Son Dakika Haberleri: Yargıtay Cumhuriyet Savcıları'nın Başı Balgat'ta Göğe Erecek

Yargıtay Cumhuriyet Savcıları'nın Başı Balgat'ta Göğe Erecek

7 yıl önce

Yargıtay Cumhuriyet Savcıları'nın Balgat'ta yeni kiralanan 23 katlı binaya taşınması planlanıyor.

Yargıtay Cumhuriyet Savcıları'nın Başı Balgat'ta Göğe Erecek, System.String[]
Yargıtay Cumhuriyet Savcıları'nın Balgat'ta yeni kiralanan 23 katlı binaya taşınması planlanırken, Yargıtay Başkanı Nazım Kaynak'ın Yargıtay Daire Başkanları'na "2 yıl içinde dosyaları bitirirseniz, lojistik destek konusunda ne gerekiyorsa yerine getirilecek" sözü verdiği öğrenildi. Yaklaşık 1.3 milyon dosyanın 2 yıl içinde karara bağlanması durumunda kurulmaları yılan hikayesine dönen İstinaf Mahkemeleri'ne de ihtiyaç kalmayacağı belirtiliyor.

Yargıtay Başkanlar Kurulu ilk kez 8 Ekim Cumartesi günü Eskişehir'de toplandı. Ankara'dan Yüksek Hızlı Tren (YHT) ile Eskişehir'e giden Yargıtay Başkanı Nazım Kaynak, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Hasan Erbil ve 15 Ceza Dairesi ile 23 Hukuk Dairesi Başkanı, Başkanlar Kurulu toplantısını Eskişehir Adalet Sarayı'nda gerçekleştirdi. Toplantının ana gündem maddesi ise iş yükü oldu.

Yargıtay'da 1 milyonu ceza daireleri ve Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı olmak üzere yaklaşık 1, 3 milyon dosya karara bağlanmayı bekliyor. Yargıtay'da her yıl yaklaşık 50 bin dosya zamanaşımı nedeniyle düşerken, sayı her yıl yüzde 15 artıyor. Sık sık iş yükü ve zamanaşımı yüzünden yaşanan mağduriyetler nedeniyle eleştirilen Yargıtay'ın üye sayısı yapılan düzenlemeyle 387'ye çıkarıldı. Yaşanan hâkim sıkıntısı ise Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'nun Güz Kararnamesiyle aşılmaya çalışıldı. 190 tetkik hâkiminin Yargıtay'a atanmasıyla birlikte tetkik hâkimi sayısı 810'a çıktı. Yeni tetkik hâkimlerinin dairelere 8-10 kişilik gruplar halinde görevlendirildiği öğrenildi.

-SAVCILAR YENİ BİNAYA TETKİK HAKİMLERİ BAŞSAVCILIĞA-

Eşkişehir'de gerçekleştirilen Başkanlar Kurulu'nda tetkik hâkimlerinin Yargıtay'ın hangi binasında görev yapacakları konusu da gündeme geldi. Hukuk ve Ceza Dairelerinin sayısının artırılmasıyla yaşanan mekan sıkıntısı ceza dairelerinin Emekli Sandığı'nın Kızılay'daki binasına taşınmaları ile çözülmüştü. Yargıtay, yeni tetkik hakimleri için de MHP Genel Merkezi'nin bitişiğinde bulunan Ankara'nın en büyük binalarından birisini kiraladı. Beş yıllığına ve aylık 195 bin liraya kiralanan 23 katlı binaya tetkik hakimlerinin taşınması planlanırken Kurul'da halen TRT'nin eski binasında hizmet veren Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'nın buraya taşınması gündeme geldi. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Erbil'in de bu görüşe onay verdiği öğrenildi. Başsavcılığın önümüzdeki günlerde 23 katlı binaya taşınacağı, tetkik hakimlerinin de dairelere yakın olmak için Başsavcılık binasında görev yapacakları belirtildi.

-1 YILDA 900 BİN DOSYA KARARA BAĞLANACAK-

Yargıtay'ın 430 tetkik hakimi ihtiyacı bulunuyordu, HSYK'nın son atamasıyla bu sayı 240'a düştü. Yaklaşık 250 -300 civarında hakim ve savcının da kısa süre içinde kurs için Yargıtay'da işbaşı yapacağı kaydedildi. Yargıtay iş yükünü hafifletecek ve yargılamayı hızlandıracak formül arayışları devam ederken, Yargıtay Başkanı Kaynak'ın Kurul toplantısında Başkanlara, "2 yıl içinde dosyaları bitirirseniz, tetkik hakimi, personel gibi lojistik destek konusunda ne gerekiyorsa yerine getirilecek" sözü verdiği öğrenildi. Yargıtay'daki üye, tetkik hakimi ve personel sayısının artırılmasıyla daireler iki heyet halinde çalışmalarına başladı. Öğleden sonra müzakere yapmayan bazı dairelerin çalışmaları hızlandırmak için öğleden sonra da toplantılar yaptığı öğrenildi. Her yıl Yargıtay'a yerel mahkemelerden yaklaşık 350 bin dosya geliyor. Yeni gelen tetkik hakimleriyle bir adli dönem içinde Yargıtay'da 900 bin dosyanın karara bağlanması hedefleniyor.

-İSTİNAF MAHKEMELERİNE GEREK KALMAYACAK-

Davaların karara bağlanması konusunda yapılan hesaplar tutarsa Yargıtay'daki dosyaların sayısının 2 yıl içinde eriyeceği belirtiliyor. Bu durumda kurulmaları 2005 yılından beri ertelenen İstinaf Mahkemeleri'ne de gerek kalmayacağı yorumları yapılıyor.

Öte yandan İş Yükünün Azaltılması Amacıyla Mevzuatta Yapılması Gereken Değişiklikleri Belirleme Komisyonu'nun önümüzdeki günlerde toplanarak, Yargıtay'ın işyükünün azaltılması konusunda yapılması gereken yasal düzenlemeler hakkında bir çalışma yapacağı öğrenildi. Bu komisyonda alınan kararların yasa teklifi olarak Adalet Bakanlığı'na iletileceği kaydedildi.

-KURUL HIZLI TRENDEN MEMNUN KALDI-

Ankara'dan Yüksek Hızlı Tren ile Eskişehir'e giden Yargıtay Başkanı, Başsavcısı ve Daire Başkanları'nın bu yolculuktan memnun kaldıkları belirtilirken, bir sonraki Başkanlar Kurulu'nun da bir diğer hızlı tren hattına sahip olan Konya'da toplanmasının gündeme geldiği öğrenildi. - Ankara


Bizim Hikaye'de Barış ve Filiz Dudak Dudağa! Cemil Kahrolacak Define için 21 Metre Tünel Kazan Şüpheliler, Suçüstü Yakalanınca Jandarmaya Rüşvet Teklif Etti
ABD'den Küstah Afrin Çağrısı: Türkiye'yi Böyle Bir Adım Atmamaya Çağırıyoruz