Son Dakika Haberleri: Talaş Mangal Kömürü Oldu, Ayda 100 Bin Ağaç Kurtulacak

Talaş Mangal Kömürü Oldu, Ayda 100 Bin Ağaç Kurtulacak

9 yıl önce

Talaştan Üretilen Mangal Kömürü Sayesinde Yüz Binlerce Ağaç Artık Kesilmeyecek.

Talaş Mangal Kömürü Oldu, Ayda 100 Bin Ağaç Kurtulacak, System.String[]
Talaştan üretilen mangal kömürü sayesinde yüz binlerce ağaç artık kesilmeyecek.

Sektör temsilcilerine göre Bursa'da ortalama aylık 500 ton civarında mangal kömürü tüketiliyor, bu da 15 yaşındaki 100 bin ağacın kömür için kesilmesi demek. Bazı üreticilerin çöpe dökmek zorunda kaldığı talaştan üretilen mangal kömürü ile sadece Bursa'da her ay 100 bin ağaç kurtulmuş olacak.

Ak Kömür tarafından imal edilen yüzde 100 yerli Green Coal mangal kömürünün, odun kömürünü tarihe karıştıracağı ve ağaç katliamına son vereceği bildirildi.

Green Coal Bursa Bölge Bayii Nurettin Bilbay, talaştan üretilen mangal kömürünün, odun kömürünü tarihe karıştıracağını ve ağaç katliamına son vereceğini söyledi.

Bilbay, "Bu ürün tüketici için daha cazip. İs, pis, duman gibi çevreyi rahatsız eden hiçbir olumsuzluğu yok. Alev almıyor, koku yapmıyor, yüzde 100 talaşla üretilmiş. Ağaç kesilmemesi ve doğal dengenin korunmasında bu kömür etkili olacak. Öyle sanıyorum ki yakında eski geleneklerle yapılan odun kömürleri tarihe karışacak" dedi.

Green Coal mangal kömürünün modern ambalajlar içerisinde tüketiciye sunulduğunu kaydeden Bilbay, "Çevre dostu bu kömürü, orijinal karton ambalajlar içerisinde tüketiciye sunmaktayız. Yani kullanım sonrası saklama kolaylığı da var" diye konuştu.

Nurettin Bilbay, Bursa'da aylık ortalama 500 ton mangal kömürü tüketildiğini, bunun da 15 yaşında 100 bin ağaca tekabül ettiğini öne sürdü. Şimdilik Bursa'da 100 ton kömür satışı rakamına ulaştıklarını anlatan Bilbay, kömürün yüzde 100 yerli ürün olduğunun altını çizdi.

Öte yandan Green Coal mangal kömürü; yüksek verimi, düşük kül miktarı ve yüzde 100 doğallığı, dumansız, kokusuz ve kıvılcımsız oluşuyla da kebapçıların tercihi olmaya başladı.

Bursa'nın meşhur firmalarından Melike Döner'in sahibi Eyüp Solmaz, talaştan üretilen mangal kömürüyle yüz binlerce ağacın kesilmekten kurtulacağını kaydetti.

Solmaz, "Normal mangal kömürünün ateşi bir buçuk saat etkili olurken bu kömür 4-5 saat ateş verebiliyor. Hem tasarruf sağladık hem de verimi artırdık. Bu yeni ürün doğal dengenin korunmasında önemli rol oynamakta, ormanların kesilmesi ve yok olmasına adeta son vermektedir. Ürünü kullanmaya başladığımız günden bu yana önemli sonuçlar aldık. Alev oluşmuyor, duman ve koku yok. Uzun ve dayanıklı bir kömür. Odun talaşından yapıldığı için çevre dostu, yani orman atıklarının ekonomiye kazandırılmasını sağlıyor. Üstelik kömür, uzun süre dayanıklılığıyla da ekonomik bir özelliğe sahip" diye konuştu.

(CİHAN)


Balkona Kahve İçmeye Çıkan Oyuncu Blanca Blanco, Yarı Çıplak Paparazzilere Yakalandı Rakipleri Zirve Yaparken Nazlı Çelik, Reytinglerde Dibi Gördü
Son Dakika! Erdoğan'dan Almanya'ya PKK Tepkisi: Sen Nasıl Devletsin?