Son Dakika Haberleri: Muğla Üniversitesi'nde Baskılara Dayanamadığını Söyleyen Öğretim Görevlisi İstifa Etti

Muğla Üniversitesi'nde Baskılara Dayanamadığını Söyleyen Öğretim Görevlisi İstifa Etti

9 yıl önce

Muğla Üniversitesi (mü) Beden Eğitimi Meslek Yüksekokulu (Beyso) Rekreasyon Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Ali Tekin, 5 Yıldır Yürütmekte Olduğu Bölüm Başkanlığı Görevinden İstifa Etti.

Muğla Üniversitesi'nde Baskılara Dayanamadığını Söyleyen Öğretim Görevlisi İstifa Etti, System.String[]
 Muğla Üniversitesi (MÜ) Beden Eğitimi Meslek Yüksekokulu (BEYSO) Rekreasyon Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Ali Tekin, 5 yıldır yürütmekte olduğu bölüm başkanlığı görevinden istifa etti.

Haksızlıklara ve baskılara dayanamadığını belirten Tekin, üniversitede çalışan meslektaşlarına yolladığı e-postalarla şu anki görevine başladığı 2004 yılından beri yaşadıklarını ve istifa gerekçelerini anlattı.

Yrd. Doç. Dr. Tekin, bölüm başkanı olduktan kısa bir süre sonra üniversite tarafından düzenlenen kokteylde bir profesörün, 150-200 kişinin önünde dayak yediğini anlattı. Dr. Tekin, hem idari hem adli yargılamada profesöre yumruk vurulduğunu söyleyebilen tek şahit olduğunu, diğerlerinin olayı görmemezlikten geldiğini söyledi.

BESYO özel yetenek sınavlarının yapıldığı 2008 yılı yaz döneminde rahatsızlandığını aktaran Ali Tekin, şunları kaydetti: "Muğla Devlet Hastanesi acil servisine gittim. Vertigo teşhisiyle iki gün rapor verildi. Onaylatmak için okuldan sevk talebinde bulundum, sevk kâğıdım üstüne saat yazılarak teslim edildi. Aynı gün raporumu verdim. Akabinde ise gerekçe gösterilmeden, bir yazıyla görevden alındım. Daha sonra idari soruşturma neticesinde, raporlu olduğumu söylemediğim gerekçesiyle uyarı cezası aldım. Üniversite rektörlüğüne ve o zamanki YÖK'e itiraz ettim fakat netice alamadım. Hem benim hem ailemin huzuru bozuldu. O günden beri psikolojik ilaç desteği almaktayım. Yürütmeyi durdurma talebiyle açtığım dava idare mahkemesinde kabul edildi ve bölüm başkanlığı görevime geri döndüm."

'Spor Psikoloji' dersini 2004 yılından beri kendisinin verdiğini belirten Yrd. Doç. Dr. Tekin, 2008 bahar döneminde sosyoloji ve psikoloji bölümünden öğretim elemanlarının yürüteceğini öğrendiklerini aktardı. Tekin, şöyle dedi: "Dr. Selçuk Özdağ ile birlikte Prof. Dr. İbrahim Yökaş'a, bunun doğru olmadığını, akademik çalışmalarıma ve şahsıma saygısızlık olarak kabul ettiğimi anlatmaya çalıştık ama kabul görmedi."

MÜ'de kimsenin kimseye güveninin kalmadığını, sırlarını paylaşan arkadaşların bile düşman olduğunu iddia eden Tekin, "İlk sıraya kendimi koyarak söylüyorum, şahsiyetsizleşiyoruz, insanlık vasıflarımızı yitiriyoruz. Kadrolar için kapışıyoruz. Doktor oluyoruz ama öğretim üyesi olamıyoruz. Birileri hemen öğretim üyesi olabilirken bazılarımız yıllarca kadro bekliyor. Yeniler doğal haklarını almışken bekleyenler, onları ister istemez hasım görüyor. Aralarını bulmaya çalışmak bile pahalıya patlıyor." diyerek tepki gösterdi.

Kimseyi suçlamadığını, üniversitesini karalamak gibi bir niyeti de olmadığını vurgulayan Ali Tekin, şunları söyledi: "Derslerimi, rızkımı geri almak için hukuk ve adalet sınırları içinde haklı mücadelemi, aynı dertten muzdarip arkadaşlarıma emsal oluşturabilmek için sonu nereye varırsa varsın sürdüreceğim. Şimdiki YÖK'e de başvuracağım. Allah, kadro bekleyenlere de kendilerine hakları verilen ve verilecek yeni öğretim üyesi arkadaşlara da yardımcı olsun." (CİHAN)


Esad'dan Küstah Afrin Yorumu: Türkiye Terörü Destekliyor ABD'den Son Dakika Afrin Açıklaması: Operasyon Sınırlı Olmalı!
Son Dakika! PYD/PKK'lı Teröristler Reyhanlı'nın Ardından Kilis'e de Roketle Saldırdı