10 Liranın Üzerindeki Büyük Matematikçi, Almanya'da Anıldı - Son Dakika

10 Liranın Üzerindeki Büyük Matematikçi, Almanya'da Anıldı

TÜRK Alman Akademisyenler Birliği Göttingen (D-TAB), 80 yıl önce 1939 yılında Göttingen Üniversitesi'nde doktorasını yapan Prof. Dr. Arf'ı andı.

TÜRK Alman Akademisyenler Birliği Göttingen (D-TAB), 80 yıl önce 1939 yılında Göttingen Üniversitesi'nde doktorasını yapan Prof. Dr. Arf'ı andı. Büyük ilgi gören etkinliğe Göttingen Üniversitesi Matematik Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Dorothea Bahns, Göttingen Bilimler Akademisi Üyesi Matematikçi Prof. Dr. Thomas Schick ve Göttingen Üniversitesi Arşivi Nadir Eserler ve El Yazmaları Daire Başkanı Bärbel Mund ile Türk ve Alman öğrenciler katıldı.


HESSE VE ARF'İN DOSTLUĞU, ÖRNEK ABİDESİ


Etkinliğin gördüğü ilginin kendisini sevindirdiğini belirten D-TAB Başkanı Cenk Sancak "Cahit Arf ile doktorasını yanında yaptığı hocası Helmut Hasse, bireysel ve bilimsel düzeydeki saygı ve sevgi dolu ilişkileri ile Türk Alman dostluğu için örnek abidesi olarak karşımıza çıkarlar. Özellikle bugünki ilişkilerin aksine her türlü önyargı ve nefretten uzak bir saygıyla mektuplaşmaları göze çarpar. Yakın tarihimizde böyle dostlukları gündeme getirip Almanlara anlatmak istedik" dedi.

Kaynak: Hürriyet

YORUMLAR

Son Dakika

07:22 Dokunulmazlık oyununu kazanan Cemal Can, ilk eleme adayını belirledi 03:28 Aksaray'da su yerine yanlışlıkla tiner içen çoçuk, hastanelik oldu 21:49 Gaziantep'te koronavirüs vakalarındaki artış tehlikeli boyuta ulaştı 21:28 Bakan müjdeyi verdi! Türkiye, koronavirüs tedavisinde kullanılan Favipiravir ilacını üretecek 19:52 "Ölüm raporunda neden koronavirüs yazmıyor" diyen şahıs, başhekim yardımcısına saldırdı 19:29 İddia için 40 metrelik falezlerden denize atlayan Rus genç, hayatını kaybetti 18:46 Siyanürlü şerbetle anne ve babasını öldüren sanıktan tuhaf sözler: Cezaevinde sıkıldım 18:46 Galatasaraylı Mbaye Diagne, saçlarını sarı kırmızıya boyattı 18:41 Aydınlı genç, çenesinden 420 gram tümör alınınca hayata yeniden döndü 18:20 Vakaların arttığı Gaziantep'te Kaymakam'dan vatandaşlara çağrı: Evlerinizde kalmanız ve tedbirlere uymanız önemli 18:10 Brezilyalı futbolcu Jailson, Fenerbahçe'den ayrılmak istiyor 16:30 Mardin Büyükşehir Belediyesi'ndeki birçok üst düzey yönetici yolsuzluk ve usulsüzlük sebebiyle görevden alındı 15:45 Hız limitini aşan sürücünün gösterdiği korkunç gerekçe cezadan yırtmasını sağladı 15:21 "Aşk 101'deki Osman eşcinsel olarak kurgulandı" diyen Mahir Ünal'a dizi oyuncusu Kubilay Aka'dan cevap 14:55 Aldığı kilolardan dolayı eleştirilerin hedefi olan fenomen Duygu Özaslan bilinmeyen hastalığını itiraf etti