Son Dakika Haberleri: Pozitif Yaşam İçin Destek

Pozitif Yaşam İçin Destek

8 yıl önce

Sevil Çelik - Hıv/aıds ile Yaşayan Kişiler ve Yakınlarına Destek Olmak İçin Kurulan Pozitif Yaşam Derneği'nin Pozitif Yaşam Destek Merkezi'nden 5 Yılda 600'e Yakın Kişinin Faydalandığı Bildirildi

Pozitif Yaşam İçin Destek, System.String[]
Sevil Çelik - HIV/AIDS ile yaşayan kişiler ve yakınlarına destek olmak için kurulan Pozitif Yaşam Derneği'nin Pozitif Yaşam Destek Merkezi'nden 5 yılda 600'e yakın kişinin faydalandığı bildirildi. Pozitif Yaşam Derneği İletişim Sorumlusu Çiğdem Şimşek, AA muhabirine yaptığı açıklamada, derneklerinin HIV/AIDS ile yaşayanların geciken haklarını savunmak, dayanışma sağlamak ve toplumdaki ön yargıları yıkmak amacı ile internette 'HIV pozitif' isimli mesaj grubunda bir araya gelen duyarlı kişilerin attıkları adımlarla 2005'te kurulduğunu belirtti.

 Türkiye'deki HIV/AIDS ile yaşayan kişilerin hiçbir alanda ayrımcılık ile karşılaşmamasını, tüm HIV/AIDS ile yaşayan kişilerin tedaviye kolayca ve ücretsiz ulaşabilmesini ve HIV pozitif kişilerin de diğerleriyle eşit haklara sahip olmasını sağlamak için çalıştıklarını ifade eden Şimşek, şöyle konuştu:

'Sağlık Bakanlığı'nın 2009 Haziran ayı verilerine göre Türkiye'de 3 bin 671 HIV pozitif kişi bulunuyor. Amacımız, HIV/AIDS ile yaşayan kişilere ve birinci dereceden yakınlarına destek olmak, AIDS konusundaki ön yargıları yıkmak ve HIV/AIDS ile yaşayan kişilerin yaşamlarını kolaylaştırmak. Bu konuda çeşitli kuruluşların da desteğiyle projeler yürütüyoruz.'- 'HALEN BİLİNMİYOR'-Şimşek, toplumda halen birçok kişinin HIV hakkında yeterli bilgi sahibi olmadığını, birçok kişinin HIV ve AIDS'in aynı olduğunu düşündüğünü belirtti.

HIV'in insan bağışıklık yetmezliği virüsü olduğunu, bu virüsün insan bağışıklık sisteminin zayıflamasına ve tedavi altına alınmadığı durumda etkisiz hale gelmesine neden olduğunu ifade eden Şimşek, şunları anlattı:

'AIDS ise HIV tarafından oluşturulan ve edinsel bağışıklık yetmezliği sendromu olarak adlandırılan bir hastalıklar bütünüdür. Birçok kişi HIV ile yaşayan kişilerin öleceğini ya da bunun bir tedavisi olmadığını düşünüyor. Bulaşma yolları hakkında da halen birçok kişide soru işareti var. Biz aynı zamanda bunları da ortadan kaldırmaya çalışıyoruz. İnsanlar halen HIV ya da AIDS'ın sadece marjinal kişilere ve gruplara özgü olduğunu düşünüyor ancak birçok farklı meslek ve yaş grubundan kişiler bizden destek alıyor.'- DESTEK MERKEZİ-Şimşek, Pozitif Yaşam Destek Merkezi'nin dernekleri bünyesinde 5 yıldır faaliyet gösterdiğini belirtti. Derneklerinin uzmanlaşmış çalışanlarıyla HIV/AIDS ile yaşayan kişiler ve yakınları için beslenme, tıbbi, psikolojik, hukuki ve sosyal hizmet desteği gibi konularda danışmanlık hizmeti verdiğini söyleyen Şimşek, şunları kaydetti:

'Merkezimiz ücretsiz olarak sağladığı destek hizmetlerinin yanı sıra HIV/AIDS ile yaşayan kişilerin gelişimleri için eğitimler, seminerler ve sosyal etkinlikler düzenliyor. Merkezimiz yalnızca HIV/AIDS ile yaşayan kişiler ve yakınlarına yönelik hizmet veriyor. Ücretsiz olarak hizmet almaya başlamak için destek merkezi çalışanlarıyla iletişime geçmek ve randevu almak yeterli. 5 yılda merkezimizden 600'e yakın kişi yararlandı.'

(SEÇ-MRT-ECN) - GAZİANTEP


Erdoğan'ın Afrin Resti Sonrası ABD'den Yeni Çıkış: Türkiye'nin Endişelerini Gidermeyi Hedefliyoruz ÖSO Askerleri PYD/PKK Militanlarını Böyle Esir Aldı
ÖSO'nun Kontrolü Sağladığı Burseya Dağı'nda Çatışmalar Çıktı, Kamera Anbean Kaydetti