Son Dakika Haberleri: Komşu Ülkeler ve Türk Cumhuriyetleri ile İyi İlişkiler İhracatı Artırdı

Komşu Ülkeler ve Türk Cumhuriyetleri ile İyi İlişkiler İhracatı Artırdı

7 yıl önce

Türkiye'nin Son Yıllarda Komşu Ülkeler ve Türk Cumhuriyetleri ile İlişkileri Geliştirme Çabaları Meyvelerini Vermeye Başladı.

Komşu Ülkeler ve Türk Cumhuriyetleri ile İyi İlişkiler İhracatı Artırdı, System.String[]
Türkiye'nin son yıllarda komşu ülkeler ve Türk Cumhuriyetleri ile ilişkileri geliştirme çabaları meyvelerini vermeye başladı. Arap ülkeleri ve Türk Cumhuriyetleriyle yaptığı ticaretin her geçen yıl büyüdüğü bildirildi. Son 5 yılda ihracat 2 katından daha fazla artarken, ithalat ise aynı seviyede kaldı. Türk ve Arap ülkeleri içinde 2010 yılında en çok ihracat 6 milyar dolar ile Irak'a gerçekleştirildi. İhracatta 3 milyar dolar ile  Birleşik Arap Emirlikleri ikinci sırayı, 2'şer milyar dolarla  Mısır,  Libya,  Suudi Arabistan ve  Suriye üçüncü sırada yer aldı.2006 yılında 85 milyar dolarlık ihracat yapan  Türkiye, bunun 13 milyar dolarını Arap ülkeleri ve Türk Cumhuriyetlerine gerçekleştirdi. Yine aynı ülkelerden 14 milyar dolarlık ithalat yapan  Türkiye'de ticari ilişkiler, o yıl 27 milyar dolar seviyelerinde oluştu. Karşılıklı ikili ilişkilerin gelişmesiyle ticaret verilerinde hızlı bir tırmanış yakalanırken, 2009 yılında 34 milyar dolarlık ticaretin yapıldığı bu ülkelerden 24 milyar dolarlık ihracat, 10 milyar dolarlık da ithalat gerçekleştirildi. Geçtiğimiz yıl ise  Türkiye, 28 milyar doları ihracat olmak üzere toplam 42 milyar dolarlık ticaret hacmine ulaştı. Türk Arap Ülkeleri İşadamları Derneği (TURAB) Genel Başkanı Doğan Narin,  Türkiye'nin Arap ülkeleri ve Türk Cumhuriyetleri ile olan ilişkilerinin her geçen yıl geliştiğini söyledi. TARİHİ YAKINLIK SEMPATİYE DÖNÜŞTÜBu gelişmede hükümet yetkililerinin üst düzeyde yaptıkları karşılıklı ziyaretlerin olumlu bir etkiye neden olduğuna dikkat çeken Narin,Türkiye'nin söz konusu ülkelerde çok iyi bir imaja sahip olduğunu, bu sayede de önümüzdeki yıllarda ticaretin daha rahat bir şekilde gelişeceğine inandıklarını vurguladı. İlgi alanlarındaki bu ülkelerle tarihten gelen bir yakınlık olduğunu vurgulayan Narin, bu yakınlığın sempatiye dönüştüğünü kaydetti. Arap ülkelerine giden işadamlarına, sadece  Türkiye'den gelmeleri nedeniyle bile özel bir ilgi gösterdiğini anlatan Narin, "Ayrıca ticari anlamdaki alt yapının artık oluşmasının yanı sıra bazı ülkelerle vizelerin kaldırılması da bizim için çok önemli bir avantaj oluşturdu.  Türkiye toplam ticaretinde Arap ülkeleri ve Türk Cumhuriyetlerinin yüzde 15 seviyelerinde paya sahip. Bu yıl paylarını daha da artırmak istiyoruz. 2011 yılında ihracatımızı 35 milyar dolar seviyelerine çıkarmak istiyoruz. Bu hedefimizi gerçekleştirmemiz hiç de zor değil. Çünkü artık tüm şartlar olgunlaşmış durumda. Tüm ülkelerle yaptığımız ticaret göz önüne alındığında genellikle cari açık veriyoruz. Ancak bizim sorumluluk alanımızdaki ticarette ise durum değişiyor. Çünkü daha 5 yıl öncesine kadar cari açık verdiğimiz ülkelerde şimdi, ihracat ithalatı ikiye katlıyor. Yani 5 yılda ithalat yerinde saydı, ihracat ise katlandı. Bu  Türkiye ekonomisi için sevindirici bir gelişme." dedi.

"Kurtlar Vadisi Vatan" Hüsranı! İzleyici Gelmedi, Necati Şaşmaz Salonu Terk Etti Soğuk Algınlığı Şikayetiyle Gittiği Hastanede, Kolları ve Bacakları Kesildi
Osmanlı Torunu İsyan Etti: Dedemin Evinden Rezaleti Kaldırın!