Son Dakika Haberleri: İşletme, Sağlık Kurumları İşletmeciliğini Bitirenler İçin Bir Üst Öğrenim Sayılıyor

İşletme, Sağlık Kurumları İşletmeciliğini Bitirenler İçin Bir Üst Öğrenim Sayılıyor

7 yıl önce

Türk Sağlık-sen'in Açtığı Dava Sonucunda Mahkeme, Sağlık Kurumları İşletmeciliği Ön Lisans Programını Bitiren Sağlık Çalışanları İçin İşletme Bölümünü Sağlıkla İlgili Bir Üst Öğrenim Saydı. Bu Bölümden Mezun Olan Sağlık Çalışanlarının Aldıkları Ücretler Ortalama 150 Lira Artacak.

İşletme, Sağlık Kurumları İşletmeciliğini Bitirenler İçin Bir Üst Öğrenim Sayılıyor, System.String[]
Türk Sağlık-Sen'in açtığı dava sonucunda mahkeme, sağlık kurumları işletmeciliği ön lisans programını bitiren sağlık çalışanları için işletme bölümünü sağlıkla ilgili bir üst öğrenim saydı. Bu bölümden mezun olan sağlık çalışanlarının aldıkları ücretler ortalama 150 lira artacak. İşletme bölümünün sağlıkla ilgili bir üst öğrenim sayılarak maaş ve döner sermayesinin arttırılması için Türk Sağlık-Sen üyesi Ergin Akkaya'nın başvurusunun reddedilmesi üzerine sendika tarafından  Kastamonu İdare Mahkemesine dava açılmıştı.Mahkeme verdiği kararda Sağlık Kurumları İşlemeciliği Programı'nın Sağlık Hizmetleri sınıfı için mesleki bir üst öğrenim olarak kabul edildiğini bildirdi. Kararda İşletme Bölümü'nün de Sağlık Kurumları İşletmeciliği programının bir üst öğrenimi olarak kabul edildiğine dikkat çekildi. Bu nedenle bu işletme programının sağlık kurumları işletmeciliğini bitirenler için bir üst öğrenim olarak sayılması gerektiğine karar verildi. İdarenin bu bölümden mezun olan personelin maaş ve döner sermayesinde yeniden düzenleme yapmamasının hukuka aykırı olduğuna karar verildi. Davacı sağlık çalışanının başvuru tarihinden itibaren hak ettiği maaş ve döner sermaye farklarının yasal faizi ile birlikte ödenmesine hükmetti. Karara ilişkin bir değerlendirmede bulunan Türk Sağlık-Sen Genel Başkanı  Önder Kahveci "Türk Sağlık-Sen olarak verdiğimiz hukuk mücadelesi neticesinde sendikamız üyelerinin sorunlarını çözüyoruz. Kazandığımız bu davada bu konuda kazanılan ilk dava olması açısından önemlidir. Ümit ediyorum ki  Sağlık Bakanlığı mahkeme kararı çerçevesinde bir an önce düzenleme yapmak sureti ile bu konuda mağduriyet yaşayan diğer sağlık çalışanlarının dava açmalarına mahal bırakmazlar." dedi.
Bülent Arınç, Binali Yıldırım'a Yalvardı: OHAL İnceleme Komisyonu Kurulsun Türkiye'nin Baş Belası Kene Geri Döndü, İlk Ölüm Haberi Geldi
Rus Generalin Cesedinin Yıllardır Neden Bozulmadığı Ortaya Çıktı

1