100'ün Üzerinde Sebze ve Meyvenin Cipsini Yaptılar - Son Dakika

100'ün Üzerinde Sebze ve Meyvenin Cipsini Yaptılar

16.08.2013 12:02
100'ün Üzerinde Sebze ve Meyvenin Cipsini Yaptılar

Samsun’da girişimci çiftin defne yaprağını kurutmak için kurdukları tesislerde 100’ün üzerinde meyve ve sebze kurusu, İngiltere ve Almanya’ya ihraç ediliyor Cips olarak tercih edilen elma, armut, portakal, limon gibi birçok meyve ile çorba yapımında kullanılan pırasa, havuç, ıspanak gibi sebzeler Avrupa ülkeleri ve ABD tarafından ilgi görüyor

FATMA KALAY - Samsun'da girişimci çiftin defne yaprağını kurutmak için kurdukları tesislerde 100'ün üzerinde meyve ve sebze kurusu, İngiltere ve Almanya'ya ihraç ediliyor. Cips olarak tercih edilen elma, armut, portakal, limon gibi birçok meyve ile pırasa, havuç, ıspanak gibi sebzeler Avrupa ülkeleri ve ABD tarafından ilgi görüyor.

Eyüp ve Nevcihan Durukan çifti, dış piyasada ilgi gören defne yaprağını kurutmak için geçen yıl haziran ayında Kavak Organize Sanayi Bölgesi'nde bir tesis kurdu.

Defne yaprağının ardından elma, armut, kivi, şeftali, portakal, mandalina, limon, çilek, kapya biber, pırasa, ıspanak gibi ürünlerin de kurutulduğu tesiste ilk elma kurusunun cipsi yapıldı. Tesiste 100'ün üzerinde sebze ve meyve kurutuluyor.

Okyanus Grup Genel Müdürü Eyüp Durukan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, defne yaprağını kuruttuktan sonra bir çok meyve ve sebzeyi de kurutmaya başladıklarını anlattı.

Bahçeden toplandıktan sonra tesise getirilen ürünlerin temizlendiğini ve uygun boyutlarda doğrandığını belirten Durukan,  tat ve koku testi yapılan ürünlerin özel kurutma makinelerinde kurutulduğunu, dinlendirilen ürünlerin paketlenerek depoya kaldırıldığını söyledi.

Ürünlerin hepsinin tarihinin, üretim şartlarının ve kayıtlarının bulunduğunu açıklayan Durukan,  şunları kaydetti:

"Bölgemizde olan sezon ürünlerle başladık. Deveci armudu, elma, karpuz, kavun, şeftali gibi ürünlerle yola çıktık. Seri üretime geçmemiz elma sezonuna denk geldi, elma ile başladık. Giresun ve Çarşamba'da üretilen kiviyle yola devam ettik. Özellikle kapya biber çalışmalarımız oldu. Portakal sezonu gelince portakal, limon, mandalina gibi ürünlerle çalıştık. Sebzeleri denedik. Şu an 100'ün üzerinde barkod numarası verdiğimiz ürünümüz var. İnternet üzerinden satışımız var. Türkiye ve yurt dışından aldığımız olumlu tepkilerden memnunuz. İngiltere ve Almanya'ya ihracatımız var. Rusya, ABD ve Arap ülkelerine de numuneler gitti, görüşülüyor. ABD ile yüzde 90 bağlantımız var portakal kurusuyla ilgili. Kanada ile görüşmelerimiz var. Özellikle sebze grubu İngiltere tarafından talep görüyor. Almanya'nın da kapya biber tedarikçisiyiz."

"Yağlı cipslere alternatif meyve cipsleri"

"Kurutulmaz" denilen karpuzu bile kuruttuklarını ifade eden Durukan, "Portakalı çerez yaptık, cips yaptık. Yağlı cipslerin yanında portakal, limon, elma karpuz cipslerimiz alternatiftir. Çocuklara güvenle yedirilebilecek ürünlerdir. Bunun haricinde sebze grubumuz ev hanımlarının dostudur. Küçük ambalajlardaki sebze gruplarımızı alıp sadece suda yağını tuzunu koyduktan sonra bir süre beklettiğimizde bir sebze çorbasıyla karşılaşırsınız" dedi.

Ev hanımlarına kolaylık sağlamak için soğan kurusu yaptıklarını da anlatan Durukan, "Elleriniz kokmuyor gözleriniz yanmıyor ve çöpünüz olmuyor. Çok avantajlı. Sarımsak aynı şekilde hazırlandı. Yeni denemelerimiz arasında mantar var. Bölgemizin çok sevdiği ürünlerden Tokat domatesini, kokulu domatesi kuruttuk" ifadelerini kullandı.

Kivi kurusunun dış piyasada rağbet gördüğünü bildiren Durukan, özellikle Avrupa ülkelerinde kivinin buruk ve ekşi tadının sevildiğini anlattı.

Durukan ürünlerin besleyici ve enerji değerlerinin korunduğunu da sözlerine ekledi. - Samsun

Kaynak: AA
Eyüpsultan'da bir garip olay! Hedefi tutturamayan şüpheliler özür dileyip iş adamını kaçırdılar Eyüpsultan'da bir garip olay! Hedefi tutturamayan şüpheliler özür dileyip iş adamını kaçırdılar İstanbul'da yaşanan ilginç adam kaçırma olayı! O anlar saniye saniye kaydedildi İstanbul'da yaşanan ilginç adam kaçırma olayı! O anlar saniye saniye kaydedildi Almanya'da Ramazan ayının ilk iftarı yapıldı Almanya'da Ramazan ayının ilk iftarı yapıldı

Son Dakika Güncel 100'ün Üzerinde Sebze ve Meyvenin Cipsini Yaptılar - Son Dakika


Advertisement