10. İletişim Fikirleri Yarışması"Nın Ödülleri Verildi - Son Dakika

10. İletişim Fikirleri Yarışması"Nın Ödülleri Verildi

25.12.2018 21:02
10. İletişim Fikirleri Yarışması

Radyo Televizyon Yayıncıları Meslek Birliği tarafından Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın desteğiyle gerçekleştirilen "10. İletişim Fikirleri Yarışması" ödülleri verildi.

Radyo Televizyon Yayıncıları Meslek Birliği tarafından Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın desteğiyle gerçekleştirilen "10. İletişim Fikirleri Yarışması" ödülleri verildi.

"Aklıma Bir Fikir Geldi" sloganıyla, kamuoyunun korsanla mücadele konusunda uyarılmasını ve sektörel bilincin geliştirilmesi amacıyla düzenlenen yarışmanın ödül töreni, Harbiye'deki TRT Radyo binasında yapıldı.

Yarışmanın seçici kurulunda İletişim Fakülteleri Dekanları Konsey Başkanı Prof. Dr. Aysel Aziz, radyo yayıncısı Cem Arslan, TRT Televizyon Daire Başkan Yardımcısı Nilgün Aydoğan, gazeteci Yüksel Aytuğ, eğitim bilimci Dr. Özgür Bolat, RTÜK İzleme Değerlendirme Dairesi Başkan Yardımcısı Murat Ellialtı, Reklamverenler Derneği temsilcisi Alkan Eraltan, RATEM Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Gürsoy, televizyon programcısı Oğuz Haksever, şarkıcı Özgün ve Türkiye Halkla İlişkiler Dernek temsilcisi Fügen Toksü yer alıyor.

Seçici kurulun elemelerinden geçen ödüllerde gazete - dergi kategorisinde birinciliğe İstanbul Rumeli Üniversitesi'nden Mehmet Ertuğrul Boyraz ve Burak Ayaydın, ikinciliğe Akdeniz Üniversitesi'nden Resul Konuk, üçüncülüğe ise Trabzon Üniversitesi'nden Oğuzcan Yılmaz değer görüldü.

Radyo kategorisinde de birincilik ödülünü Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi'nden Oğuz Aktuna, ikincilik ödülünü İzmir Katip Çelebi Üniversitesi'nden Korhan Dadak ve Mehmet Can Çiftçi, üçüncülük ödülünü ise Kadir Has Üniversitesi'nden birlikte hazırladıkları eserle Bahadır Öz, Ali Ünal ve Birkan Kaya aldı.

Televizyon kategorisinde de birinci Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi'nden Anıl Sarıarslan, Neslihan Saygılı, Ali Haydar Tombak, Rahmi Doğançay ve Kübra Sonkaya grubu, ikinci Kütahya Dumlupınar Üniversitesi'nden Aykut Topçu, üçüncü Ankara Üniversitesi'nden Rasin Güney Baştürk ve Melih Yargıcı oldu.

Bu yıl 883 öğrenci başvuru yaptı

Törende konuşma yapan RATEM Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Gürsoy, yarışmaya bu yıl 883 öğrencinin başvuru yaptığını, ön elemeden ise 483 eserin geçtiğini aktardı.

Gürsoy, korsanla mücadelenin bugün dünyanın en önemli sorunlarından biri olduğuna dikkati çekerek, şunları anlattı:

"Bu amaçla Avrupa Birliği bünyesinde de korsanla mücadele amaçlı Avrupa Taklit ve Korsan ile Mücadele Gözlemevi kurulmuştur. Diğer taraftan Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü (WIPO) tarafından kabul gören 'telif haklarına dayalı kültür endüstrileri' kavramıyla telif haklarının bu endüstrilerin oluşum ve güçlendirilmesindeki rolüne vurgu yapılmaktadır."

