedi"

8 yıl önce

Türkiye'nin Cakarta Büyükelçisi Aydın Evirgen, Endonezya Makamlarının Ülkedeki Türk Okullarının Sayısının Artırılmasını Talep Ettiğini Söyledi.

Türkiye'nin Cakarta Büyükelçisi  Aydın Evirgen, Endonezya makamlarının ülkedeki Türk okullarının sayısının artırılmasını talep ettiğini söyledi.Büyükelçilikte, kurban bayramı dolayısıyla Endonezya'ya gelen Türk işadamları için düzenlenen etkinlikte konuşan  Aydın Evirgen, Endonezya'nın şaşırtıcı bir ilerleme kaydettiğine dikkat çekti. Büyükelçi Evirgen, Türk yatırımcıların ise henüz Endonezya'nın potansiyelini fark edemediğini söyledi.  Türkiye'nin son dönemde uluslararası ilişkiler alanında gösterdiği performansla Endonezyalıların ilgisini çektiğine de değinen Büyükelçi, bu yıl  Türkiye'yi ziyaret eden turist sayısında en çok artışın Endonezya'dan olduğunu belirtti.Endonezyalı yetkililerin ülkede faaliyet gösteren Türk okullarından duyduğu memnuniyete de dikkat çeken Evirgen, yeni Meclis Başkanı Taufik Kiemas'ı tebrik için ziyaret ettiğinde bu konunun gündem geldiğini söyledi. Büyükelçi Evirgen, Kiemas'ın Türk okullarının uluslararası alanda göstermiş oldukları başarılardan dolayı çok gururlandıklarını söylediğini aktardı. Türk okulları sayesinde yeni ufuklar keşfettiklerini ve bu okulların sayılarının en kısa zamanda artması gerektiğini söyleyen Endonezya Meclis Başkanı, ülkenin her iline bir Türk okulu açılmasını istemiş. Tuafik Kiemas, bu konuda önceliğini ise kendi memleketi Pelenbang'a verilmesini rica etmiş.Büyükelçilikteki etkinliğe  AK Parti  Şanlıurfa  Milletvekili Yahya Akman ile Aksaray  Milletvekili  İlknur İnceöz, Kimse Yok Mu ve PASİAD derneği yetkilileri de katıldı.(CİHAN)

Serhat Akın, "Pişmanım" Deyip Survivor Panoroma'yı Yerden Yere Vurdu ABD, Türkiye'nin Alacağı S-400 Füzelerinden Rahatsız Oldu: Bizim İçin Kaygı Verici
ABD'de Kamyon Kasasında 10 Kişinin Cesedi Bulundu