Son Dakika Haberleri: İftar Sonrası Farklı Tat Arayanlar İçin Hurma Çekirdeği Kahvesi

İftar Sonrası Farklı Tat Arayanlar İçin Hurma Çekirdeği Kahvesi

6 yıl önce

Ankara ve Konya'da toplam iki şubesi bulunan Hacıbey Hurmacı işletmesinin sahibi Mehmet Alkan, hurma çekirdeğinden kahve yaptı.

İftar Sonrası Farklı Tat Arayanlar İçin Hurma Çekirdeği Kahvesi, System.String[]
İftar sonrası farklı tat arayanlar için hurma çekirdeği kahvesi...Ankara ve  Konya'da toplam iki şubesi bulunan Hacıbey Hurmacı işletmesinin sahibi Mehmet Alkan, hurma çekirdeğinden kahve yaptı. 9 yıldır hurma ticareti yapan Alkan, kahvesinin yanı sıra Ramazan ayında iftar sofralarını süsleyen hurmanın bilmediğimiz yönlerini de tanıttı. 22 yıl Medine'de yaşayan Alkan, yalnızca ticaretini değil pastasından cezeryesine, dondurmasından şerbetine, hurmanın 22 çeşit yan ürününü de satıyor. Hurmayı en iyi şekilde değerlendirdiğini söyleyen Alkan, elinde kalan hurma çekirdeğinden ne yapabileceğini düşünürken aklına kahve yapmak gelmiş. Hurma kahvesinin mucidi, mermerden daha sert olan hurma çekirdeğinin Arap ülkelerinde kemik tedavisinde kullanıldığını söyledi. "O HEP BİZİMLE BİRLİKTEYDİ, BİZ HURMADAN AYRI KALDIK"Ankara'da "köşk hurmacısı" olarak tanınan Alkan, baklavasından dondurmasına, hurma katkılı ürünlere talebin çoğaldığını ve hurmanın  Türkiye'de yaygınlaşan bir gıda ürünü olmasının sebebini şöyle cevapladı: "Hurma, yaratılan ilk meyvedir. Aslında o hep bizimle birlikteydi. Maalesef ülkemizde yetişmediği için biz ona yabancı kaldık. Peygamberimiz (sav), hadisi şeriflerinde hurma girmeyen evin fakir olduğunu söylemiş. 'Sahurda hurma yenilir mi' diye soruyorlar. Efendimiz (sav) sahurda 4 hurma yiyip bir bardak süt içermiş.

Ailesi Tarafından Reddedilen Genç, Villasında Kafasına Sıktı Kılıçdaroğlu'ndan FETÖ Elebaşı Gülen'e Tepki: Densiz! "15 Temmuz'u Atatürkçüler Yapmış Olabilir" Diyor
Tuncay Özkan, Ordudaki FETÖ'cülerin İsimlerinin Olduğu Flaş Diski Savcılığa Teslim Etti