Son Dakika Haberleri: Kabe'de Yapılan 12 Tünelin Kontrolü Bir Türk'e Emanet

Kabe'de Yapılan 12 Tünelin Kontrolü Bir Türk'e Emanet

6 yıl önce

Dünyanın dört bir tarafından milyonlarca Müslümanın hac ve umre ibadetini yapmak için geldiği kutsal şehir Mekke her geçen gün yenileniyor.

Kabe'de Yapılan 12 Tünelin Kontrolü Bir Türk'e Emanet, System.String[]
Dünyanın dört bir tarafından milyonlarca Müslümanın hac ve umre ibadetini yapmak için geldiği kutsal şehir  Mekke her geçen gün yenileniyor.Kabe'nin çevresinde başlatılan genişletme çalışmaları ile birlikte ulaşımı kolaylaştırmak için kilo metrelerce uzunluğunda yeni tüneller yapılıyor.Mekke'nin çeşitli semtlerinden insanların Kabe'ye rahatlıkla gelebilmelerini sağlamak için başlatılan 12 tünel inşaatı (7.017 mt.) devam ediyor.Tünel inşaatlarının tamamından sorumlu Vedat Başkurt Osmaniyelilerin gururu oldu.Bir Arap Firması Dar Al Handasa da çalışan tek Türk mühendis olan Vedat Başkurt, internet yolu ile Kabe ve çevresinde devam eden çalışmalar ile ilgili bilgiler verdi.Başkurt, "Özellikle hac döneminde hacı adaylarının bu kutsal görevlerini rahatlıkla yapabilmelerini sağlamak için inşaat çalışmaları hiç durmadan devam ediyor. Çalışmayı yapan firmanın Kabe ve çevresinde yürüttüğü işlerin kontrolünü yapıyorum. Kabe etrafındaki binalar 4 yıl önce yıkıldı ve hala bu işlemler devam ediyor. Yaklaşık 10 milyon metreküp hafriyat var ve kazı isleri devam ediyor. Ben buradaki tünellerin tamamının sorumlusu olarak çalışıyorum. Bu tünellerin yapılma amacı belli uzaklıktaki semtlerden ibadet için özellikle yaya olarak rahat gelinebilmesini sağlamaktır. Ayrıca herhangi bir durumda yangın v.s de araçlarla su taşınabilsin ve müdahale amaçlıdır. Bunlar toplamda 12 adet olup uzunlukları (900mt.-1100mt.) ve çapları(13 mt ve 16 mt) değişmektedir. Yeni tüneller yapılması planlanmaktadır. Ayrıca resimde bitmiş hali gözüken ve şu anda Kabe'nin hemen yanında devam eden inşaat Kabe'nin devamı olacak." dedi.Her yıl  Mekke ve özellikle Kabe ve çevresinde yeni çalışmaların yapıldığına dikkat çeken Vedat Başkurt, "Allah'ın evinde çalışma fırsatı yakaladım. Bu yüzden çok mutluyum. Ayrıca memleketim  Osmaniye'yi de çok seviyorum. Bu firmada çalışan tek Türk vatandaşı olarak ülkemi ve  Osmaniye'yi temsil etmenin de kıvancını taşıyorum. Allah herkese buraları görmeyi, bu mekânlarda ibadet etmeyi nasip eylesin. Buraya gelecek hemşehrilerime onlara burada yardımcı olabilecek bir kardeşlerinin olduğunu belirtmek isterim." dedi.

Alışveriş Fişindeki Külot, Evliliği Bitirdi Rızası Alınmadan Kızı Evlendirilince Sosyal Medyadan Canlı Yayın Yapıp İntihar Etti
Diyarbakır'da Uzman Çavuşa Evinin Önünde Silahlı Saldırı