Son Dakika Haberleri: Nakşibendi Hazretlerinin Türbesi'ne İnsan Akını

Nakşibendi Hazretlerinin Türbesi'ne İnsan Akını

7 yıl önce

Özbekistan'ın Buhara vilayetinde bulunan Muhammed Bahauddin Şeyh Nakşibendi Hazretleri'nin türbesi her gün yerli ve yabancı yüzlerce ziyaretçinin akınına uğruyor.

Nakşibendi Hazretlerinin Türbesi'ne İnsan Akını, System.String[]
Özbekistan'ın Buhara vilayetinde bulunan Muhammed Bahauddin Şeyh Nakşibendi Hazretleri'nin türbesi her gün yerli ve yabancı yüzlerce ziyaretçinin akınına uğruyor. Günün ilk ışıklarıyla türbenin bulunduğu külliyeye olan insan akını akşam saatlerine kadar devam ediyor. Ziyaretçilerin gün boyu eksik olmadığı külliyede okunan Kur'an-ı Kerim'in ardından hep birlikte dua ediliyor. Kimi kafile kimileri aileleriyle Nakşibendi Hazretleri'nin kabrini ziyarete geliyor. Müslüman ziyaretçiler, büyük alimin kabrinde daha huzurlu, sağlıklı ve barış dolu bir hayat için el açıp dua ederken, gayrimüslim ziyaretçiler ise sadece külliyeyi gezerek rehberlerden bilgi almakla yetiniyor. Ziyarete gelenler arasında  Özbekistan'ın dört bir tarafında gelen yerli insanlar kadar,  Türkiye,  Malezya,  Pakistan, ve diğer Müslüman ülkelerden gelenler de var. Asıl adı Muhammed Bahauddin Buhari olan Şeyh Nakşibendi Hazretleri'nin Buhara'daki ziyarete gelenler arasında her yaştan insan görmek mümkün. Nakşibendi Hazretleri'nin mezarını ziyaretine gelenler, genç yaşlı demeden el açıp dua ediyor; iyi dilek ve temennilerde bulunuyor.  Özbekistan hükümeti tarafından özel bir restorasyondan geçirilen geniş bir avluda bulunan Nakşibendi Hazretleri'nin kabrine  Cumhurbaşkanı  İslam Kerimov da ayrı bir önem veriyor. Kerimov, bölgeye yaptığı her ziyaret öncesinde Nakşibendi Hazretleri'nin kabrine uğruyor, Kur-an'ı Kerim okutup dua ediyor. Etrafı türlü ve renga renk desen ve süslemelerle nakşedilen ahşap bir yapı ile kaplı avlu ortasında yer alan Şeyh Nakşibendi Hazretleri'ni kabrinin çevresi mermerlerle kaplamış. Kabir etrafındaki ahşap mimarideki desenler ise göz kamaştırıyor. Merhum  Cumhurbaşkanı  Turgut Özal da ölümünde önce çıktığı Orta  Asya ziyareti sırasında Şeyh Nakşibendi Hazretleri'nin kabrini ziyaret etmiş ve külliyeye bir de maddi destekte bulunmuştu. Sovyetler Birliği dönemindeki baskıdan dolayı halkın yaklaştırılmadığı türbe, bağımsızlıkla(1991) birlikte tekrar insanların akınına uğramış. 1318 yılında Buhara'da dünyaya gelen Nakşibendi Hazretleri Hacegan Tarikatı şeyhi Muhammed Baba Semmasi'nin manevi terbiyesi altında yetişti. Gençliğinde Semerkand'a giden Nakşibendi Hazretleri Hanefi mezhebinden olup ahlak, ilim üzerine çalışmaları ve sohbetleri ile büyük kitleleri peşinden sürüklemiştir. Kurucusu olduğu Nakşibendi Tarikatı, Orta  Asya, İmam Rabbani zamanında  Hindistan'a yayıldı. Tarikat İstanbul'un fethinin hemen ardından Osmanlılar tarafından benimsendi. 73 yaşında vefat eden Nakşibendi Hazretleri hayatı boyunca savunduğu hakikat, Allah'ın kitabına sarılma ve Peygamber Efendimizin emirlerini yerine getirme olmuştur.

Otobüsün Önünü Kesen 15 Saldırgan, 5 Askeri Bayıltana Kadar Dövdü Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Mescid-i Aksa Çıkışı: Zalim Hükümdarlar Karşısında Susmayız
Kredi Derecelendirme Kuruluşu Fitch, Türkiye'nin Kredi Notunu Teyit Etti