1 Aralık Dünya Aıds Günü - Son Dakika

1 Aralık Dünya Aıds Günü

01.12.2011 16:20
1 Aralık Dünya Aıds Günü, System.String[]

Trakya Üniversitesi (TÜ) İnfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç.Dr.Aygül Doğan Çelik, HIV'li kişilerin tedaviye erişmesi halinde, 10 yıl içinde HIV'in tüm dünyada yüzde 95 oranında azalacağını belirtti.

Trakya Üniversitesi (TÜ) İnfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Aygül Doğan Çelik, HIV'li kişilerin tedaviye erişmesi halinde, 10 yıl içinde HIV'in tüm dünyada yüzde 95 oranında azalacağını belirtti.

Çelik, AA muhabirine yaptığı açıklamada, günümüzde dünyada yaklaşık 33,5 milyon HIV hastasının bulunduğunu bunun 2,6 milyonunun çocuklardan oluştuğunu söyledi.

HIV'in günlük sosyal ilişkilerle bulaşmayacağını vurgulayan Çelik, şunları kaydetti:

" Türkiye'de hastalığın yayılımı ve görülme sıklığı dünyadaki diğer ülkelere göre düşük olmakla birlikte 2010 yılı verilerine göre ülkemizde kayıtlı 4 bin 525 HIV virüsü taşıyan hasta var ve her yıl eklenen hasta sayısı artmaktadır. Son yılda eklenen kayıtlı hasta sayısı 500'dür. Bu da ülkemizdeki hasta sayısının hızla artmaya devam ettiğini göstermektedir. Sadece erişkinler değil bebek, çocuk, genç, yaşlı, kadın ve erkekler bu hastalığın tehdidi altındadır.

Hastalıkta en sık bulaşma yolu korumasız heteroseksüel ve homoseksüel cinsel ilişkidir. Bunun yanında kan ve kan ürünleri nakli, başkalarıyla ortak kullanılan iğneler, açık yaraya HIV'li kanın bulaşması, hamilelik sırasında ve emzirme döneminde anne sütü ile bebeğe geçiş diğer bulaşma yollarıdır. Nezaket öpüşmesi, dokunma, sarılma yiyecek ve içeceklerin paylaşılması, el sıkma, aynı havuzda yüzme, aynı tuvaleti, tabağı, çatal bıçağı kullanmak veya HIV'li bir hastanın hazırladığı yemeği yemek, öksürük, hapşırık, göz yaşı bulaşmada önemi olmayan faktörlerdir."

-Kanında HIV bulunan herkes AİDS değildir-

Çelik, AIDS virüsünün bulaştıktan yıllar sonra da ortaya çıkabileceğini belirtti.

Belirtiler görülünceye kadar, kişinin tamamen sağlıklı görünebileceğine dikkat çeken Çelik, şunları kaydetti:

"Kanında HIV bulunan herkes AIDS'li değildir. AIDS, HIV virüsünün neden olduğu hastalık tablosunu tanımlar. HIV'li kişi belirtileri ortaya çıkıncaya kadar sağlıklı gözükebilir ve bu zaman içerisinde hastalığı kolayca başkalarına bulaştırabilir. Bu nedenle şüpheli herkesin HIV durumunu öğrenip gerekiyorsa tedavi alması çok önemlidir. Bu hem hastalığın yayılımını önleyecek hem de kişinin yaşam kalitesini artıracaktır. Günümüzde tedavi konusunda gelinen noktada hastalık tamamen yok edilemese bile HIV'li hastalar erken teşhis, düzenli tedavi ve düzenli yaşam şekli ile normal yaşamlarını sürdürebiliyorlar ve yaşam sürelerinde belirgin bir kısalma olmuyor."

Çelik, hastalığın en önemli belirtilerinin halsizlik, yüksek ateş ve kilo kaybı olduğunu sözlerine ekledi.

- EDİRNE

- Kaynak: AA

Son Dakika Yerel 1 Aralık Dünya Aıds Günü - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Burak Yılmaz, 7 maç üst üste gole katkı yaparak kulüp rekoru kırdı Messi, attığı golü Maradona'nın Newell's formasıyla kutlayarak efsaneyi andı Konya'da iki çocuk annesi Selver hemşire, koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetti EDHO dizisi ekibinden 3 kadına otel odasında dehşeti yaşatan saldırganların görüntüleri ortaya çıktı Kadir Şeker'in babası: Oğlumun masum olduğu bir kez daha ortaya çıktı Son Dakika! ABD'li Moderna'nın koronavirüs aşısı ciddi vakalarda %100 etki sağladı 6 yaşında burnuna soktuğu bozuk para 53 yıl sonra çıkarıldı Bir korse markasının reklamını yapan Hanife Gürdal, verdiği pozla alay konusu oldu