Teknolojik gelişmelere bağlı olarak son yıllarda artan internet kullanımının da telif hakları bakımından uluslararası alanda ciddi manada tartışıldığına işaret eden Gürsoy, "İnternet kullanımının artışı ile birlikte eserlere erişim oranları da artmakta, bu durum yaratıcı endüstriler bakımından tehdit teşkil etmekle birlikte kültürel ürün ve hizmetlerin sunabileceği alanın genişlemiş olması nedeniyle yeni fırsatlar da sunmaktadır." diye konuştu.

"Gençlerin, telif hakkı konusunu benimsemesi önemlidir"

Kültür ve Turizm Bakanlığı Telif Hakları Genel Müdürü Dr. Ziya Taşkent ise "Fikri mülkiyetin ve entelektüel üretimin konusu olan 'telif hakları' yalnızca kamunun yasal düzenlemesi, yargının kararları ya da kolluk kuvvetinin korsanlıkla mücadele çalışmalarına indirgenemez. Telif hakkına konu olan üretimle muhatap olan tüm yararlanıcıların ve özellikle de toplumun nüfus açısından büyük bir kesimini oluşturan ve topluma yön verme açısından potansiyel enerjisi yüksek olan gençlerin, telif hakkı konusunu benimsemesi ve bu yönde tavır alması önemlidir." değerlendirmesinde bulundu.

Program kapsamında ayrıca ödül alan eserlerin yer aldığı bir sergi de izlenime sunuldu.

Kaynak: AA

Son Dakika Kültür Sanat 10. İletişim Fikirleri Yarışması'Nın Ödülleri Verildi - Son Dakika


YORUMLAR
500

Son Dakika

Yangın bölgesindeki Şahan Gökbakar'dan provokatör uyarısı: Adamı gırtlaklıyordum 00:59 Yangın bölgesindeki Şahan Gökbakar'dan provokatör uyarısı: Adamı gırtlaklıyordum 7 kişinin katil zanlısı Mehmet Altun'un 6 günlük kaçış hikayesi! Bahçelerden elma çalıp, ağaç diplerinde uyumuş 00:16 7 kişinin katil zanlısı Mehmet Altun'un 6 günlük kaçış hikayesi! Bahçelerden elma çalıp, ağaç diplerinde uyumuş Son Dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan orman yangınlarında terör izi iddialarına yanıt: Tutuklananların ailelerinde PKK bağlantısı var 21:59 Son Dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan orman yangınlarında terör izi iddialarına yanıt: Tutuklananların ailelerinde PKK bağlantısı var
YAŞ kararlarının dikkat çeken isimleri! Orhan Gürdal tümgeneralliğe yükseltilen astsubay kökenli ilk isim oldu 20:32 YAŞ kararlarının dikkat çeken isimleri! Orhan Gürdal tümgeneralliğe yükseltilen astsubay kökenli ilk isim oldu Manavgat'taki yangının anne ve babasına kızan 12 yaşındaki çocuk tarafından çıkarıldığı ortaya çıktı 20:31 Manavgat'taki yangının anne ve babasına kızan 12 yaşındaki çocuk tarafından çıkarıldığı ortaya çıktı Brezilya polisi Türk uçağında yüzlerce kilo uyuşturucu ele geçirdi! Pilotlar ve hostes gözaltında 19:27 Brezilya polisi Türk uçağında yüzlerce kilo uyuşturucu ele geçirdi! Pilotlar ve hostes gözaltında
Düğünde atılan havai fişekler yangına sebep oldu! Alevler büyürken bile devam ettiler 18:16 Düğünde atılan havai fişekler yangına sebep oldu! Alevler büyürken bile devam ettiler Manavgat'ı yakan 16 yaşındaki şüpheliyle ilgili yeni ayrıntılar! Çıkarttığı yangını bir de kameraya kaydetmiş 17:40 Manavgat'ı yakan 16 yaşındaki şüpheliyle ilgili yeni ayrıntılar! Çıkarttığı yangını bir de kameraya kaydetmiş
Advertisement