Son Dakika Haberleri: 'Sakin Şehir' İlan Edilen Taraklı'da Büyük Sevinç

'Sakin Şehir' İlan Edilen Taraklı'da Büyük Sevinç

7 yıl önce

Uluslararası Cittaslow (Sakin şehir) ağına tarihi Osmanlı evleri ve huzuruyla öne çıkan Sakarya'nın Taraklı ilçesinin de dahil edilmesi sevinçle karşılandı.

'Sakin Şehir' İlan Edilen Taraklı'da Büyük Sevinç, System.String[]
Uluslararası Cittaslow (Sakin şehir) ağına tarihi Osmanlı evleri ve huzuruyla öne çıkan  Sakarya'nın  Taraklı ilçesinin de dahil edilmesi sevinçle karşılandı.  Sakarya'nın  Taraklı Belediye Başkanı Tacettin Özkahraman, yaptığı açıklamada  Taraklı'nın 'Sakin Şehir' ilan edilmesinin öncelikle ilçenin tanıtımına büyük katkı sağlayacağını ve tarihi dokunun sıkı bir şekilde korunacağını söyledi. Bölgeye has geleneksel yaşam tarzı, kültür, el sanatları ve geleneksel gıda üretiminin korunacağını ve teşvik edileceğini ifade eden Özkahraman, "Sakin Şehir ilan edilen yerle ilgili uyulması gereken 59 kriter var. Bu kriterler 'Sakin Şehir' ilan edilen yerin kesinlikle muhafazasını öngörüyor. Öncelikle tarihi doku sıkı bir şekilde korunacak. Geleneksel gıda üretimi devam ettirilecek. Organik tarım teşvik edilecek. Geleneksel el sanatları yaşayacak ve korunacak. Kısaca tarihi ve yaşam tarzı korunarak ön plana çıkacak. Özetle kültürümüz dünyaya tanıtılacak. " dedi. ALTTAN ISITMALI 494 YILLIK CAMİTaraklı'da ahşap Osmanlı evleri yanı sıra Osmanlı Sadrazamlarından Yunus Paşa tarafından 1517 yılında  Mimar Sinan'a yaptırılan  Kurşunlu Camii büyük ilgi görüyor. Bu güne güne kadar onlarca deprem gören cami hala dimdik ayakta duruyor. 494 yıllık caminin mimari özellikleri de dikkat çekiyor.  Mimar Sinan, yapıya taş bloklar yerleştirirken taşın ortalarını oyup demir çubuk koyduktan sonra üzerine harçtan çok eritilmiş kurşun döktürmüş. Cami bu sebeple sağlamlığı ile ender eserlerden biri. Ayrıca yanında bulunan hamamdan döşenen tesisatla cami alttan ısıtılmış.  Taraklı, Osmanlı topraklarına ilk katılan ve tarihi İpek Yolu üzerinde bulunan bir yer. İlçedeki cami ve evler eşsiz mimariye sahip.

Alışveriş Fişindeki Külot Evliliği Bitirdi AK Parti'den İstifa Etmeyen Başkanlara Bir Uyarı Daha: İstişareye Uymayan Davanın Neferi Değildir
Erdoğan'dan Çok Sert Mesaj: Nerede Bize Yönelik Taciz Varsa, Bir Gece Ansızın Vurabiliriz