Son Dakika Haberleri: M.Zeki Kaba – Gönül Say Resim Sergisi

M.Zeki Kaba – Gönül Say Resim Sergisi

8 yıl önce

Toprak Sanat Galerisi, 2010-2011 Sanat Sezona 2 Sanatçının Eserlerinden Oluşan Bir Sergiyle Merhaba Diyor.

M.Zeki Kaba – Gönül Say Resim Sergisi, System.String[]
M.Zeki KABA

1958 Yılında Eskişehir'de doğdu.Eskişehir Maarif Koleji, Boğaziçi Üniversitesi Turizm Bölümü 1978 mezunu.Aynı dönem Boğaziçi Üniversitesi Güzel Sanatlar kulübü başkanlığı ve Animasyon kulübü kuruculuğunu yaptı.

1978-1982 Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Dekoratif sanatlar bölümü kayıtlı öğrencisi.Bu dönemde Osmanlı ve Ortadoğu minyatür sanatına ilgi duyup minyatür çalışmalarına başladı. 1987- 1996 yılları arasında New York Jafferson Yalley de ve Lucy Maxym kolleksiyonlarında yer alıp Macys ve Beverly Hills Gums da sürekli sergileri oldu.Sanatçı; Minyatür ve resim çalışmalarına bir süre ara verdikten sonra son üç yıldır Bodrum - Yalıkavakta çalışmalarına yoğu bir şekilde devam etmektedir.Sade bir anlatımla Bodrum resimleri yapan sanatçı; Bodrum kıyı pitoreskini bazen siyah-beyaz bazen gri tonlarda çalışırken doyumsuz resimler ortaya çıkmaktadır.Yaptığı yel değirmeni,tekneler,ve Bodrum evleri tablolarında mümkün olduğunca detaydan kaçan sanatçı yalın ve sade bir uslupla daha çok pastel tonlar kullanarak,şiirsel bir anlatımla fırçasından Bodrum'u tuvaline aktarmaktadır.

GÖNÜL SAY

1990 yılından bu yana figür ve karakalem çalışan sanatçı, çeşitli atölyelerde eğitimler aldıktan sonra, 1998 yılında hocası Asaf Zeki YÜKSEL ile yağlıboya çalışmalarına başladı.

Sanatçı; yok olmaya yüz tutmuş tarihi Selçuklu – Osmanlı eserlerindeki sanatı karışık teknikle tuvale aktararak günümüze taşımaya çalışmaktadır.
Tarihi kapılardaki desen ve motifleri tuvale yapmasıyla tanınan Say'ın bu sergisinde;tuvale aktardığı tarihi kapıların yanı sıra,çinilerdeki eşsiz çalışmaları ve Osmanlı paralarını kendi yarattığı bir teknikle izleyenlerde farklı bir izlenim bırakan tablolarda yer alacak.

Say,Halen Teşvikiyedeki atölyesinde çalışmalarına devam etmektedirler.


Esad'dan Küstah Afrin Yorumu: Türkiye Terörü Destekliyor ABD'den Son Dakika Afrin Açıklaması: Operasyon Sınırlı Olmalı!
Son Dakika! PYD/PKK'lı Teröristler Reyhanlı'nın Ardından Kilis'e de Roketle Saldırdı