Son Dakika Haberleri: "Somuncu Baba" Maketi İstanbul'daki Miniaturk'te

"Somuncu Baba" Maketi İstanbul'daki Miniaturk'te

7 yıl önce

İstanbul'daki Miniaturk Parkı'na, Malatya'nın Darende ilçesindeki Somuncu Baba Külliyesi'nin maketi de konuldu.

Antik çağdan Bizans'a, Selçuklu Devleti'nden Osmanlı İmparatorluğu dönemine kadar yakın coğrafyadaki 120 mimari eserin küçük maketlerinin sergilendiği İstanbul'daki Miniaturk Parkı'na, Malatya'nın Darende ilçesindeki Somuncu Baba Külliyesi'nin maketi de konuldu.

Malatya'yı temsil eden tek eser olarak maketin parka yerleştirilmesinden sonra ilk ziyaretçilerinden biri de maketin yapımında sponsor olan Hulusi Efendi Vakfı Mütevelli Heyet Başkanı Hamit Hamidettin Ateş oldu.

Maketi inceleyen Hamidettin Ateş'e çalışma hakkında bilgiler verildi.

Ateş, Somuncu Baba Külliyesi'nin her yıl yerli ve yabancı binlerce ziyaretçiyi ağırlayan Türkiye'deki inanç turizminin önemli durakları arasında yer aldığını belirterek, buranın daha geniş kitlelerce tanınmasını amaçladıklarını ve maketin Miniaturk'te yer almasından mutlu olduklarını söyledi.

Miniaturk İşletme Müdürü Resul Erkan da Somuncu Baba Külliyesi maketinin, kabri Darende'de bulunan Şeyh Hamidi Veli'nin (Somuncu Baba) üne kavuştuğu Bursa Ulu Cami maketinin yakınında bulunduğunu ve özellikle o bölgeye yerleştirildiğini söyledi.

Erkan, parkı 2010 yılında 744 bin 42 kişinin ziyaret ettiğini bildirdi.

Miniaturk hakkında bilgiler veren Resul Erkan, 2 Mayıs 2003 tarihinde büyük bir törenle ziyarete açılan ve toplam 60 bin metrekare alan üzerine kurulan Miniaturk'te, 15 bin metrekare maket alanı, 40 bin metrekare yeşil ve açık alan, 3 bin 500 metrekare kapalı alan, 2 bin metrekare havuz ve su yolu bulunduğunu ifade etti.

-9 DİLDE TANITIM-

Yerli ve yabancı turistlerin İstanbul turunda ilk adresi olan Miniaturk'ün, kısa sürede muhteşem bir Türkiye turu atmak isteyenler için de ideal bir mekan olduğunu söyleyen Erkan, Somuncu Baba Külliyesi maketinin de yer aldığı adeta bir "Türkiye Vitrini" olan Miniaturk'ün, her gün 09. 00-18. 00 saatleri arasında ziyarete açık olduğunu ve 9 dilde sesli tanıtım yapıldığını kaydetti.

Somuncu Baba Külliyesi maketini parktaki eserlerin imal edildiği atölyede üreten Nihat Ökten de çalışmanın teknik detayları hakkında bilgi aktardı. Ökten, eserin dış mekana dayanıklılığı açısından gerekli testlerden geçirildiğini belirtti.

- İSTANBULAdnan Oktar'ın Kediciği Ceylan Özgül'den Yeni Bombalar: İçeride Her Türlü İşkence Yapılıyor Annesi Hastanede İlaç Verilerek Öldürülen Ünlü İsim Cenk Eren Çıktı

Hıncal Uluç'tan Mehmed Bir Cihan Fatihi Dizisine Ağır Eleştiri: Bu Ne Reziiliktir