Son Dakika Haberleri: Türkiye'nin En Büyük Kaktüs Çiftliğini Kurdu

Türkiye'nin En Büyük Kaktüs Çiftliğini Kurdu

7 yıl önce

Ziraat mühendisi Zeki Kırkım (31), Muğla'nın Bodrum ilçesinde kurduğu 5 dönümlük çiftlikte binlerce kaktüs üreterek iç pazarda satıyor.

Türkiye'nin En Büyük Kaktüs Çiftliğini Kurdu, System.String[]
Ziraat mühendisi Zeki Kırkım (31),  Muğla'nın  Bodrum ilçesinde kurduğu 5 dönümlük çiftlikte binlerce kaktüs üreterek iç pazarda satıyor.  Türkiye'nin en büyük kaktüs çiftliğini kuran Kırkım, binden fazla türde toplam 100 bin civarında kaktüs yetiştiriyor. Dünya üzerinde ise 12 bin kaktüs çeşidi buluyor. Kırkım'ın dedesi Halil Kırkım, 1960 yılında gittiği  Almanya'da bir kaktüs çiftliğinde çalışarak yetiştiriciliğini öğrenmiş,  Türkiye'ye dönünce de hobi olarak yapmaya başlamış. Kaktüsleri eve sığmaz olunca 500 metrekarelik ilk serasını kurmuş. Ürettiği kaktüsleri de İstanbul, İzmir ve Ankara gibi büyük şehirlere götürerek satmaya başlamış. Kendini iyice geliştiren Kırkım, 1974 yılında ilk defa tohumdan kaktüs yetiştirmiş. Bu arada da tecrübelerini, ziraat mühendisi torunu Zeki Kırkım'a aktarmış.  Denizli'de de kaktüs yetiştirip satan Halil Kırkım, 74 yaşında vefat etmiş. Dedesiyle birlikte  Denizli'de yıllarca kaktüs yetiştirip satan Zeki Kırkım da artan talepleri karşılamak üzere çiftlik kurmaya karar vermiş. Dedesinden öğrendikleriyle doğa şartlarının uygunluğu sebebiyle yedi yıl önce  Bodrum'da Kaktüs Cenneti'ni kurmuş.  Güvercinlik köyü Maya kavşağında kurduğu çiftlikte binden fazla türde toplam 100 bin civarında kaktüs yetiştiren Kırkım, dünya üzerinde Arizona çöllerinden  Güney Afrika'ya, Sicilya'dan  Meksika'ya kadar yaklaşık 12 bin kaktüs çeşidi bulunduğunu söylüyor. 3 santimetreden 4 metreye, 50 gramdan 500 kilograma kadar çeşitli renk ve biçimlerde kaktüsler olduğunu kaydederek, vahşi güzelliğinin yanısıra yavaş ve kolay büyümeleri, uzun ömürlü olmaları sebebiyle sabrın ve sevginin sembolü olduklarını ifade ediyor. Kaktüslere ilgisinin dedesi sayesinde çocukluğunda başladığını anlatan Zeki Kırkım, eğitimini de bu yönde aldığını belirtiyor: "İnsanlık tarihinde ilaç ve keyif verici madde üretiminde kullanıldıktan sonra günümüzde evlerde ve bahçelerde, vahşi ama dingin bir güzellikle duran kaktüslere ilgi her geçen gün artıyor. Özellikle Kızılderililerin, savaştan önce kaktüsten elde edilen bir içecekle cesaretlerini arttırdığı biliniyor. "Kırkım, fiyatları 3 liradan başlayıp 35 bin liraya varan kaktüslere, yerli ve yabancı turistlerin yanısıra bölgeye yerleşmekte olan İngilizlerin de büyük ilgi gösterdiğini söylüyor. İşinin inceliklerini ise şöyle anlatıyor: "Kaktüsün en kalitelisi, tohumundan yetişeni. Kaktüs yetiştirmek, zahmetli ve zaman alan bir iş. Aylarca susuz yaşayabilen, dayanıklı bir bitki. Dikkat edilmesi gereken en önemli husus, toprağı kurumadan su vermemek. Islaklığı sevmediği için fazla sulanınca kökleri çürüyor. Diğer bir önemli özelliği de kireçli toprağı sevmemesi, onun için toprağını ithal ediyoruz. Gübresini de eksik etmemek gerekiyor. "Zeki Kırkım,  Çin'den kaktüs ithali sebebiyle işlerinin azalmaya başladığını belirterek, bu durum karşısında bahçe bitkilerine yöneldiklerini sözlerine ekliyor.

Takipçisinden Seda Akgül'e Ahlaksız Teklif: Dost Hayatı Yaşayabiliriz Game Of Thrones Oyuncusundan +18'lik Film İtirafı: Oynamak İçin Okulu Bıraktım
Antalya'da Toplanan 600 Kişilik Grup, Suriyelilere Saldırmak İstedi