109 Yıllık Posta Pulu Koleksiyonu 3 Nesildir Sergileniyor - Son Dakika

109 Yıllık Posta Pulu Koleksiyonu 3 Nesildir Sergileniyor

10.11.2017 15:00

109 yıllık posta pulu koleksiyonu 3 nesildir sergileniyor Gün yüzüne çıkan yüzyıllık koleksiyon BEÜ'de sergilendiZONGULDAK - Zonguldak'ta yaşayan posta pulu koleksiyoncusu Hasan Gürdal, 3 nesildir sürdürülen 109 yıllık pul koleksiyonunu Bülent Ecevit Üniversitesi'nde sergiledi.

109 yıllık posta pulu koleksiyonu 3 nesildir sergileniyor

Gün yüzüne çıkan yüzyıllık koleksiyon BEÜ'de sergilendi

ZONGULDAK - Zonguldak'ta yaşayan posta pulu koleksiyoncusu Hasan Gürdal, 3 nesildir sürdürülen 109 yıllık pul koleksiyonunu Bülent Ecevit Üniversitesi'nde sergiledi.

Kent merkezinde yaşayan posta pulu koleksiyoncusu Hasan Gürdal, 10 Kasım Atatürk'ü Anma Günü dolayısıyla Bülent Ecevit Üniversitesi Mühendislik Fakültesi'nde ikinci kişisel sergisini açtı. Dedesi tarafından başlatılan koleksiyonculuğu babasından devraldığını anlatan Gürdal, 1908 yılından buyana özenle sakladığı devasa arşivi, BEÜ'de sergiledi.

"Cumhuriyet Dönemi Posta Pulları Sergisi"nde dörtlü blok ve tekli pul şeklindeki koleksiyonları ziyaretçilere tanıtan Gürdal, çalışmanın devamlılığının sağlanabilmesi için de torununa pul defteri teslim ettiğini aktardı.

Üç kuşaktır devam eden posta pulu koleksiyonunu anlatan Gürdal, şöyle devam etti:

"Zonguldak'ın eski bir ailesine mensubum. Dedemden, babama, babamdan da bana intikal eden pul sergisi düzenledik. Dedem başlatmış. Babam büyük bir miktarda devamını sağlamış. Onun vefatından sonra ben devam ettirdim. Ben de her ay düzenli olarak pullarımı alıyorum. Koleksiyonu muhafaza etmeye çalışıyorum. Bu koleksiyon 1908 yılından başlıyor. Osmanlı'nın son döneminde birkaç pulumuz var. Cumhuriyetin ilk yılları ve 1920'li yıllardan buyana düzenli şekilde bir koleksiyonumuz var. Koleksiyonu dörtlü blok ve tekli pul şeklinde muhafaza etmeye çalışmışız. Aynen bu çalışmayı devam ettiriyorum. Burada hiçbirini ayırt etmek mümkün değil. Hepsinin ayrı bir anısı var. Yeni çıkan pullar daha bir özenle basılıyor. Türkiye'nin ekonomik yapısını da o yıllar itibariyle pulların baskı şekli gösteriyor. Bazı pullara Londra baskısı yapılmış. Sonra Türkiye pul basılacak matbaa da oluşmuş. Türkiye'de pul basmaya başlamışlar. İlk basılan pullar biraz daha silik gibi gözükse de konuları çok güzel. Tabii zamanla Türkiye'de de ofset baskısının da gelişmesiyle çok güzel pullar basılmaya başlanmış. Torunuma bir pul defteri yaptım ve verdim. İnşallah heves eder de o da devam eder."

Serginin hazırlanmasında emeği geçen BEÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hakan Kutoğlu'na da teşekkür eden filatelist Hasan Gürdal, "Sağolsun rektör yardımcımız Hakan Kutoğlu ile bir sergi yapmayı kararlaştırdık. 10 Kasım'ı uygun gördük. Atamızı da andık. Ona uygun bir sergi düzenledik. Benim ikinci kişisel sergim. Birincisi 3-4 yıl evvel çarşıda yapmıştık. Pulların evde kalmasını arzu etmedim. Gün yüzüne çıkmasını istedim. Genç nesil de görsün bir şeyler öğrensin istedim" diye konuştu.

109 Yıllık Posta Pulu Koleksiyonu 3 Nesildir Sergileniyor
109 Yıllık Posta Pulu Koleksiyonu 3 Nesildir Sergileniyor
109 Yıllık Posta Pulu Koleksiyonu 3 Nesildir Sergileniyor
109 Yıllık Posta Pulu Koleksiyonu 3 Nesildir Sergileniyor

Kaynak: İHA

Son Dakika Genel 109 Yıllık Posta Pulu Koleksiyonu 3 Nesildir Sergileniyor - Son Dakika


YORUMLAR
500

Son Dakika

Evinin penceresinden beton zemine düşen yaşlı adam, feci şekilde can verdi 19:21 Evinin penceresinden beton zemine düşen yaşlı adam, feci şekilde can verdi Sergen Yalçın tabloyu bir cümleyle özetledi: N'Sakala'yı inşallah bir gün kendi bölgesinde oynatabiliriz 19:16 Sergen Yalçın tabloyu bir cümleyle özetledi: N'Sakala'yı inşallah bir gün kendi bölgesinde oynatabiliriz Konya'da öğrencisine kötü davranan öğretmen hakkında soruşturma başlatıldı 19:11 Konya'da öğrencisine kötü davranan öğretmen hakkında soruşturma başlatıldı
Bikinili pozlarını paylaşan şarkıcı Linet'in göbeğindeki detay gözlerden kaçmadı 18:54 Bikinili pozlarını paylaşan şarkıcı Linet'in göbeğindeki detay gözlerden kaçmadı F.Bahçe resmen dolandırılmış! Hollandalı şirket Zajc'ın parasını basit bir hileyle cebe indirmiş 18:30 F.Bahçe resmen dolandırılmış! Hollandalı şirket Zajc'ın parasını basit bir hileyle cebe indirmiş Okula alışamayıp annesini isteyen öğrenciye sınıf öğretmeninden tepki çeken sözler: Terbiyesiz, ağla, ağla 17:42 Okula alışamayıp annesini isteyen öğrenciye sınıf öğretmeninden tepki çeken sözler: Terbiyesiz, ağla, ağla
Can Yaman'dan ayrıldığı iddia edilen Diletta Leotta'nın sütyenli pozları olay yarattı 17:33 Can Yaman'dan ayrıldığı iddia edilen Diletta Leotta'nın sütyenli pozları olay yarattı İddaa, temsilcimiz Beşiktaş'a şans vermedi! Galibiyete açılan oran sonucu hayrete düşürdü 17:01 İddaa, temsilcimiz Beşiktaş'a şans vermedi! Galibiyete açılan oran sonucu hayrete düşürdü
Advertisement