10 Eylül İntiharı Önleme Günü - Son Dakika

10 Eylül İntiharı Önleme Günü

07.09.2012 17:40
10 Eylül İntiharı Önleme Günü, System.String[]

Trabzon Halk Sağlığı Müdürlüğü, tüm toplumda intihar riskinin tanınmasına yönelik eğitim çalışmalarının yaygınlaştırılması gerektiğini bildirdi.

Trabzon Halk Sağlığı Müdürlüğü, tüm toplumda intihar riskinin tanınmasına yönelik eğitim çalışmalarının yaygınlaştırılması gerektiğini bildirdi.

Halk Sağlığı Müdürlüğü'nce "10 Eylül İntiharı Önleme Günü" dolayısıyla yapılan yazılı açıklamada, çeşitli etkinliklerle toplumun intihar olgusuna bakışı netleştirilmeye ve önlemenin yollarını anlatmaya yönelik etkinlikler yapıldığı belirtildi.

İntiharın, psikolojik olarak rahatsız olan kişinin istemli olarak yaşamına son vermesi olup kendisine yönelik bir saldırganlık hali olduğu ifade edilen açıklamaya, şöyle devam edildi:

"Depresyon, alkol ve madde bağımlılığı gibi ruhsal hastalıkların yanında ailesel, ilişkisel, ekonomik sorunlar veya kayıplarla tetiklenen krizler de intihara yol açan en önemli sebepler arasındadır. Bununla beraber göç ve sosyoekonomik krizler intihar oranlarında artışa sebep olmaktadır. Bu nedenle, intihar stres yaratan yaşam koşullarına karşı tepki veren normal kişilerden, ağır ruhsal rahatsızlıkları olan hastalara kadar geniş bir kitlede görülebilmektedir. Bütün dünyada her yıl yaklaşık 1 milyon kişi intihar etmektedir. Ülkemizde ise yaklaşık her 3 saatte bir kişi intihar ederek hayatını kaybetmektedir. İntihar, hastalık, kaza, terör ile oluşan yaşam kayıpları ile karşılaştırıldığında ön sırada gelen ölüm nedenleri arasındadır. İntihar, insan hayatı kaybı ile sınırlı kalmayıp intihar eden kişinin ardından ailesinde, yakınlarında ve iş hayatlarında derin hasarlar ortaya çıkarmaktadır. Bu durum intiharın ne kadar önemli bir sağlık sorunu olduğunu göstermektedir."

İntiharın hayatı sonlandıran bir tehdit olmasına karşın, önlenebilir bir halk sağlığı sorunu olduğuna işaret edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"İntihar eden kişilerin büyük bölümü intihar etmek konusunda bir süre kararsızlıklar yaşarlar, yaşamla ölüm düşünceleri arasında gidiş gelişler sırasında intihar edeceklerini çeşitli vesilelerle ima ederler. Ancak bunu açık bir şekilde ifade edemezler ve anlaşılmayacaklarına, olumsuz bir şekilde damgalanacaklarına inandıkları için yardım almaktan çekinirler. Bu nedenle intihar eğilimi olan kimselerin yardım almalarını kolaylaştırmak için toplumda bu konudaki duyarlılık artırılmalıdır. Başta aileleri, eğitimcileri, sağlık personeli olmak üzere tüm toplumda intihar riskinin tanınmasına yönelik eğitim çalışmaları yaygınlaştırılmalıdır. Medyada intihar yöntemleriyle ilgili detayların verilmesi, intihar riskini artırdığından ruh sağlığı uzmanlarıyla medya mensuplarının işbirliği geliştirilmelidir."

Muhabir: Asena Akçay

Yayıncı: Tuğba Yardımcı Mısır - TRABZON

- Kaynak: AA

Son Dakika Yerel 10 Eylül İntiharı Önleme Günü - Son Dakika

YORUMLAR

Son Dakika

Barcelona'lı Messi, Şampiyonlar Lig'nde 16 sezon üst üste gol atan ilk futbolcu oldu Leipzig maçında sakatlanan Başakşehir'li Caiçara, hastaneye kaldırıldı Yunanistan'dan 3 Avrupa ülkesine "Türkiye'ye silah satmayın" çağrısı Çek kaleci Petr Cech, bir yıl sonra Chelsea ile futbola döndü DSÖ, sivrisineklerden bulaşan yeni tehdidi duyurdu: 9 ayda 76 kişi öldü Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan üniversite öğrencilerine müjde: Stajyer Araştırmacı Burs Programını başlatıyoruz Netflix, Kıvanç Tatlıtuğ'un başrolde olacağı bilim-kurgu dizisi çekecek Selahattin Demirtaş'ın terörist kardeşi Nurettin Demirtaş'tan alçak sokak eylemleri çağrısı