Son Dakika Haberleri: Torba Yasayla Gelen Af İkinci El Otomobil Piyasasını Hareketlendirecek

Torba Yasayla Gelen Af İkinci El Otomobil Piyasasını Hareketlendirecek

7 yıl önce

Okar Otomotiv Yönetim Kurulu Başkanı Sami Nacaroğlu, Torba Yasa ile Gelen Af Sonrası İkinci El ve Kullanılmış Oto Pazarının Hareketleneceğini Söyledi.

Torba Yasayla Gelen Af İkinci El Otomobil Piyasasını Hareketlendirecek, System.String[]
 Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Otomotiv Meclis Üyesi ve Okar Otomotiv Yönetim Kurulu Başkanı Sami Nacaroğlu, Torba Yasa ile gelen af sonrası ikinci el ve kullanılmış oto pazarının hareketleneceğini söyledi. Türkiye'de yaklaşık 14 milyon araç olduğunu söyleyen Nacaroğlu, "Piyasadaki bu araçların bir çoğu vergisini, bandrolünü, trafik sigortasını ve cezasını ödememiş halde duruyor. Yeni yasayla birlikte borçların sadece ana parası ödenecek ve faizleri silinecek. Bu araç sahipleri için bir fırsattır. İnsanlar bu borçlardan kurtulunca aracını değiştirecek ya da satacak. Araba açığa çıkacak. Problemli aracı kimse almaz. Vergi borcu olan aracı kimse almaz. Bu borçların ödenmesiyle birlikte kullanılmış oto piyasasında hareketlilik artacak." dedi.

2010'DA REKOR SATIŞ OLDU

2010 yılında otomotivcilerin 450 binlik bir satış planladıklarını ancak ciddi bir taleple karşılaşıldığın kaydeden Nacaroğlu, "2010'da Mart ayına kadar sektör için sıkıntılı günler vardı. 450 binlik bir pazara göre plan yapılmıştı. Mart'tan sonra talepte ciddi bir çıkış oldu. 765 bin ile yılı kapattık. Sıfır araçlara bu kadar talep olacağını öngörülmediğinden siparişlerde biraz gecikme oldu. Nisan'da sipariş verilen araç Haziran'da gelebildi. Geçen yıl piyasada ciddi bir güven oluştu. Bankalar tüketici kredilerinin önünü açtı ve Merkez Bankası bile müdahale etmek durumunda kaldı." ifadesini kullandı. Nacaroğlu, bölge ülkelerde yaşanan olaylar, akaryakıt fiyatlarındaki artış ve Merkez Bankası'nın piyasalara ve bankalara müdahelesi nedeniyle 2011'de sıfır araç satışlarında biraz durgunluk yaşanacağını söyledi. Sıfır araç satışında 765 bin rakamının yakalandığını kaydeden Sami Nacaroğlu, "İkinci el ve kullanılmış oto pazarında da 3 misli artış yaşandı. Geçen yıl Mayıs-Aralık 2010 yılı Noterler Birliği verilerine göre kullanılmış oto satışı 2 milyon 636 bin adet. Bu rakam noter işlem adedi. İkinci el ve kullanılmış oto satan işletmeler, bu arabaları üzerlerine alıyor ve tekrar satıyor. Mükerrer işlem de olabiliyor ama yine de geçen yıl ciddi bir işlem yapılmış." diye konuştu.

NOTER SATIŞI TİCARETİ SAĞLAMLAŞTIRDI

Otomotivciler olarak geçmişte araç alım ve satışı yaparken noterlerin kalkmasını istediklerini hatırlatan Sami Nacaroğlu, "Ancak Noterler Birliği çok ucuz bir rakama fiyatı çekti ve bu işi başardı. Noter satışları işin kayıt altına alınmasında önemli bir faktör. Daha önce 400 liralık masraflar olduğu için alıcılar aracı üzerine almadan müşteri adına satılıyordu. Şu an biz ikincielotomobilim.com olarak aldığımız bütün araçları üzerimize alıp satıyoruz. Ticaret sağlamlaştı. Geçmişte bir aracın ruhsatı başkasındayken 3-4 kez el değiştirir çeşitli sıkıntılar oluşurdu. Bu artık sona erdi." şeklinde konuştu. Sıfır araçta online tescil ve plaka işlemlerinin bayilerde yapılacağını kaydeden Nacaroğlu, "Şu an Ankara'da birkaç bayide bu işlemler yapılıyor. 2011 içinde tüm Türkiye'de yaygınlaşacağını da düşünüyorum. Araç satışında ciddi bir rahatlama getirecek. Online satış ile takipçilik de azalacak. Elektrikli otomobil konusunda hükümet ÖTV'yi düşük tutarak doğru bir karar verdi. ÖTV'nin düşük tutulması önemli. Dizel araç baz alınarak yapıldığını düşünüyorum. Vatandaşlar dizel araç almak yerine elektrikli araç tercih edebilecek." dedi. - ADANA


Düğünleri Kabusa Döndü! Davetlilerden Biri Damat Rolü Yaparak Gelin ile Birlikte Oldu Gezi Dönüşü Facia! Tur Otobüsü Yol Kenarındaki Ağaçlara Çarptı: 13 Ölü, 42 Yaralı
Hülya Avşar, Gupse Özay'a Açıkça Sordu: Barış Sana Niye Bakıyor?