Son Dakika Haberleri: Ordu'da modern fındık tekniklerinin uygulanması projesi tanıtıldı

Ordu'da modern fındık tekniklerinin uygulanması projesi tanıtıldı

10 yıl önce

Ordu Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Zeki Bostan, "Türkiye'de fındık üretiminde yüzde 75 gibi bir paya sahibiz, ancak bu duruma rağmen verim düşüklüğü üreticilerimizde moralsizliğe neden oluyor" dedi.

Ordu'da modern fındık tekniklerinin uygulanması projesi tanıtıldı, System.String[]
Ordu Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Zeki Bostan, "Türkiye'de fındık üretiminde yüzde 75 gibi bir paya sahibiz, ancak bu duruma rağmen verim düşüklüğü üreticilerimizde moralsizliğe neden oluyor" dedi.Prof. Dr. Zeki Bostan modern fındık tekniklerinin uygulanmasına yönelik eğitim projesi hakkında Üniversite Rektörlüğü'nde basın toplantısı düzenledi. Projenin Ziraat Odası ile birlikte ortaklaşa yapıldığını söyleyen Prof. Dr. Bostan şöyle konuştu: "Ülkemizin milli meyvesi olan ve dünya üretiminin yüzde 75'ini karşılayan fındık, Karadeniz insanı için vazgeçilmez bir üründür.  Ordu ili  Türkiye fındık üretiminin yüzde 30'unu karşılamaktadır.  Ordu ili eski üretim bölgelerinden biri olmasına rağmen diğer fındık üreten yörelerimiz gibi maalesef birim alanda düşük verim almaktadır. Üstelik  Ordu ilinde yoğun şekilde üretilmesine rağmen ortalama fındık verimi  Türkiye ortalamasının altındadır. Dekara 80-90 kilogram verim alınmaktadır. Bu kadar geniş bir alanda verimin düşük olması bahçelerin eski bakımsız ve geleneksel yetiştirme yöntemlerinin kullanılmasından kaynaklanmaktadır."Prof. Dr. Bostan, proje ile hedeflenenleri ise şöyle ifade etti: "Bu proje ile 19 ilçeden 22 grup halinde 440 fındık üreticisine eğitim verilecek.  Ordu Ziraat Odası Başkanlığı tarafından belirlenen önder çiftçilere modern fındık tarımı teknikleri eğitimi her yönü ile teorik ve uygulamalı olarak verilecektir. Eğitim faaliyetlerimizin ilk aşaması  Ordu Ziraat Odası'nda  Ordu merkez ilçeyi kapsayacak şekilde başlayacaktır. Aynı düzenleme ile hafta sonları olmak üzere bütün ilçeleri kapsayacak şekilde üreticilerimize ulaşılacaktır. Projenin uygulama kapsamında ise Eylül ayında model fındık bahçesi tesis edilerek fındık üreticilerimize pratik teknikler öğretilecektir. Ziraat Fakültemizin yürüttüğü modern fındık tekniklerinin uygulanmasına yönelik eğitim projesine katılan ve başarılı olan önder çiftçilere sertifika verilecektir."Proje için eğitimleri ODÜ Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü Öğretim elemanlarında Prof. Dr. Zeki Bostan, Prof. Dr. Turan Karadeniz, Doç. Dr. Tarık Yarılgaç ve Doç Dr. Ali İslam verecek. Toplantıya Ziraat Odası Başkanı Necat Avcı,  Ordu Ziraat Odası eski Başkanı Onur Şahin de katıldı.

Cadde Ortasında Tecavüze Uğrayan Kadına Yardım Etmek Yerine, Cep Telefonuyla Görüntü Çektiler İşte Herkesin Ankaralı Sandığı Gökçek'in Gerçek Memleketi
AK Parti Konya İl Başkanlığına, Eski Vekil Hasan Angı Atandı