Son Dakika Haberleri: Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Sivas Şubesi: Madımak Utanç Müzesi Yapılmalı

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Sivas Şubesi: Madımak Utanç Müzesi Yapılmalı

7 yıl önce

Sivas Demokrasi Platformu tarafından yapılan açıklamada, kamulaştırılarak Bilim ve Kültür Merkezi haline dönüştürülen eski Madımak Oteli'nin utanç müzesi yapılması talebi tekrarlandı.

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Sivas Şubesi: Madımak Utanç Müzesi Yapılmalı, System.String[]
Alevi kuruluşlar, bazı siyasi partiler ve sendikaların yer aldığı  Sivas Demokrasi Platformu tarafından yapılan açıklamada, kamulaştırılarak Bilim ve Kültür Merkezi haline dönüştürülen eski Madımak Oteli'nin utanç müzesi yapılması talebi tekrarlandı. Madımak Olayları'nın 18. yıldönümünde, provokatif olaylarda ölenler 2 Temmuz cumartesi günü anılacak. Anma programı öncesi bugün Cumhuriyet Meydanı'nda bir basın açıklaması yapıldı. Açıklamayı, Alevi kuruluşlar ile bazı siyasi parti ve sendikaların yer aldığı  Sivas Demokrasi Platformu adına  Pir Sultan Abdal Kültür Derneği  Sivas Şubesi Başkanı Hidayet Yıldırım yaptı. Madımak olaylarında yaşananların bir insanlık suçu olduğunu ifade eden Yıldırım, dönemin siyasi sorumluları ve olayda yer alan firarilerin yakalanarak yargı önüne çıkartılmasını istediklerini söyledi. Devlet tarafından kamulaştırıldıktan sonra Bilim ve Kültür Merkezi'ne dönüştürülen eski Madımak Oteli'nin utanç müzesi yapılması gerektiğini savunan Yıldırım, "Devlete ve  AK Parti hükümetine sesleniyoruz; Madımak Oteli'ni 'Bilim ve Kültür Merkezi'ne çevirme ve Madımak adını unutturmak gibi beyhude çabalardan vazgeçin.  Türkiye geçmişindeki bu utançla yüzleşmek, geleceğini de aydınlatmak zorundadır. Bu nedenle Alevi örgütlerinin, ailelerinin emek ve demokrasi güçlerinin sesine kulak verin. Madımak Oteli'ni bir 'utanç müzesine' dönüştürerek, bu katliamların lanetlenmesini sağlayın. Böylece, ortak yaşama kültürüne ve kardeşliğe de katkı sunun. " diye konuştu.  Pir Sultan Abdal Kültür Derneği  Sivas Şubesi Başkanı Hidayet Yıldırım, konuşmasının sonunda 2 temmuz gününün programını da açıkladı. Yıldırım, cumartesi günü saat 11. 00'de Ethembey Parkı önünde toplanacaklarını ve Mevlana Caddesi üzerinden yürüyerek  Atatürk Anıtı önüne geleceklerini ve çelenk bıraktıktan sonra da  Atatürk caddesi üzerinden eski Madımak Oteli önüne kadar yürüyeceklerini söyledi. Yıldırım basın açıklaması ve anma programını otel önünde yapacaklarını kaydetti. Bu arada, kent meydanında yapılan basın açıklaması öncesi polis geniş güvenlik önlemi aldı. Açıklamayı yapacak grup ile kaldırımı kullanan vatandaşlar arasında çevik kuvvet polisi set kurdu.

İstifası İstenen Melih Gökçek, Beştepe'de Erdoğan'ın Verdiği Öğle Yemeğine Katıldı Mersin'deki Hain Saldırının Faili PKK Çıktı, 11 Kişi Gözaltında
İstifası İstenen Balıkesir Belediye Başkanı 16.30'da Açıklama Yapacak